"Хороший" та "поганий" холестерин: що варто знати прикарпатцям про профілактику серцево-судинних захворювань

Холестерин — це воскоподібна жироподібна речовина, яка міститься в усіх клітинах нашого тіла.

Як рівень холестерину впливає на самопочуття та як часто потрібно перевіряти його рівень, журналістці Фіртки розповів доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри терапії, сімейної та екстреної медицини післядипломної освіти ІФНМУ Сергій Федоров.

"Наш організм потребує певної кількості холестерину для виробництва гормонів, вітаміну D і речовин, які допомагають перетравлювати їжу, а також входить до складу мембран клітин.

Увесь необхідний холестерин виробляється людським організмом, переважно — клітинами печінки. Холестерин також поступає ззовні: він міститься в продуктах тваринного походження, таких як яєчні жовтки, м’ясо та сир".

Як зазначає фахівець, надлишок холестерину в крові призводить до формування каменів у жовчному міхурі та швидкого утворення в стінках артерій атеросклеротичних бляшок. 

"А це — залежно від локалізації, призводить до виникнення ішемічної хвороби серця [стенокардія, інфаркт міокарда], інсульту чи захворювання артерій нижніх кінцівок".

Холестерин переміщується кров'ю за допомогою білків, які називаються «ліпопротеїнами». Два основні типи ліпопротеїнів переносять холестерин по всьому тілу, уточнює Сергій Федоров.

"Холестерин ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) називають «поганим» холестерином. Він становить більшу частину холестерину в організмі.

Високий рівень холестерину ЛПНЩ підвищує ризик серцевих захворювань та інсульту, оскільки саме він є головним елементом атеросклеротичної бляшки.

Холестерин ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) називають «хорошим» холестерином. Він захоплює холестерин у крові та повертає його назад у печінку. Потім печінка вимиває його з організму.

Високий рівень холестерину ЛПВЩ може знизити ризик серцевих захворювань та інсульту". 

Сергій Федоров каже, смертність унаслідок серцево-судинних захворювань залишається найвищою у світі, незалежно від місця проживання.

"Чим нижчий рівень «поганого» холестерину, тим кращий прогноз. Чим довший термін лікування порушення обміну ліпідів, тим кращий вплив на прогноз.

Зазначу, що важливе визначення рівнів у крові саме «поганого» холестерину, адже це — головна ціль лікування.

Якщо людина хвора на будь-яке серцево-судинне захворювання, цукровий діабет, хронічну хворобу нирок чи ожиріння, вона потребує поряд із модифікацією способу життя призначення ліків, які зменшують рівень «поганого» холестерину.

У цій ситуації до початку лікування їй призначається проведення ліпідограми — аналізу крові, які показує рівні різних ліпідів. Далі — через 4-8 тижнів проводять повторну ліпідограму.

При досягненні цільових значень «поганого» холестерину — раз у рік. Здоровим особам 20-40 років рекомендоване проведення ліпідограми раз у 4-6 років".

Разом з тим, за словами Сергія Федорова, здорові дорослі, старші 40 років, — це окрема категорія для профілактичних втручань.

"Встановлена в усьому світі межа в 40 років передбачає зростання серцево-судинного ризику, а такі особи підлягають оцінці ризику за допомогою певних шкал.

У Європі та в Україні — це шкала SCORE2 [стать, рівень систолічного артеріального тиску, вік, відношення до куріння та розрахунковий показник — ХС не ЛПВЩ (від загального холестерину віднімається значення «доброго» холестерину)].

Систематичний скринінг практично здорових осіб у віці 40 років та старших рекомендований хоча б раз у рік.

У випадку наявного серцево-судинного захворювання, цукрового діабету, хронічної хвороби нирок, ожиріння чи родинної дисліпідемії поряд із модифікацією способу життя обов’язково призначають ліки, які зменшують рівні в крові «поганого» холестерину.

Це також стосується і практично здорових осіб, старших 40 років, в яких за шкалою визначений підвищений серцево-судинний ризик.

Для здорових осіб до 40 років ліки призначають, якщо підтверджена родинна дисліпідемія [спадкове захворювання, яке характеризується виразним порушенням обміну ліпідів]. Коли рівні ХС ЛПНЩ у крові більші за 4,9 ммоль/л, або більше за 4,2 ммоль/л, якщо їхні близькі родичі мали в віці до 50 років інфаркт міокарда, інсульт чи інші прояви атеросклерозу.

Головна ціль лікування — зменшити рівень «недоброго» холестерину до цільових значень, які різні, залежно від встановленого серцево-судинного ризику".

Фахівець зауважив, модифікація способу життя зменшує рівень «недоброго» холестерину та підвищує рівень «доброго», але цей вплив не перевищує 5-10% від попередніх значень зазначених показників.

Сергій Федоров наголошує, зменшення споживання червоного м’яса (свинина), збільшення в раціоні риби та морепродуктів, овочів та фруктів, бобових, цілозернових продуктів поряд з унормуванням ваги зменшує рівень у крові «недоброго» холестерину.

Окрім того, фізична активність також впливає на холестерин. 

"Аеробні (на повітрі) фізичні вправи середньої інтенсивності зменшують серцево-судинний ризик. Що стосується впливу на холестериновий обмін, то тридцять хвилин інтенсивних вправ щодня знижують рівень окисленого холестерину ЛПНЩ на 8-10%.

Тому, модифікація способу життя є невід’ємною компонентою лікування порушень ліпідного обміну.

Наприкінці підкреслю, що прихильність до медикаментозних стратегій лікування та модифікація способу життя мають важливе значення в попередженні небажаних серцево-судинних подій: інфаркту міокарда, інсульту, серцевої недостатності та смертності".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Часто розвиваються безсимптомно: івано-франківська гінекологиня про важливість обстеження інфекцій

«Гігієна — без надмірностей, а гоління — необов’язкове»: як підготуватись до огляду у гінеколога


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

575
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1508
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3083
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2103 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4203
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5966

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

430

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

426

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

411

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

526
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10042
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

860
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

825
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

558
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2421
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

857
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1186
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34144 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

270
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

408
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

934