Міф для міста

 

/data/blog/36910/fdabbd7d87c37790c096f476c9677edd.jpg

 

Міста творять міфи про свою історію та мешканців, але ще частіше українські міста потрапляють в пастку міфів про самих себе.

 

Часто доводиться чути, що Івано-Франківськ завжди був у тіні Львова. На жаль, не як «сірий кардинал», що направляє, а як невеликий кущ у тіні старого крислатого дерева. Тобто був чи то додатком, чи то відбитком, чи для декого навіть мініатюрою. Наші управлінці у високих службових кабінетах швидко знаходять виправдання такого стану речей, порівнюючи розвиток міста з марафоном. Мовляв, бігти другим - теж стратегія, яка ще й дозволяє економити сили та у відповідальний момент перед фінішем рвонути вперед. Тільки-от фініш для міста - це не високий рядок в рейтингу, а переважно завершення історії.

 

Сусідній Львів породив міф про свою столичність, а Івано-Франківськ - про периферійність. Так перший позбавляється конкурентів, а Станіславів - високих до себе вимог. Пишна історія «міста Лева» нам нібито говорить що все вже давно вирішено нашими предками – ми йдемо за столицею Галичини. І це можна відчути просто сівши на потяг з Києва, Луцька чи Донецька: першим нас зачарує Львівський вокзал. Але насправді, «столичність» сусідів - це не проблема. Розв’язок комплексу меншовартості не в залученні інвестицій чи переписуванні історії, а в зміні мислення. Бо навіть столиць тепер може бути декілька: фінансова, культурна, історична, освітня та багато-багато інших. Тому якщо Львів - столиця Галичини, то нічого не заважає обласному центру Прикарпаття стати освітньою чи «сімейною» столицею країни. Питання не в обставинах, а в нашому ставленні до них.

 

Треба визнати: Івано-Франківськ не знають. Не знають, який він насправді. Але не тому, що не цікаво, а тому що ні громада міста, ні обрані нами міські управлінці не знають, яким він має бути. Ми не маємо бачення міста та сучасної стратегії, бо не знаємо наших цінностей, а отже, навіть про простий план розвитку годі говорити. А якщо хтось зараз почне серйозно обговорювати брендинг, то це можна сприйняти як вдалий жарт. Якщо ми не знаємо в якому місті живемо, то чому інші люди про це мають знати?

 

Брак ресурсів є у всіх містах, але їхній надлишок може вести до пастки. Пастки, яка дозволяє зосередитись на надлишковому ресурсі, а забути про найголовніше – про жителів міста. Так ми отримуємо фінансові центри без парків, «історичні мекки» без мешканців, але з туристами, чи імена кількох міщан, які перетворились на популярні бренди без живої історії. Тому відсутність грошей, корисних копалин, столичного статусу насправді може бути благом, адже дозволяє зосередитись на людях. Які і є основним капіталом в наш час, адже вони творять історії, ідеї, ідентичність та реалізують їх на практиці. Всім очільникам міст не вистачає чогось: часу, управлінських компетенцій, моралі чи чесності перед собою, а найбільше - вміння ставити перед собою складні запитання. Але комусь таки вистачає мудрості на вході до зали засідань викарбувати слоган: «Візьми і зроби!». Більше, правда, для себе, ніж для преси.

 

Універсальних рішень проблем розвитку міста немає. І не тому, що ми їх не шукаємо, а тому що вони унікальні. Але є речі, які можуть запустити широку дискусію і привести врешті до розуміння викликів перед містом.

 

Про міста тепер переважно говорять історіями та картинками, часто просто асоціаціями. А творять асоціації та захоплюючі історії – лише унікальні події. Події - це привід для гостей зазирнути в нове місто, а міській владі - поширити унікальні цінності, які притаманні лише жителям міста. Гості, відвідуючи якісно організовані заходи, відчувають ідентичність міської спільноти. Форуми, паради чи фестивалі - це ще й шанс отримати безкоштовно рекламних агентів серед лідерів думок не лише в Україні, але й за її межами. Зібравши в «воротах до Карпат» на вихідних кращих архітекторів країни чи лідерів молодіжних організацій, можемо на багато років отримати прихильників, які творять суспільство через скло і бетон чи через активну громадську позицію. Події - це багаторазова візитна картка з живими спогадами, що передається від людини до людини.

 

Події часто творять певні середовища людей, які можуть створювати унікальну додану вартість. Тепер люди дуже дорого цінують можливість комфортно ділитись ідеями. Вони своєю діяльністю додають яскраві мазки до картини ідентичності міста. Знаючи, яке місто ми конструюємо, знали б, яких людей нам треба гуртувати  в місті. Важливо, що міцні середовища зі своїми цінностями самі з часом творять якийсь продукт: фестивалі, конференції, національні ініціативи. В певний момент їм вже стає не потрібна чиясь допомога, і вони самодостатньо розвиваються та спонукають до поступу й місто. Щоб творились середовища, потрібні правила гри та відносний комфорт. А влада, навіть місцева, може легко це організувати – було б бажання та розуміння.

 

Ми часто позичаємо сервіси в інших, хоча у самому місті завжди є прості ідеї, які можуть зробити його приємнішим та зручнішим. Лише створення додатку для мобільних пристроїв, де буде карта міста з визначними пам’ятками, інформація про міський транспорт та афіша подій, додасть неймовірної зручності візитерам до Івано-Франківська. А ще буде яскраво відрізняти нашу громаду від інших міст, які ще не спромоглись на такий додаток для планшетів та смартфонів. Але тоді потрібно забезпечити безкоштовний безпровідний доступ до мережі в центрі міста та на вокзалах, який би став у пригоді людям, що хочуть, не відриваючись від своєї праці, познайомитися з духом міста.

 

Міф про меншовартість Франківська та визначеність його долі виріс на уявленні,  нібито гроші, географія та історія мають визначальне значення для міст. Але це вже давно не так, бо визначальними є ідеї, унікальне бачення та управлінська компетенція, які є лише в людях.

 

Тарас СЛУЧИК, політолог,

керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти,

Галицький кореспондент


17.06.2013 Тарас СЛУЧИК 972 3
Коментарі (3)

1 2013.06.19, 07:52
хірня
q 2013.06.19, 17:18
Це місто саме скоро стане міфом. Розсиплятсья залишки старих будинків, - внукам будем розповідати, що в цьому місті колись була нікому непотрібна архітектура, що дісталась нам від Австрії. Але ми її знищили своєю жадністю і байдужістю. Отакий він галицький міф.
Естет 2013.06.19, 18:58
Ми наприклад можемо стати, столицею із потворних сучасних забудов, мешканці багатьох міст будуть щиро дивуватись, як можна так багато набудувати в центрі потворних залізобетонних на скляних виродків, і як так можна вгадати, що не одна із сучасних коробок не буде вписується в архітектурний ансамбль старих забудов, ось які в нас є "таланти", а це вже попахує премією Шнобеля)))))
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

641
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1576
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3153
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2151 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4249
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6038

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

479

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

457

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

443

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

544
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10084
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

904
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

858
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

619
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2470
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

894
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1219
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34181 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

346
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

442
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

786 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

962