Коли сонце меркне

Згідно з писаннями та переказами, точним відображенням яких є церковний календар, часовий відтинок між найвищим злетом Ісуса Христа в очах простого народу та його, тим-таки народом гучно схваленим, публічним розп’яттям становить усього п’ять днів.

Ще в неділю Він тріумфально в’їздив до Єрусалима, і радісна юрба стелила йому шлях пальмовими гілками. Вже у п’ятницю його було страчено, і юрба так само захлиналася радістю. Власне кажучи, привселюдне розп’яття Ісуса було подарунком народові до свята. Завдяки цьому каральному актові щорічне релігійне свято доповнилося святом народного волевиявлення і справжнього, а не вдаваного народовладдя.

Щодо Ісуса було застосовано найганебнішу та найжорстокішу практику публічного вбивства. До такої вдавалися лише у випадку найостанніших, найгірших і наймерзенніших злочинців.  

Якби Понтій Пілат не виявив політичної гнучкості й Ісуса, не дай Боже, помилував, то розлючений натовп міг збунтуватися на всій підконтрольній прокуратору території. Суспільна атмосфера закипала. Створений напередодні гештеґ #розіпниЙого! протягом не цілої доби набрав рекордну кількість поширень у соцмережах. Соціологічні опитування як привладних, так і «незалежних» дослідницьких служб одностайно показували, що кількість прихильників Ісусового розпинання стрімко зростає і станом на ранок п’ятниці сягнула більше як 73 відсотків. Понтій Пілат цей голос народу почув. Як досвідчений політик з витонченою державницькою інтуїцією, він не міг проіґнорувати такої реальності і вмив руки.

Провідну роль в усуненні Ісуса відіграв єрусалимський Синедріон, уміло маніпульований втеклим з України олігархом. Утім ця остання обставина є радше чуткою (тоді, в епоху т. зв. пост-правди, їх називали фейк-ньюсами) і ніде в писаннях не підтверджена. Достеменно відомо лиш те, що Синедріон звинуватив Ісуса в богохульстві. Понтій Пілат приєднався до високоповажних моральних авторитетів і доповнив висунуте щодо галилеянина звинувачення пунктом про спробу державного перевороту й захоплення влади.

Цього було вже більше ніж достатньо.

Той факт, що засуджений до страти Ісус таки справді повільно й болісно вмирає на хресті, неймовірно веселив присутніх первосвящеників, старійшин, книжників і фарисеїв. «Інших спасав, а Себе Самого не може спасти, – глузували вони, насолоджуючись видовищем. – Якщо Він Христос, Цар Ізраїлів, нехай тепер зійде з хреста, і тоді увіруємо в Нього; уповав на Бога, нехай тепер Бог порятує Його, якщо Він угодний Йому; бо Він казав: Я – Син Божий.»

У святковому натовпі виявилося чимало охочих зробити селфі з умираючим Ісусом на тлі. Чимало було й таких, які стрімили подію онлайн своїми каналами. Представникам силових структур, а надто ж їхньому центуріонові, жарт про спасіння дуже сподобався, тож і вони його підхопили: «Якщо Ти Цар Юдейський, спасися Сам!» (Цей вислів, щоправда, в дещо скороченій версії, відразу став мемом.)

Але Ісус продовжував умирати, й народ не міг натішитися власній прозірливості та мудрості. Ніколи раніше Юдея не була такою єдиною у своєму виборі, як цього дня. Нечисленні ж потуги галилейських сепаратистів щось намутити в цьому єдиному пориві виглядали просто жалюгідно.

Ще трохи про силовиків. Воїни, що розіп’яли Ісуса Христа, взяли його одяг і стали ділити між собою. В тодішні часи це називали красивим словом «дерибан». Верхній одяг вони роздерли (по-тодішньому – роздерибанили) на чотири частини, кожному воїнові дісталося по одній. Хітон же був не шитий, а витканий суцільно, згори донизу. Тоді вони сказали один одному: «Не будемо роздирати його, а киньмо жереб на нього, кому буде.» 

Вони й не здогадувалися, що своїми діями щойно уможливили давнє пророцтво царя Давида: «Розділили ризи Мої між собою, і за одяг Мій кидали жереб.»

Утім, то був момент, коли взагалі ще ніхто ні про що не здогадувався.

Але вже невдовзі сонце померкло, «і три години була пітьма на землі». Далі в писаннях мовиться, що «о третій годині після полудня Ісус сильним голосом закликав: “Отче, у Твої руки віддаю духа Мого!” Відтак схилив голову і вмер».

Й аж тоді стався землетрус, унаслідок якого «скелі розпалися і відкрилися гроби». Й той самий центуріон та кілька його підлеглих, «побачивши землетрус і те, що сталося, вельми налякалися й казали: “Це справді був Син Божий!”»

Висновки з подій того дня далекосяжні й багатогранні. Один із них полягає в тому, що коли двоє сперечаються й один із них вважає, ніби має аж 73 відсотки рації, то це, як учив Чеслав Мілош, «дуже підозріло».

Другий – що прозріння все одно неминуче і навіть при масовому засліпленні кожному з нас дано можливість прозріти, як тому центуріонові.

Непокоїть лиш одне питання: чи для цього обов’язковий землетрус?

Юрій Андрухович, Збруч


03.05.2019 5669 1
Коментарі (1)

НИК 2019.05.07, 01:01

таланно написано. я аж непоняв хто то тут має мати подібну долю як нашого Господа. на питтані про трус: такой треба було, аби кантужені зразу спамніталисі і аби було не 24%, а справедливих 7%!!  а по друге: се підстАва для псевдоапостолів, що після судових вироків землетрус такой станесі десь до 2020 року, і тогди сліпі ввидят, що зватисі Андруховичеви Ісусом, то таки тіжкий гріх

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

526
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1443
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3026
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

824
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

515
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2378
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1152
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34111 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

375
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681