Кінець Івано-Франківських ЖЕО – злазьте, приїхали!

Друге пленарне засідання V сесій Івано-Франківської міськради ввійде в історію як переломний момент у можливому "реформуванні" комунальної сфери міста. Міська влада знову підняла питання доцільності існування ЖЕО.

 

Борговий зашморг ось-ось затягне шию ЖЕО. Житлово-експлуатаційні організації міста мають кілька мільйонні борги перед Пенсійним фондом України (ПФУ) та державною податковою адміністрацією. Чи не єдиний вихід із ситуації – оголошення про банкрутство та реструктуризація. Провести процедуру банкрутства буде не так легко, майно комунальної власності є обмежене щодо відчуження законодавством України. Однак часу на обдумування проблеми обмаль – вже наприкінці лютого податкова адміністрація згідно Податкового кодексу України має право подати до суду за несплату боргів. Рахунки ЖЕО відразу ж «заморозять», а це означає невиплату заробітної плати працівникам та неможливість надання послуг – прибирання вулиць, вивіз сміття і т.д.

 

Борги комунальних підприємств нарощувалися практично протягом п’яти останніх років, стримувати ситуацію вдавалось завдяки державній дотації. Тільки перед ПФУ штрафних санкцій нараховано на 7 млн. гривень, а борг ЖЕО по несплаті страхових внесків складає близько 3,5 млн. гривень. Заборгованості перед ПФУ у місті не має тільки ЖЕО № 9. У пенсійний фонд зі скаргами постійно звертаються працівники ЖЕО, яким не зарахований пенсійний стаж останніх 2-3 років. Трудовий стаж зараховується при повній сплаті страхових внесків. На кожну недоплачену суму у ПФУ нараховують штрафну санкцію у розмірі 10%.

 

Критичний фінансовий стан ЖЕО міста – наслідок не­ефективного менеджменту, що притаманно всім державним підприємствам. ЖЕО не витримує конкуренції з приватними підприємствами, які б значно ефективніше, а головне дешевше могли надавати аналогічні послуги.

 

Наростання заборгованості перш за все пов’язують із економічно необґрунтованими тарифами на послуги. Заступник міського голови Івано-Франківська з питань ЖКГ Микола Саєвич, наводить приклада незначного підняття тарифів у Львові, що нібито дало можливість тамтешній комуналці вийти із кризової ситуації. Проте підняття тарифів – непопулярний крок, що потягне за собою неабияке обурення громадськості. Та й міська влада побоюючись за власну голову, ні за що не підтримала б таке рішення. Рятівним колом для житлово-експлуатаційних організацій стала можливість створення ОСББ.

 

Мешканці, створюючи об’єднання співвласників отримали б змогу керувати і обирати підприємця, який би надав послуги по обслуговуванню будинку та прибудинкових територій.

 

«З 2006 року борги ЖЕО в місті зростали. Єдиний фактор, який загнав у такі борги – структура адміністративних витрат. В Івано-Франківську 186 будинків відійшли в так-звані об’єднання співвласників будинкових комітетів, натомість кількість ЖЕКів не скоротилась», – зазначив Саєвич. Чому пан Саєвич «помітив» ситуацію, що склалася, тільки зараз, коли «когут вже дзьобнув», а не рік-два-три тому, «історія замовчує»...

 

Зрушення в комунальній галузі будуть лише тоді, коли у ЖЕО з’явиться альтернатива та конкуренція. Для цього мешканцям треба розраховувати точні витрати на кожен будинок, а не працювати за середніми для усього міста тарифами. Необхідно прибрати комунальні організації як посередника між постачальником і споживачем, неодноразово наголошував міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус. Як один із прикладів виходу із критичної ситуації – об’єднання кількох ЖЕО в одне підприємство. Якщо піти таким шляхом міському бюджетові вдасться зекономити 400 тис. гривень протягом року.

 

Депутати Івано-Франківської міської ради, розворушуючи болісне питання комуналки,  заговорили про персональну відповідальність міського голови за стан ЖКГ в місті. Під час сесії на цю тему сміливо виступив голова фракції ВО «Свобода» в міськраді Роман Онуфріїв. Його «спіч» міг свідчити тільки про те, що меру може і не вдасться «приручити свободівців», які складають більшість у раді.

