Любов чи боязнь? Сім’я і її майбутнє

 

На тлі кожного суспільства людина прагне створити свій простір у житті, що характеризується безпекою, любов’ю та самореалізацією. Зазвичай, таким місцем є сім’я. У ній дитина на початку свого життєвого шляху пізнає світ, себе та оточуючих людей. Це унікальне середовище стає місцем взаємної радості, успіхів та розвитку.

Українська родина протягом довгого часу випрацювала свою колоритну традицію виховання майбутнього покоління, яка передається з роду в рід. Наприклад, у родині завжди привчали до культури мови: коректності у висловлюваннях, стриманості й зваженості. А традиції побратимства (посестринства) спонукали до служіння, глибокої пошани до громади, вірності обов’язку перед другом, рідною землею. Прикладом чесних побратимів були козаки, що представляли собою вищий тип українського національного характеру. Особливої уваги у вихованні заслуговували турбота за батьків та постійна пам’ять за них, навіть у похилому досить віці. Тому, й не даром казали в народі «Нащо клад, коли в сім’ї лад».

Любов чи боязнь? Сім’я і її майбутнє

Саме ці традиції вказують на те, що необхідно й надалі плекати у наших сім’ях добрі засади, які сприятимуть хорошій сімейній атмосфері. Ось тільки теперішній стан сім’ї змушує ще раз переглянути деякі погляди про подружжя і батьківство. Важливо зрозуміти, які явища долучаються до зміни поглядів сучасного українського чоловіка або жінки.

У Святому Письмі сказано: «Тоді сказав Господь Бог: "не добре чоловікові бути самому; сотворімо йому поміч, відповідну для нього» (Бут. 2, 18). Безумовно, виникнення любові передбачає аспект ділення, адже відкриваючись перед іншим ми насправді не втрачаємо, а здобуваємо щось більше. Любов повинна мати продовження у творенні чогось справді нового. Саме тому дитина є плодом взаємної любові між чоловіком і жінкою, які доповнюють одне одного. Це природньо і продиктовано самим Творцем. Ось тільки не всі люди живуть за цією правдою. Завжди були й ті, що грішили екстравагантністю різноманітних збочень. Такі особи існували ще з перших років заснування Церкви. «За це ж і видав їх Бог пристрастям ганебним, бо їхні жінки змінили природні вживання на неприродні; так само і чоловіки, полишивши природні вживання з жінкою, розпалилися пожадливістю один до одного, чинячи ганьбу, чоловіки на чоловіках, і приймаючи на собі самих належну плату свого блуду» (Рм. 1, 26-27). У цьому уривку апостол Павло виразно засуджує гомосексуалізм, який завдає шкоди гідності людської особи. Такі люди не тільки грішать, але й заглушують правду про людину[1].

Як християнин повинен реагувати на ціречі? У своїй статті «Ідеологія безстатевої людини»[2] о. Орест Демко говорить, що прихильники статевої рівності відстоюють нібито справедливість, але дискримінацією тут є радше заперечення відмінностей між двома статтями. Ми можемо яскраво побачити і відчути цю відмінність і це нормально та є очевидним. Виникає питання: для чого заперечувати відмінність статі, якщо кращим для добра людини буде відкривати багатство людини якою вона є за своєю суттю. Попри ствердження, що стать є лише соціальною роллю, то знову ж таки: як можна відокремити єдність тілесного, психічного і духовного вимірів, які унікально проявляються у чоловіка та жінки. Не варто вважати тіло інертною матерією, воно належить до цілісності особи, інтегруючись у багатогранність багатства особистості. Тому так необхідно є осмислити суть покликання кожної статі, а не вважати її лише функціональним елементом. Краще гордитися тим, що ми створені чоловіком або жінкою, ніж вважати себе безстатевим елементом суспільства. Представники гендерної ідеології радше відчувають себе меншовартісними, прагнучи привернути до себе надмірну увагу.

