Куди не кинься – всюди клин. Хоча...

 

Сьогодні ще не дрімаюча частина українського суспільства заціпеніла. Буде та асоціація, чи не буде, підпише чи не підпише...

Від свідомого суспільства, звісно, як і від тих, хто згубився в осінніх мряках, нічого не залежить.

Воно переживає, однак голосу не має. Так вже ми організували своє життя-буття в незалежній Україні. Незалежній і від більшості з нас.

То хто ж вирішує?

Багато хто переконаний, що все вирішує сам Віктор Янукович – от сидить і денно та нощно вирішує.

Можливо й так. Тоді ми успішно доїхали до станції Білорусь.

Хоча я гадаю, що не зовсім самотній Віктор Федорович. І не про радників-зрадників мова. А про людей відносно незалежних. Тих, кому є справді що втрачати – не вареничні та сауни.

Гадаю, що ця "могучая кучка" таки якось кореспондує поміж себе. Пропоную, в стилі часу, назвати цю "могучую кучку" Колективним Териконом.

От сидить цей Терикон і думає:

Ну добре, Юлія Володимирівна у тюрмі – це плюс. Але і мінус – а не дай Бог з нею щось станеться, Бог його знає, того ВВП, – що встругне, не знаєш. Тоді з нею на шиї прийдеться вік вікувати. Не всім, звичайно, а Віктору Федоровичу. Хоча бризки обтраскають бріоні всього Терикону. Це, звісно, мінус. Марудно, ой, як марудно тримати Юлію Володимирівну у буцегарні. Це мінус.

При тому, що Великий Терикон у глибині душі розуміє, що Юлія Володимирівна – це, як кажуть у Львові "мале пиво". Просто по-пацанячому було її туди засадити. А тепер би якось позбутися. І щоб за це нічого не було. Але ж це не про неї. Знову мінус. Ну, і глухий кут – ніззя казніть міловать...

Однак головне завдання, що всі розуміють, це не звільнення Тимошенко. І не покращення долі якогось 46 мільйонного народу.

Кожен більш-менш притомний громадянин України, і не тільки України, розуміє, що головне, про що думу думає Великий Терикон, це Його власна Доля (у всіх сенсах), Доля його Дітей і навіть Його Внуків. Ну і доля Самого.

Бо вибори 2015 року можна виграти. Можна виграти вибори і 2020. І нічого не змінювати. За той час довести свою Долю у національному валовому продукті з 30% до 70-80%. Як у Алієвих чи Назарбаєвих. Щоб по-справжньому. По-пацанячому.

Можна не змінювати правил гри – хазяїн-барін і все!

А далі... А далі якось перескочити до прихованої монархії. Як у тих самих Алієвих з Назарбаєвими. Віктор І, Олександр І, Віктор ІІ і т.д. Ну як Гейдар І, Ільхам І... Що ми не люди?...

Скажете занадто? А як убезпечитися від друзей-товаріщєй з "могучей кучки"? Та ж як тільки "Батя" ослабне і подасться – порвуть на шматки і Діток і Внуків. І Долі позбавлять та заберуть...

Бо ж якщо правили зберегти ті самі – а хазяїн-барін буде інший. Якийсь молодий шакал. То...

Звісно, можна уповати на те, що "молодий шакал" – а таких і у Сім'ї вже хоч греблю гати – виявить респект до "Баті" і його чад. Ну прийдеться поділитися половиною Долі – по 40% українського ВВП на той час. Мо' можна буде якось відкупитись? А що як ні? Бо ж правила залишаться ті самі! Згадають, як "мочили" бютівських та нашоукраїнських. А це ж знову дерибан – на цей раз дерибанщиків...

От добре було б поки Віктор Федорович при владі, щоб все було так, як він блискуче організував. А після того – недоторканість власності, права Діток та Внучат на Долю і т.д. Одним словом, щоб після того було як у Швейцарії. А до того, як в Україні...

Одним словом – нема чого заздрити – для Самого це неабияка проблемка. Якось на ефірі 5 каналу я натякнув про цю проблемку, коли дискутували про асоціацію – мовляв, може у ЄС якось порятується. І один з крутих мислителів Великого Терикону, такий собі Царьоff, іронічно змахнув з плеча – теж мені проблемка, коли "ми сильні як ніколи і танкі наші бістры". Оно канєшно. Проте сьогодні.

А от після 29 листопада?

На ЄС та США ми пілюйом.

Юля у тюрмі.

Віктор Федорович, звісно, у Межигір'ї.

Все неначе просто ляля.

Але Путін все одно залишається у Москві!