 

«Будемо просити міського голову, щоб він особисто готував програму реформування житлово-комунальної сфери в місті Івано-Франківську, особисто доповідати і переконувати нас у процедурі санації, банкрутства чи створення комунальних підприємств. Щоб ми персоніфікували відповідальність за стан житлово-комунальної сфери. Управлінські рішення добре приймаються тоді, коли є персональна відповідальність, – наголосив Роман Онуфріїв. – Начальники ЖЕО вами призначені і довели до такого стану речей, а ми зараз маємо приймати управлінські рішення».

 

Сподіватимемось, що історія минулої каденції Івано-Франківської міськради таки чомусь навчила мера та депутатів, і вони не блокуватимуть роботу ради вдаючись у політичні дискусії.

 

Наразі, через ситуацію, що склалася, Івано-Франківська міська рада має намір на позачерговій сесії 15 лютого 2011 р. дати дозвіл на введення судом процедури банкрутства щодо дев’яти житлово-експлуатаційних організацій та двох комунальних підприємств – «Івано-Франківськліфт» і комбінату побутового обслуговування «Спецкомбінат». Одним словом, «дохазяйнувалися».


Відповідне рішення про це депутати ухвалили у четвер, 3 лютого, після обговорення питання про внесення змін до рішення сесії міськради від 6 червня 2000 року «Про деякі питання застосування законодавства про банкрутство підприємств комунальної власності територіальної громади міста».

 

 

 

Довідково:

 

ЖКГ

Капітальний ремонт не проводився з часів СРСР.
Галузь споживає 40% усіх енергоресурсів країни.
Попередній уряд передбачив на реформування ЖКГ в 2008 році близько 3 млрд грн. натомість новий Кабінет Міністрів відмовився від такої програми.
Динаміка зростання кількості аварій 15% на рік.

 

 

Каналізації

 

З 38, 62 тис.км комунальних каналізаційних мереж 325 аварійні.
100 - 400 випадків аварій за рік на 100 км, що в 5 -40 більше, ніж у Європі.

 

 

Житловий фонд

Житловий фонд - 10, 1 млн будинків; загальна площа - 1046,2 млн кв.м.
9,3% цієї площі - у комунальній власності.
70% житла побудовано до 70-х років минулого сторіччя.
Близько 3,9 % багатоквартирних будинків є старими або аварійними.
Кожен 4-й міський житель мешкає у приміщеннях, що мають незадовільний технічний стан.
Витрати на капремонт становить менше 20% потреби.
50 років нинішніх темпів будівництва потрібно, щоб задовольнити потребу в житлі.

 

Вода

 

Витрати питної води в середньому по Україні - 36,9%.
Споживання - 320 л на добу на 1 людину (вдвічі - втричі більше ніж у Європі).
1/4 очисних споруд потребує оновлення.
1/5 насосів уже амортизовано.
У 56,3% міст водопостачання не цілодобове. а за графіком.
130 тис км комунальних водогінних мереж, 38" з яких є аварійні.

 

 

Опалення

 

26 000 котелень в аварійному стані.
4900 км теплових мереж в аварійному стані (13%).
Втрати енергії в мережах - 11%, або 2,1 млрд куб.м. спаленого газу (їхня вартість 357 млн $).

 

 

Ліфти 

 

86.2 тис. ліфтів, 30% з них працює понад 25 років.


07.02.2011 Марія Петрів 1697 3
Коментарі (3)

Вася 2011.02.07, 15:44
Ануш мав можливість виправити ситуацію у ЖКГ ще до того, як Саєвич став його заступником. Зараз мер в своєму стилі звалює всі свої помилки на чужі плечі. Хіба не він призначає керівників комунальних підприємств? Хіба він не бачив, що КП залазять у боргову яму?
Jozef 2011.02.07, 17:33
Анушкевичус негідний того щоб займати цю посаду голови,бо брехун і корупціонер.Його тре гнати як облізлого кота.Але перед тим посадити за той стан речей до буцегарні десь на місяців 6. Може пройметься хоч трохи.
vasya 2011.02.07, 18:55
все вірно...все правильно... А що саме мав він робити? А де цифра рівня оплат населенням за надані ЖЕКами послуги? Свобода просто намагається уникнути відповідальності, бо так само нічого путнього не зробить - не з прапорами на мітинги ходити...За відсутності в країні довгострокового постійно фінансованого плану реконструкції ЖКГ мер може лише "гасити" ситуацію, запозичаючи кошти на покриття різниці між спожитим та оплаченим. Або плюнути, і тоді всім сидіти без води і тепла, по вуха у смітті.. Балакати легко...
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3041
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687