Металева стружка, скляні блоки та залишки труб: як у Франківську дають нове життя відходам (фото)

Металева стружка, скляні блоки та залишки труб. Думаєте, що все це сміття і непотрібні відходи? Проте, учасники воркшопу "Нео:цінність", який проходть у рамках фестивалю "Сеанс міського сканування", так не вважають.

У Парасольковому цеху на франківському Промприладі виготовляють меблі, перегородки та інші елементи інтер‘єру з старих матеріалів заводу, пише Фіртка.

Анна Пашинська, кураторка фестивалю, розповідає, що на даний воркшоп приїхали архітектори з Відня. Вони займаються темою переробки будівельних компонентів. Сфокусовані на тому, щоб елементи з будівель, які руйнуються, зберігають та перепродають у нове виробництво.

"Сьогодні учасники воркошопу вчаться з сміття побачити якийсь механізми, знайти властивості матеріалів, які були б корисні для нових просторів. Вчора по заводу шукали ці матеріали, а сьогодні вже перейшли до їх створення продуктіву", - говорить Анна.

Більшість з цих елементів виготовляються  саме для цього простору. Він створився спеціально для фестивалю - це формат відкритих майстерень, де кожен зможе прийти, зарезервувати якийсь інструмент і зробити роботу, яку не можна зробити вдома. 

Так, гості зі Львова Іра та Ростислав намагаються втілити у життя аж три експерименти. Один з них - робота з металевою стружкою.

Дизайнери пробують працювати з пресом, щоб робити з неї блоки або панелі. Особливістю цієї ідеї є те, що даний матеріал не використовують повторно, адже там змішано багато різних металів. 

"Наступний експеремент - це залишки металевих труб різних діаметрів та висоти. Ми хочемо створити композицію, яку можна використовувати під вазони - садити різну зелень і прикрашати літні тераси. Їх можна по-різному мастштабувати та міксувати. Крім того, ми пробували зверху класти скло - виходить хороший столик для кави. Третій експеремент - зі старих плафонів зробити тіньовий простір для терас, колрум для офісів. З них можна побудувати сферу", - розповів Ростислав.

Також дизайнери розповідають, що тут їх вчать думати про чим цей матеріал хоче бути.

Тут нема конкретного завдання зробити стіл чи крісло, щоб вони відповідно функціонували у просторі. Додають, що дизайнерам важко абстрагуватися від такого поняття як функція, адже треба більше думати саме про матеріал. 

Ще одна учасниця воркшопу Наталя розповідає, що разом з командою на території Промприладу знайшли стару шафу для кореспонденції. Вона складалася з ящиків і фанери. 

"Ми подумали, що цей простір є великим і, можливо, хтось захоче працювати зоновано. З цих фанерних листків хочемо зробити завісу, яка могла б розділяти приміщення. Вона прикріплюватиметься  , буде достатньо високою - зверху до низу. Завіса матиме функцію як ролет - її можна відсунути. Зараз ми тестуємо цю ідею, як зробити т ак, щоб воно функціонувало і гарно виглядало візуально", - розповідає Наталя. 

Слід додати, що учасниками воркшопу є гості зі Львова, Коломиї та Відня. Усього близько 25-ти дизайнерів та архітекторів. Всі вони вважають, що будь-якому побутовому сміттю можна дати друге життя і використовувати з користю. 

Люся Грибик


14.06.2019 2761
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

602
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1533
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3111
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2124 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4226
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5980

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

443

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

439

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

423

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10058
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

876
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

837
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

575
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2434
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

872
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1199
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34165 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

310
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

419
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

761 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

944