Люди розучилися дарувати…

 


Люди розучилися дарувати…Будь-яке відхилення від принципу обміну це якась нісенітниця, у що неможливо повірити; буває й так, що навіть діти з недовірою ставляться до людини, що пропонує їм подарунок, підозрюючи в цьому рекламний хід для продажу їм якоїсь щітки або ж мильниці. Проте, «подаємо милостиню», займаємось організованою доброчинністю, що час від часу намагається прикрити найглибші рани на тілі суспільства. В структурованій організації цього суспільства більше немає місця найменшому прояву людяності; подаяння обов’язково йде у комплекті з приниженням, що розподіляє подаяння та визначає скільки саме потрібно дати, коротше кажучи, ставиться до того, хто потребує допомоги, як до неживого об’єкта. Подарунки від приватних осіб стали соціальною функцією, з якою потрібно змиритися, проти волі, не витрачаючи забагато ані грошей, ані зусиль, та все одно сумніваючись.

 

Дарувати, це отримувати задоволення від чужої радості, уявляючи щастя одержувача подарунку. Тобто, це обирати, витрачати час, ходити навкруги, думати про іншого як про живу істоту: це протилежність байдужості. Це саме те, на що майже ніхто зараз неспроможний. В кращому випадку, люди дарують те, чого самі хочуть – тільки трішки гірше. Цей занепад поняття дарування проявляється у жалюгідному винаході «подарункових виробів», що має значення: не знаємо, що дарувати, бо й не хочемо нічого дарувати. Ці товари позбавлені людяного контексту, як і ті, хто їх купують. З першого дня продажу це неякісний, нікому не потрібний товар. Так само з пересторогою про можливість обміну подарунку на інший, це як заявити, перед тим як дарувати: «На! Ось тобі твоя штуковина, роби з нею, що схочеш; а якщо не подобається, мені все одно; сходи та обміняй на щось інше». Таким чином, взаємозамінний характер таких дарунків це ще більш менш гуманний підхід: краще ніж дарувати аби щось, щонайменш це дає можливість одержувачу подарунку самому собі щось подарувати, проте це все одно протилежність справжньому подарункові.

 

Приймаючи до уваги достаток матеріальних благ, доступних зараз навіть найбіднішим, тенденція відмови від дарування подарунків здається проявом байдужості, а роздуми про занепад цього поняття із сфери сантиментів. Проте із сучасним надлишком найнеобхіднішого, якщо подарунок стає зайвим – а це не так, як з точки зору приватних осіб, так і з точки зору соціальної сфери, тому що немає такої людини, яку б, звісно за наявності уяви, не можна б було ощасливити жаданим подарунком – тоді саме ті , хто більше не робить подарунків, самі б зазнали їх нестачі. Ці люди б стали жертвами згасання незамінних людських якостей, що розвиваються лише у контакті з теплом речей, а не тільки в пустій ізольованій камері. Холоднеча захоплює все, що вони роблять: добрі слова, яких вони не кажуть, увага до інших, яку вони забувають виявляти…Врешті решт ця холоднеча обернеться проти них самих. Будь-які ще не повністю викривлені відносини, звісно включно те, що органічне життя є примирення, все це дар. Людина, якого занадто послідовна логіка робить нездатним дарувати, робить з себе річ і прирікає себе на крижану холоднечу.

 

Теодор В.Адорно, «Мinima Moralia» (1944) – Критичні замітки про політику, видавництво Пайо, Париж, запис 21.

 

Братство


09.09.2011 Theodor W. Adorno 1608 3
Коментарі (3)

Тана 2011.09.14, 09:27
Захоплююсь! правдиво і гарно написано! Майже як у Екзюпері - його стиль. Молодці що це опублікували.
Ільківна 2011.09.15, 16:39
"Дарувати, це отримувати задоволення від чужої радості, уявляючи щастя одержувача подарунку", ЯК НА МЕНЕ ЦЕ НЕ НАСОЛОДА, ЦЕ СПРАВЖНІСІНЬКИЙ КАЙФ
Петро 2011.12.29, 17:13
Дарунок щирий ,зроблений з радістю прикликає в багато раз помножену милість Всесвіту.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4155
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687