Ланцюг зла

Колись, за радянських часів, на шкільному факультативі з історії нам, учням 10 класу розповіли про такого собі поміщика Борецького, дідича з українського Сходу. Він у вісімнадцятому році (за німецької влади) наказав висікти до одного ціле село, а сімох селян повісив. Коментуючи цей випадок, вчителька підкреслила як його яскраву класову суть, так і ступінь моральної деградації колишніх кріпосників, експлуататорів та ворогів трудового народу. Учні зі вчителькою погодились. Моральний покруч. Німецька маріонетка. Повісив трударів. Наказав катувати батогами жінок та неповнолітніх. Ясна справа. Садюга кончений.

 

Пройшло десять років. В історичному дослідженні, присвяченому визначним козацько-дворянським родам України я знову прочитав про того поміщика. Тепер вже та сама історія була подана іншим боком. У сімнадцятому, коли пан Борецький на румунському фронті самовіддано командував полком царської армії, добрі трударі розграбували його будинок, кілька днів ґвалтували жінку і доньку, а потім підвісили напівживу родину полковника головою донизу і всім селом дивились як ті конають. Тепер вже Борецький виявився не катюгою і не садюгою, а досить ліберальним вуйком. Славним нащадком старовинного козацького роду, що вівся від часів Сагайдачного. Повернувшись з армією кайзера на родинні землі, пан повісив лише сімох найактивніших ґвалтівників. А міг би й все село спалити, натякав автор дослідження. Мовляв, мав на те серйозні підстави. Бо ж славний рід на ньому присікся, лишивши теперішню державу без представників спадкової провідної верстви.

 

Позаминулого року довелось побувати у тих краях, де майже сто років тому відбувались зазначені події. Серед співрозмовників опинились місцеві краєзнавці. Історію родини полковника Борецького, як виявилось, там й досі добре пам’ятають. До революції пан полковник був одним із некоронованих князів степового краю. Завів у своїй латифундії феодальні звичаї, включно з правом першої ночі. Подібно до теперішніх феодальчиків, полював на людей у своїх володіннях. Його жінка довела до самогубства молоду дівчину з прислуги. Таким чином давня історія зла зробила коло і замкнулась у міцний ланцюг, де жертви варті своїх катів. До цього можна хіба що додати, що син одного із сімох повішених Борецьким селян потім став великим чином в НКВС і доклав руку до масових знищень у тридцятих.

 

Ця окрема історія є малим віддзеркаленням нашої загальної історії. Зло породжує зло, помста обертається на контрпомсту. І так до безкінечності. В пам’яті поколінь один шар злодіянь громадиться на інший і кожний пнеться затвердити у черговому монументі свою окрему «правдоньку», замішану на давній і свіжішій крові. І ніде не бачимо дорослого прагнення забути і простити. Хоча не є новиною, що сучасне комунальне порозуміння (створення громадянського суспільства) починається з усунення конфліктних епізодів минулого зі сфери публічного обговорення.


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5932

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690