Кров у калі – в чому причина?

Консультує: лікар хірург-проктолог медичного центру Оксфорд Медікал Гаврилюк Олена Миколаївна

Тема геморою кожному з нас здається надто далекою, десь на межі мемів у соцмережах. Ми вважаємо, що проблеми з кишківником стосуються тільки наших бабусь та дідусів. Це не є для нас актуальним до одного моменту – коли ми помічаємо кров у калі. 

Саме у цей момент веселощі та байдужість стають недоречними. Варто одразу ж звернутися до лікаря, щоб визначити причину і якомога швидше усунути її, адже насправді кров у калі може свідчити про вкрай тяжкі проблеми зі здоров’ям.

ЩО МОЖЕ СТАТИ ПРИЧИНОЮ ПОЯВИ КРОВІ У КАЛІ?

Будь-яка кровотеча – це сигнал того, що на певному рівні відбулося порушення цілісності судинної стінки. Відповідно кров у калі свідчить про кровотечу у шлунково-кишковому тракті. Рівень ураження ШКТ можна попередньо спрогнозувати за кольором крові: яскраво-червона – ураження товстого кишківника, анального сфінктера, чорний – ураження стравоходу, шлунка, можливо тонкого кишківника. 

Серйозність даного симптому полягає у тому, що він може виникати при таких станах:

  • варикозне розширення вен стравоходу;
  • виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки;
  • рак шлунка;
  • цироз печінки;
  • виразковий коліт;
  • хвороба Крона;
  • глистна інвазія;
  • геморой внутрішній або зовнішній;
  • анальні тріщини;
  • механічні травми слизової оболонки кишківника;
  • поліп товстого кишківника;
  • рак товстої кишки та ін.

Варто зазначити, що бувають стани, коли кал набуває специфічного червонуватого забарвлення, що пацієнт може помилково сприймати як кров і бити на сполох. Справа у тому, що багато продуктів харчування (особливо це стосується продуктів, багатих на залізо) мають властивість змінювати забарвлення калу. Були неодноразові випадки, коли причиною проблеми пацієнта був звичайний бурячок або ж чорниця. Тому обов’язково повідомляйте лікаря, про можливий прийом таких продуктів та прийом будь-яких лікарських засобів.

ЯКІ ДОДАТКОВІ СИМПТОМИ СВІДЧАТЬ ПРО НАЯВНІСТЬ ПРОБЛЕМИ?

В деяких випадках, в залежності від причини крові у калі, пацієнт може скаржитися на відповідні симптоми, наприклад, блювання, біль у шлунку, закреп або діарея, біль при дефекації, метеоризм, печіння, свербіж анальної зони, різке схуднення. 

При тривалих кровотечах пацієнту притаманні прояви анемії: блідість шкіри, слабкість, швидка втома, млявість, мерзлякуватість, ламкість нігтів, випадіння волосся.

Але! Багато захворювань шлунково-кишкового тракту можуть на початкових стадіях не проявлятися жодними симптомами! 

ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ВИ ВИЯВИЛИ КРОВ У КАЛІ?

В першу чергу хочу сказати, що варто звертати увагу на свій кал. Буквально за секунду часу після дефекації оцініть колір, консистенцію, наявність прожилків крові чи слизу. Будь-які зміни цих показників є вагомою причиною звернення до лікаря.

При появі крові у калі варто спочатку звернутися до лікаря проктолога. Лікар проведе детальне опитування, огляд  та пальпацію прямої кишки, відеоаноскопію, за потреби – біопсію. Якщо на цьому рівні причина не буде виявлена, пацієнт скеровується на колоноскопію – обстеження товстого кишківника та консультацію гастроентеролога. Якщо пацієнт скаржиться на кал темного кольору – рекомендовано відеогастродуоденоскопію  та аналіз калу на приховану кров.

Не варто передчасно переживати, при своєчасному виявленні проблеми лікарі нададуть вам необхідну допомогу. У нас ви відчуєте чуйність, професіоналізм та турботу. Для запису на консультацію лікаря варто лише зателефонувати за номерами телефонів +380673777299 та +380503777299

Тому, будьте уважними до свого організму і навчіться розуміти його сигнали. Бажаю вам здоров’я та благополуччя!

Партнерський матеріал


25.09.2020 8564
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

388

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690