І це ще одна проблемка. І не така віддалена, як запровадження в Україні монархії – десь у 2020 році. А вже 30 листопада Путін пришле пред'яву. Ну, може 30 грудня – як воно у росіян ведеться... Під "й'олочку", так би мовити подаруночок...

В Харкові он вже кинули. А тут мовою не відкупишся. Тут гра по-крупному. Можуть і роздерибанити.

Ну і що робити у разі шухера? Хоч він і малоймовірний – наш народ такий добрий, такий добрий...

Куди тікать? Куди податься?

На Захід пільюнули. Хоча Доля, здається у їхніх банках зберігалась би найкраще. Однак теж клин – он як розкуркулили братву на Кіпрі. Та ще й показово забрали у патентованого українського цапа-відбувайла – Павла Івановича Лазаренка палацик в Каліфорнії – неначе натякаючи – думай братішка, думай...

Ну не везти/виводити ж Долю до білокам'яної. Бо ж ті глитаї обідруть доброго господаря, як липку. Дивись фільм про Осю Бендера та румунських прикордонників...

Тай в країні У такі гроші тримати ризиковано – фінансова система заточена під дерибан, а не під респект до власності. Так, понімаєш надо...

Одним словом проблемка.

Причому не лише для Віктора Федоровича. А для всього колективного Великого Терикону. Вже люди до чогось доробилися. Самим майже вистачає. Однак як зберегти? Евакуйовуватися до Відня та Лондона. Ну що там купиш? Хатинку, як старик Азарич для дитяти? Не ті масштаби. Така пацаняча Доля і у Відні буде випинати – в газетку, як громадянин Корейко, не сховаєш. Тут Долю легалізовуати якось треба...

Одним словом – ні туди, ні сюди. Типова багатовекторність по-українськи.

На разі залишаємося в Неньці і нічого не змінюємо. Навіть підписавши чи ні ту бамажку з асоціацією. На разі міняємо все, щоб нічого не змінилося – губернаторів, закони, позиції. Робимо шум заради шуму. Прикидаємося мертвими – нас здєся не стояло. І головне – очка пуговкамі:) Ми, мовляв, за – а от Верховна рада, опозиція – самі розумієте, з ким маю справу...

А тепер всерйоз.

На думку Великого Терикону Великий Дерибан закінчився. Ну майже. Ще земля залишилась. Але це прихопиться на марші.

Для Великого Терикону головним завданням є закріплення на віки їхньої священної власності і статусу у суспільстві. На Заході та Сході йому місця немає. З різних причин.

Треба якось "обустаївать Украіну".

В умовах перманентного перерозподілу власності, влади та інших ресурсів закріплення власності, статусу та присутності у владі неможливе. Орди молодих шакалів на підході. На разі вони вірні щенята. Однак Падишахів душать шовковими шнурками саме вони.

Тому з неотроцькістським перманентним передерибанюванням потрібно якось зав'язувати. А як? Як встановити Status Quo?

Насправді цю стадію проходили всі теперішні розвинуті демократії.

Те, що я іронічно називаю, Великим Териконом, можна називати і олігополією, і олігархічним обмеженим плюралізмом, і олігархатом.

І цей стан є одним з щаблів розвитку кожної держави – це, коли доступ до влади, статусу та ресурсів має невелика група осіб. Ми тут аж ніяк не оригінальні.

Саме така держава встановилася в Україні. В Білорусі, Азербайджані та Казахстані і до того не дійшло – там влада одного тейпу. Росія сповзає до білоруського варіанту. Хоч Єльцин збудував ту саму олігократичну державу, державу, якою правлять кілька олігархічних груп, що і Кучма.

Опанувавши власністю, владою та статусом, Великий Терикон буде змушений встановити якісь правила гри, які від конкретного Віктора Федоровича чи Леоніда Даниловича (а також Юлії Володимирівни і далі за списком) не залежать. Якщо хочуть вижити, звісно. А я чомусь гадаю, що таки хочуть. Тай Віктор Федорович хоче вижити. Хоча б у Дітях та Внуках.

А як можна встановити ці правила гри. І якими вони мають бути?

Щонайперше вони не мають змінюватися, як Українська Конституція. Її треба якось з панелі забирати.

І не мають залежати від того, хто їх застосовує, чи щодо кого їх застосовують.

По-простому ці правила гри називаються діючим правом.

Ось така дурня, хлоп'ята.

Ламали-ламали його під себе, таку чудесну правоохоронну систему по-українськи вибудували – судді рівними шеренгами, прокурори колонами – шо хазяїн нада – а тут тра ламать.

І інакше не вийде. Молоді шакали обов'язково перепрофілюють ці шеренги та колони під себе.

Нас весь час вчили, що діюча безособова правова система потрібна лише слабакам. Народу так би мовити. Тіпа: демократія – це тільки для народу – тобто лохів і лузерів...

