Колядницький круглєк: як гуцули святкують Різдво у Карпатах

Різдвяні свята на Гуцульщині дуже шановані та тривають не один день.

У горах приморозило та притрусило снігом, що додало особливого настрою та енергії, пише Фіртка з посиланням на Голос України.

Настала пора коляди, якою охоплюють кожну хату в селах та присілках, долаючи десятки кілометрів за будь-якої погоди. Гурти не оминають жодного будиночка, навіть як у ньому ніхто не живе.

У селі Рівня Верховинського району колядницька партія має спеціальний святковий одяг — вбирю. Насамперед це гарно оздоблені, з аплікацією, барвистими китицями брунатно-вишневі вовняні сардаки-плащі. З-під них виглядають вишиті низом сорочки, підперезані крайками. Домоткані штани-волосінки, баранячі шапки-рогачки. Неодмінний атрибут — інкрустовані бісером та з багатою різьбою дерев’яні сокирки-топірці.

"На Різдво священик о. Михайло благословив нас біля храму, — розповідає учасник колядницької партії Іван Мельничук. — А далі вирушили до кожної хати. Зголошуємо про свій прихід дзвіночками. Ґазди радо приймають, дають гроші та пригощають. Кошти йдуть на утримання церкви впродовж року, тож ніхто не скупиться".

Гуцульські колядки за ритмом та мелодикою нагадують коломийки. Під кожною хатою гурт стає колом і з топірцями в руках приспівує та витанцьовує, притупуючи, десятки куплетів. Ритуальний танець називається «колядницький круглєк». Це й прослава Новонародженого Христа-Дитяти, й благословення на весь рік господарям, і згадування політичних подій.

Колядування — веселий процес. Хтось у гурті грає на скрипці, хтось — сопілці чи трубі. Буває, що й на баяні, але цей інструмент важко носити горами. До класичних віршувань додають свої — хто на що мастак. Приміром, із зовсім нового та актуального — про боротьбу із коронавірусом, подорожчання газу. А загалом тональність позитивна. Благословлять господарів та поспішають далі. Адже село велике. Треба до всіх встигнути донести звістку про Різдво Христове. Зазвичай процес затягується аж до Водохреща.

"Колядували високо в горах, у присілку Запогар, — каже Іван Мельничук. — Звідти походив славнозвісний гуцульський скрипаль-віртуоз Роман Кумлик. То зупинилися і біля його діднини, хоч хата — пустка. Знаєте, вартує долати десятки кілометрів задля тих емоцій, які переживаємо в час пісноспівів. Пригадую, як одна жіночка плакала від радості, що навідалися до її господарки".

Іван Мельничук — завідувач комунального музею в сусідньому селі Верхній Ясенів. Має і приватну збірку старовини в Рівні. Адже нині інтерес до гуцульських звичаїв і традицій зростає. Важливо їх берегти та передавати.


Читайте також:

Традиції святкування Маланки та Василя

Гуцульська коляда стане надбанням ЮНЕСКО


17.01.2021 5873
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

527
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1444
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3026
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

824
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

515
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2379
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1152
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34111 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

375
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681