Мандруємо Карпатами: Туристичний маршрут "Древній перевал Руська Путь"

 

/data/blog/118598/0b397fb8e66814214f5b0033cc3705cd.jpg

 

Вододільний хребет Карпат — природний кордон, що колись розділяв держави, а то й західну і східну Європу. Через перевал Руська Путь пролягає дорога древніша за Великий шовковий шлях чи річковий Шлях із варягів у греки. Дорога Руська Путь з’явилась вже за доби неоліту — тобто більше ніж за 4 тисячі років до нашої ери! Ступаючи на стежку, яке веде перевалом, ви ступаєте на дорогу, втоптану ногами тисячоліть.

Сьогодні перевал так само розташований на межі, але не на межі держав, а на межі областей: Львівської та Закарпатської. Також він розділяє села Буковець і Либохора — щоб потрапити з одного села до іншого, треба подолати перевал. Це місце приваблює чисельні групи карпатських туристів — перевалом йдуть маршрути до гори Пікуй, найвищої точки Львівської області. Висота перевалу — 1 217 м.

Руська Путь історії

Сьогодні на перевалі можна побачити хрест з написом “Руська Путь” — він віддає належну шану не стільки самому перевалу, скільки дорозі, частиною якої той є. Торговий шлях “Руська Путь” починався на Балканському півострові, йшов через Дунай, підіймався Тисою — і від неї приводив до карпатського перевалу. З іншого його боку на подорожніх чекала Київська Русь, від якої торговий шлях і отримав свою назву.

З плином часу реалії змінились, але гірський перевал залишився незмінною пам’яткою тисячоліть. Київська Русь зникла під навалою Золотої Орди, але вистояло непереможене татарами Галицько-Волинське князівство. Князь Данило Галицький використовував перевал в якості безпечного шляху до угорських земель, і саме цією дорогою княжі війська рушили, щоб приєднати землі Закарпаття. Існує романтична легенда, ніби на горі Пікуй Лев Данилович дав присягу вірності та кохання своїй нареченій, дочці угорського короля, — і та присяга була скріплена написом на скелі.

Перевал Руська Путь (Руський Шлях)
Перевал Руська Путь (Руський Шлях), фото Ігор Меліка

Згодом через перевал прийшли мадяри, а за ними — угри. Саме тут угорські війська часто переходили на інший бік Карпат. Після Першої світової війни “Руська Путь” правив за кордон між Польщею та Чехословаччиною. Тоді ж Закарпаття перетворюється на Підкарпатську Русь чи Карпатську Україну — українську республіку у складі Чехословаччини. Але Угорщина анексує чехословацькі землі — і перевал “Руська Путь” стає кордоном між Польщею та Угорщиною, а згодом, коли гітлерівська Германія та Радянський Союз розділять між собою польські землі — межею між Радянським Союзом та Угорщиною.

Під час Другої світової війни тут проходила Лінія Арпада — оборонна лінія угорського війська, яке стримувало наступ Червоної Армії. 4-й Український фронт був змушений захопити перевал, щоб подолати Лінію. Військові штурмували цю ділянку 18 днів без допомоги артилерії, яку неможливо було підняти на стрімкі скелі. На честь цього штурму нині на перевалі встановлено залізний хрест.

Туристичні маршрути

Один з найпопулярніших туристичних маршрутів через перевал “Руська Путь” веде на гору Пікуй. Він розрахований на пішохідних туристів, яким буде нескладно подолати 33 км за дві доби. Подорожнім доведеться піднятись на 852 м. Маршрут пролягає через вершину Дрогобицький Камінь, а звідти — на “Руську Путь” і гору Пікуй. Від цієї вершини можна легко спуститись до Біласовиці або Жденієво — села розташовані по різні боки гори.

На Пікуй можна піднятись від Жденієво — звідти теж вже недалеко до перевалу. Проте підйом не буде легким, адже стежка йде круто вверх. Тому краще вирушити через перевал хребтом — це легкохідний маршрут, на якому не трапляється значних перепадів висот. Якщо починати похід з Ужоцького перевалу, у вас буде надійний орієнтир, щоб не заблукати: кам’яні стовпчики старого кордону. Протягом всього маршруту можна орієнтуватись на них — вони виведуть вас на найбільшу карпатську полонину і “Руську Путь”. Від перевалу треба дістатись Дрогобицького Каменю. Гору Пікуй добре видно завдяки її вершині у формі асиметричного конусу. Опинившись на вершині можна побачити села по обидва боки і обрати напрямок, в якому спускатись: чи до бойківського села Біласовиця, чи до більшого за розмірами Жденієво.

 

guide.karpaty.ua


23.10.2016 2583 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

602
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1533
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3111
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2124 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4226
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5980

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

443

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

438

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

423

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10058
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

876
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

837
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

575
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2434
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

872
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1199
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34165 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

310
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

419
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

761 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

944