Однак, виявляється, що й пацанам теж може придатися. Пацани на Заході це зрозуміли ще кілька століть тому. І залишилися пацанами:)

Збудували ефективні демократичні суспільства, де чи не кожен отримав свою, хай маленьку долю. А нашим все собі та собі... Байка про жадність і фраєра...

Наші бояться – думу думають. Ще трішки подерибанити, а з понеділка ні-ні – всі йдемо у ЄС, а там власність, це святе, закон це святе і т.д.

А от сили побороти себе, і не вкрасти ще мішок бурячків – для тещі ж – немає.

От і думає Терикон, думає...

А вихід насправді один. Але так не хочеться ламати себе, так не хочеться...

Рано чи пізно шото все одно надо мєнять...


14.11.2013 Тарас Возняк 1797 1
15.06.2026
Вікторія Матіїв

В інтерв'ю журналістці Фіртки Мирослава Полатайко розповіла про свій шлях у професії, роботу за лаштунками театру, народження ролей і те, як війна змінила відчуття сцени.

4016
07.06.2026
Тетяна Ткаченко

До повномасштабного вторгнення Назар Семанів мав невелику майстерню та планував розвивати її. Для цього поїхав до Німеччини заробити кошти на обладнання. Після початку великої війни повернувся в Україну.  

2188
04.06.2026

Відповідний законопроєкт №15284 уже зареєстрований у Верховній Раді та визначає чіткі правила руху, вікові обмеження і відповідальність за порушення. На цьому тлі в Івано-Франківську вже діють власні підходи до регулювання руху самокатів.

2410
01.06.2026
Вікторія Матіїв

«Бо де скарб твій, там буде й серце твоє» (Мт. 6:21) — ці слова Наталя Бакум присвячує своєму чоловікові, захиснику Івану Бакуму, який загинув під час ракетного обстрілу у 2023 році.  

5508
29.05.2026
Тетяна Дармограй

Попри повномасштабну війну, корупційні схеми в Україні продовжують працювати — у міськрадах, державних органах та навіть структурах, які мають боротися з економічними злочинами.

21263
23.05.2026
Вікторія Матіїв

Про те, як сьогодні виглядає епідеміологічна ситуація на Прикарпатті, які інфекції фіксують найчастіше та як їм запобігти, розповів лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету Андрій Процик в інтерв'ю журналістці Фіртки.

3237

Зараз, під час випробовувань війни, в нас є одна головна правда, а скільки їх з’явиться, тих «правд», по її завершенні?

989

Безперечно, релігійні переконання є особистою справою кожної людини. Проте, коли йдеться про знаменитостей рівня голлівудських зірок, чия популярність сягає глобальних масштабів, це набуває й певного суспільного значення.

1017

Китайці мислять образами (ієрогліфами). Їх мислення більше образне, аніж логічне (як це є, зокрема, в європейських народів з їх логічним звуковим письмом). Тому для розуміння китайців потрібно більше звертати уваги на символізм.

1792

Рахманська країна мусить бути невідомо де, але не на земній кулі, бо на ній в принципі не може бути такого місця, де б гуцулові було краще, ніж у себе: поміж цих ґрунів і кичер, гірських річок і озер, толок і царинок, смерекових хат і полонин.

1762
19.06.2026

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

7512 2
15.06.2026

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

15650
10.06.2026

Сніданок — це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

9059
20.06.2026

Простий образ сіяча й зерна розкриває глибоку істину: від нас залежить, чи проросте й принесе плід те, що ми чуємо й сприймаємо.

3967
15.06.2026

Учасники зустрічі молитимуться за мир, духовне зцілення, а також вшанують пам’ять померлих членів Апостольства. 

917
11.06.2026

У ніч з 12 на 13 червня в Марійському духовному центрі «Погоня» проведуть традиційні нічні чування.

824
06.06.2026

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

5099
20.06.2026

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

42544 1
18.06.2026

Ухвалені Верховною Радою зміни до Бюджету-2026 дозволять суттєво розширити програми соціального захисту для військовослужбовців.

528
16.06.2026

Баланс на фронті змінився на користь України, а час більше не працює на Володимира Путіна, — переконаний американський політолог та колишній посол США у РФ Майкл Макфол. Також він наводить вісім ознак того, що Росія програє свою війну.  

760
05.06.2026

Після «історичного» указу про дозвіл на проведення параду 9 травня в Москві — історичний відкритий лист Володимира Зеленського Путіну.

1681
20.05.2026

За оцінками аналітиків, після нетривалого зростання внаслідок роздутого оборонного замовлення економіка РФ уперлася в глухий кут.  

1612