Коучинг в освітньому процесі

Сучасний директор школи — хто він? Це перш за все мотиватор, консультант, новатор, модератор, організатор та комунікатор. Сучасний освітянин повинен бути активним, комунікабельним, динамічним, компетентним і толерантним. Сучасний освітянин — це творча особистість, тому він свідомо повинен іти в ногу з часом.

В умовах інновацій та реформ освітні заклади повинні змінювати свої методи та підходи в системі роботи освітнього процесу. Адже одна із основних вимог базового закону «Про освіту» – компетентнісний підхід, а це фактично орієнтація на комбінацію знань, методів комунікації, способів розвитку критичного мислення та інших якостей дитини, які дадуть їй можливість успішно себе реалізувати.

У сьогоднішньому суспільному житті великого значення набуває новий метод спілкування – це коуч-комунікація, яка не обмежується простим передаванням інформації. Спробую проаналізувати види комунікацій та визначити основні засади їх застосування в коуч-комунікації. (Гріфін Р., Яцура В. «Основи менеджменту», 2001; Андрушків Б.М., Кузьмін О.Є. «Основи менеджменту», 1995, Ентоні А.Д’Суза  «Сьогоднішні лідери-надія на завтра», 2005).

Цей метод здійснюється таким чином, щоб надіслана інформація впливала на поведінку того, кому вона адресована, мотивувала його до певних дій і зворотного зв’язку. А це можливо лише тоді, коли обидві сторони впевнені в тому, що рішення й відповідні дії на основі цієї інформації приведуть до позитивного розвитку подій, розв’язання проблеми.

Для цього коуч-комунікатор повинен подавати дані, які прямо чи опосередковано стосуються об’єкта управління.

В управлінській діяльності директора (коуча) школи основними є два види комунікацій: формальні та неформальні.

Формальні коуч-комунікації передбачені організаційною структурою школи. Вони поділяються на: вертикальні, горизонтальні та діагональні. До перших належать комунікації зверху вниз і знизу вгору. Зв’язки зверху вниз використовуються керівником для направлення, координації і оцінки діяльності підлеглих. За допомогою коуч-комунікацій знизу вгору керівники отримують всю інформацію про стан справ у школі, а саме: про виконання поставлених завдань структурними підрозділами, про запити батьків та учнів; вирішують управлінські питання в органах керівництва освітою, співпрацюють з громадськістю, позашкільними установами, різноманітними організаціями тощо.

Горизонтальні коуч-комунікації мають місце між членами одного рівня: педагогічним, обслуговуючим, учнівським та батьківським колективами. Вони необхідні для того, щоб прискорити і полегшити обмін інформацією, координувати та інтегрувати різні функції у діяльності школи.

При діагональних коуч-комунікаціях перехрещуються функції та рівні діяльності закладу.

Неформальні ж реалізуються за допомогою незапланованих керівництвом способів – це обмін інформацією (здебільшого чутками) поза каналами, передбаченими організаційною структурою. Вони можуть здійснюватися спонтанно, а можуть провокуватися навмисно для того, щоб пересвідчитися у достовірності офіційної інформації (доповнити її) чи визначити реакцію підлеглих на деякі процеси та зміни, що відбуваються або плануються. В останньому випадку «санкціонованим» витоком даних може скористатися керівництво для того, щоб зрозуміти, як поставляться підлеглі до майбутніх змін, і розробити заходи для подолання опору, якщо він очікується.

Інформація, отримана неформальними каналами, є досить цінною для керівника (коуча), оскільки надходить набагато швидше і доповнює офіційну, надіслану формальними каналами. Однак не можна допускати, щоб вона домінувала у стосунках між керівниками та підлеглими, оскільки в колективі може розвинутися атмосфера недовіри. Неформальне спілкування, так само, як і формальне, може бути вертикальним, горизонтальним та діагональним. Але йому не притаманна усталеність, воно може виникати спорадично і з випадковими особами.

Отже, організаційні коуч-комунікації мають відбуватися у різних напрямках – всередині школи і назовні; у межах одного управлінського рівня (горизонтальні) і між рівнями (вертикальні); здійснюватися по діагоналі, якщо в обговорення шляхів й усунення проблеми включаються суміжні підрозділи, а також бути вільними від будь-яких обмежень і відбуватися неформальним чином (через поширення чуток). Кожен із зазначених видів коуч-комунікацій має своє завдання і здійснюється за певними правилами чи процедурами, дотримання яких забезпечує ефективність інформаційних потоків.

  1. Встановлення дієвого зворотного зв’язку на основі:
  • формування питань до слухача в ході свого повідомлення;
  • повторення всього повідомлення або його частини;
  • подання інформації у різних варіантах.
  1. Використання емпатії (спроможність поставити себе на місце співбесідника, врахування його відчуттів, особливостей характеру).
  2. Забезпечення взаємної довіри.
  3. Спрощення мови повідомлення.
  4. Розвиток здібностей ефективного слухання.

Для початку потрібно визначити учасників коуч-комунікації в освітньому процесі та визначити основні етапи у спілкуванні з кожною групою. До горизонтальної коуч-комунікації віднесу громадськість, яка включає засоби масової інформації, батьків, громадські організації та інститути влади, а саме: виконавча влада, органи місцевого самоврядування, суди тощо. До вертикального спілкування пропоную віднести учнівський та трудовий колективи, саме вони визначають внутрішнє середовище освітнього закладу й від них найбільше залежить результативність коуч-комунікацій.

Яка ж система коуч-комунікації директора школи?

Керівнику освітнього закладу потрібно  усвідомлювати, що чіткий напрям та ефективне спілкування відіграють головну роль у координуванні працівників. Перш за все директор школи повинен бути впевненим, що канали спілкування відкриті і забезпечують вільний потік інформації в обидва боки. Тому  поради для коуча у роботі з колективом освітньої сфери будуть такими:

  1. Спілкуйтеся щиро. Коли ви як коуч відверті та щирі, то демонструєте повагу до інших як до людей і як до професіоналів.
  2. Заохочуйте і мотивуйте свій колектив. Дуже важливо для коуча чути думку кожного члена команди щодо конкретних проектів, а також давати можливість розгортати хід думки і хід її реалізації. Адже залучення працівників до процесу вирішення проблем та прийняття рішень задовольнятиме їхню потребу робити творчий внесок і разом з тим професійно зростати.
  3. Розвивайте своїх працівників колективу як у фаховому, так і в особистісному зростанні. Заохочуючи працівників до розвитку свого потенціалу, який прямо-пропорційно пов’язаний з цілями освітнього закладу, ви створюєте успішну коуч-комунікацію в закладі.
  4. Будьте чесні, порядні і неупередженні при застосуванні коучингових технологій. Це дуже важливий фактор довіри, без якої неможливе застосування коуч-комунікацій.

Освоївши ці постулати, можна плавно перейти до прийомів успішної роботи в коуч-комунікації.


30.03.2018 Шевченко Алла 7549
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3030
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4145
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

376

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

828
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2381
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1154
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681