Ще однією проблемою для майбутнього є аборти. Україна посідає тут невтішне місце по кількості вбитих дітей, які не встигли побачити на свої очі краси світу. Тут виникає питання: чому так стається? Найпоширенішими причинами є економічна недостатність, небажання створювати сім’ю, домінування сексуального задоволення, шантаж або намова партнера. Можна перелічити ще й інші причини, але вони не стануть нагодою для зміни, оскільки керуючись суспільним благом потребуємо вирішення проблем, які вже встигли стати негативним фактором нищення власного народу. Попри складність та тривалість зусиль заклику до державних органів у цій проблемі, необхідно побачити, що ж все-таки докучає, здавалося б християнам, розвивати здоровий моральний дух суспільства.

На перший погляд пересічному громадянинові може здатися, що Церква старається постійно моралізувати особу, закликаючи її гострими словами до зміни. Насправді, завданням Церкви не є моралізація, а навчання, яке покликане вияснити правду про людину та має на меті добро кожної окремої особи. Особисте благо безпосередньо пов’язане також із свободою. «У сотворенні людина отримала здатність обирати й шляхом правильного вибору перейти до справжньої свободи. Лише свідомо й добровільно обираючи Бога, людина стає вповні свобідною, живе у свободі самого Бога», – навчає Катехизм УГКЦ. Ми не тільки є відповідальними за навколишнє створіння (пор. Бут. 2, 15), але й за оточуючих людей. Тільки по-справжньому доросла особа може взяти відповідальність не тільки за своє життя, а й за життя любленої особи у пошуку спільного добра. Як говорив Тарас Шевченко: «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля».

Кожна сім’я розпочинається із знайомства. Тут постає і закоханість, яка з часом може перерости у кохання. В цьому періоді важливо розпізнати своє кохання і на це дається час, який за спостереженнями психологів триває півтора-два роки з моменту знайомства. Звичайно, прийняти рішення про одруження є легшим, ніж згодом ціле життя жити з тією особою. Тому, важливо з’ясувати особливості подружньої любові. Справжня любов – це хрест. Вона є неможливою без жертви тоді, коли ми довіряємось іншій особі. Тому така жертвенна любов зможе подолати всі перешкоди.

Любов чи боязнь? Сім’я і її майбутнє

Дуже часто причиною нещасливої любові, а також аборту є дошлюбні відносини. Численні приклади свідчать, що такі пари у майбутньому подружньому житті частіше розлучаються. Де передувала дошлюбна чистота, подружжя має більше духовної сили, щоб не допустити зради чи кризи сімейного життя. Таким чином, час після заручин дається для того, щоб налагодити міцний духовний зв’язок між особами, а не задля заспокоєння своїх фізичних бажань. Період перед весіллям є доброю нагодою для справжнього розуміння один одного, оскільки згодом, вже після весілля, серед повсякденних клопотів насправді розуміється важливість зроблених кроків, що вимагали фізичної стриманості. Про ці речі говорять, а деколи шкодують за згаєним часом, багато молодих пар.

Отож, дивлячись на невтішні тенденції у сфері сім’ї, можна запитати себе, чи справді я живу та дію згідно Божого закону, що хоч і не є легким у виконанні, але надає внутрішню свободу у правильності власних вчинків. Всі люди бажають добра для себе, часом не задумуючись, що воно не стається за допомогою раптового чуда або щасливого випадку. Кожний шлях – це випробовування людини на міцність у відстоюванні справжніх принципів любові і моралі. Теперішні виклики для української сім’ї заставляють наново переглянути наше минуле, коли більшість українців були малозаможними і переживали війни, все ж мали відвагу та мужність у створенні міцної багатодітної сім’ї, яка кожного із своїх членів намагалася зробити чесними та порядними людьми. А основа цього була у вірі, що додавала впевненості і терпеливості серед важких умов існування.

Любов чи боязнь? Сім’я і її майбутнє

Дивлячись на попередні покоління, можемо дати достойний зразок функціонування інституту сім’ї, який пройшов важку пробу на правдивість. Це означає також і не мовчати коли принижують вартості традиційної сім’ї різними гендерними ідеологіями, які не стоять твердо на землі, а мають безліч тріщин у своїх аргументаціях. Існує дуже хороший вираз, що вказує на правильні пріоритети: «Якщо ти з Богом, то чому боїшся, а якщо без Бога, то на що надієшся?». Саме тому, сьогодні так важливо не боятися, а взяти відповідальність за своє майбутнє.

 


бр. Яків Шумило


30.08.2016 3583 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687