Криза тілесного-2

«Якщо у вас немає доброго набору зброї для виживання, купіть його негайно. Хай це буде одним із пріорітетів – після запасу продовольства, води, палива, житла. Купіть хоча б середніх розмірів пістолет, військову напівавтоматичну гвинтівку і пістолет або гвинтівку 22-го калібра… Непогано мати також помпову рушницю, а ще краще – напівавтоматичний карабін…», - це не цитата з романа-детектива чи інструкції по створенню вуличної банди, це всього лише порада з інтернет-щоденника людини, що пережила дефолт в Аргентині в 2001 році. Коли в грудні 2001-го одномоментно обвалилося «аргентинське економічне чудо», країна з благополучної  і досить заможної «житниці Європи» перетворилася в чи не найнебезпечніше місце на землі. Країна з комфортним кліматом, добрими землями, розміреним і безпечним життям, що ще кілька років тому претендувала на входження в десятку найзаможніших країн світу за кілька тижнів перетворилася на країну голодних бунтів, погромів, вуличних перестрілок та грабежів, де загальною проблемою стало задоаолення елементарних проблем – їжа, вода, безпека, житло.

Анлогій з сучасною Україною в Аргетнини десятолітньої давності достатньо. Ті самі масова приватизація, лібералізація, відсутність протекціонізму щодо національного виробника, надспоживання завдяки дешевим зовнішнім запозиченням, спрощення механізму входження трнаснаціональних компаній в економіку Аргентини. Все за інструкціями Міжнародного Валютного Фонду, який вважав своє «дітище» - Аргентину 90-х років минулого століття, – зразком для наслідування… І все насправді було симпатичним та прогесивним. Але… щось змінюється в сучасному світі. Схоже, що епоха надмірного захоплення речами віртуальними завершується. Світова економіка, що як виявилося діяла останні сто років як гігантська доларова піраміда себе вичерпує. Падіння з «віртуалу» в «реал» буде болісним і жорстоким.

…Гігантський зовнішній борг Аргентини при неконтрольованому імпорті (зовсім як в Україні, в якій за останніми даними Держстатистики в 2008 році негативне сальдо зовнішньої торгівлі склало 18,5(!!!) мільярда доларів) вимагав  ще більше іноземної валюти, поглиблював залежність країни від зовнішніх запозичень. Крах економіки боргового «пірамідального» типу в таих випадках є лише питанням часу… В 2001 році високі врожаї в світі на зернові (основна стаття експорту та валютних надходжень до Аргентини) привів до падіння валютних надходжень в країну. (Порівнюємо з падінням ринків українського експорту – металургії та хімії – від початку 2008-го і дотепер). Обвал національної валюти. І в результаті – в грудні 2001-го – дефолт, зі всім набором деструкції. А далі – довгі роки економічного занепаду та соціального хаосу.

Виглядає на те, що стуація в Україні може повторити аргентинську, і не виключено, що в ще більш жорсткому варіанті. В післядефолтній Аргентині звичне явище, коли на полях на найродючіших землях, що огорожені високими парканами,  вирощуються технічні культури, а все продовольство вивозиться за кордон (за дефолтні борги потрібно ж бо розраховуватися, бухгалтери міжнародних фінансів боргів не прощають…). А навколо тих парканів – мільйони голодних, бо земля – єдине ліквідне, чим ми зможемо розрахуватися за кілька років кредитного надспоживання.

Можливо я згущую фарби, але в цій ситуації, на всіх рівнях, від держави до кожної окремої сім’ї як казав Подервянський «краще перебдіть, ніж недобдіти».

 

P.S. Що робити? Запас продуктів, палива, побутових товарів не зашкодить. А хто вважає це маячнею, то є й інші варіанти. Досвід з інтернету:

Жартівники кажуть, що якщо ви кажете що щурі несмачні, то це означає, що просто не  вмієте їх готувати.

Криза тілесного-2

Схема розробки  тушки щура та рекомендації по приготуванню:

  1. 1.      Мозги (в харчових щурів солодкі, в диких трохі гірчать).
  2. 2.      Вуха. Засушити або підсмажити (добре смакують під пиво).
  3. 3.      Морда (проблем багато, краще пустити на холодець).
  4. 4.      Вуса (єдине з щура нідочого не придатне)..
  5. 5.      Шийна частина (їсти можна).
  6. 6.      Загривок (шкіри багато, м’яса мало).
  7. 7.      Голяшка (добра холодна закуска).
  8. 8.      Лапки (добре йдуть на холодець).
  9. 9.      Лопаточна частина (найсмачніша),
  10. 10.  Грудна частина (також смакота),
  11. 11.  Спинка (м’ясиста, добра для зажарки),
  12. 12.  Тазобедрена частина (чиста філейка!),
  13. 13.  Пашина (ну-у.., це для гурманів),
  14. 14.  Хвіст (річ багатофункціональна).

Такі ж інструкції є і по тараканах-прусаках, голубах, «песиках і котиках»….


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

387

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690