Місто з Шевченком

В Івано-Франківську відбулась довгоочікувана подія – місто нарешті отримало увіковіченого у бронзі Кобзаря. 22 травня з пам’ятника Тарасу Шевченку зняли біле покривало і представили на осуд публіки. А осуд був…


Крапка в дискусії

Встановлення пам’ятника величному українському письменнику і культурному діячу Тарасу Шевченку ставить крапку в 20-річних намаганнях вшанувати Кобзаря в Івано-Франківську. Влада міста, після трьохрічної тяганини і відмовок, таки зібрала всю силу в руки і встановила обіцяний пам’ятник в центральному парку культури і відпочинку ім.Тараса Шевченка в день перепоховання самого Шевченка – 22 травня.

Нагадаємо, що близько трьох років тому всесвітньовідомий канадський скульптор українського походження Лео Мол (Леонід Молодожанин – авт.) подарував скульптуру молодого Тараса Шевченка Івано-Франківську, адже місто донедавно було єдиним обласним центром, який не міг похвалитися пам’ятником Шевченку. Тепер може.

 

Шевченко розбрату

Пам’ятник отримали, але виявилося, що немає для нього місця. Поки скульптура Лео Мола валялася на комунальних складах, влада намагалася дійти консенсусу з громадськістю і визначити місце для Кобзаря. Намагалася, але так і не дійшла, бо скільки людей – стільки думок. Розглядалося 4 основні місця: Вічевий майдан, площа перед держадміністрацією, сквер позаду Медичного університету та центральний паркк імені Тараса Шевченка.

Після кількарічних суперечок міський голова Віктор Анушкевичус створив спеціальну робочу комісію, до якої увійшли скульптори, архітектори, митці, худодники, письменники, культурні діячі і міська інтелігенція. Саме ця комісія твердим вольовим рішенням визначила: Шевченку бути в центральному парку.

Проте тут проснулася інтелігентна опозиція. Івано-Франківський осередок Спілки письменників України який своїм колегіальним рішенням заявив, що місце для пам’ятника Шевченка «визначено вкрай недбало». Але заяви письменників до уваги не взялися, бо Спілка вирішила протестувати за кілька днів до відкриття самого пам’ятника.

Та й місцева інтелігенція висловилася проти такого рішення. Днями голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк отримав лист-звернення від представників обласного Клубу української інтелігенції ім. Б.Лепкого, де осудили рішення комісії встановити пам’ятник в парку. «Щирі шанувальники Тараса Шевченка довгі роки протестували проти намагань встановити пам’ятник національному пророку в міському парку, що рівнозначне з приниженням, бо в парках можна встановлювати тільки паркові скульптури, що мають хіба розважальний характер» - йдеться у зверненні.

Попри всі зауваження, компетентна комісія наполягла на своєму і пам’ятник таки встановили. «Час розсудить, правильно ми вчинили чи ні» - говорить міський голова Віктор Анушкевичус. Та й члени комісії вважають, що кращого місця годі й шукати.

У промовах чиновників і в безліччі партійних прапорів на урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника загубилися ті люди, які стали сподвижниками та ініціаторами такої події. «Мені місце не було важливе. Мені, як представнику прогресивної молоді, це не суттєво. Кожне місце хороше» - говорить Віля Чупак – молодий митець, який був ініціатором дарування пам’ятника Івано-Франківську і який півроку стукав у кабінет міського голови для спиряння його справі. На думку Віталія Чупака, суперечки щодо місця встановлення Шевченка показує сучасні процеси в Україні – старшому поколінню, на відміну від молоді, важко досягнути порозуміння навіть у таких справах.

«Поскільки пам’ятник дарований, це правильно, що встановили. Де він мав стояти – це питання спірне. Головне, що він є – символ демократії і свободи, - вважає директор центрального парку ім. Тараса Шевченка Володимир Ротару. - Тепер буде місце, куди мешканці міста можуть піти і подумати. Для територіальної громади це дає багато духовності. Можна проводити свята і виховувати молодь».

Окрім духовності, пам’ятник приніс і покращення благоустрою на території парку – встановлено нову бруківку, лавочки та облагороджено прилеглу територію. На це все пішло 300 тисяч гривень, плюс кошти на благоустрій. Сума шокує, якщо брати до уваги, що пам’ятник дарований.

 

Недовшанований Шевченко

Як повідомив міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, на встановленні cкульптури, яку подарував Лео Мол, влада не зупиниться. «Ми не ставимо крапку в шануванні Шевченку» - говорить він. Мер пообіцяв, що невдовзі перед будівлею облдержадміністрації виросте новий, більш величніший пам’ятник Шевченку. Це буде скульптура Володимира Довбенюка, яка виграла мистецький конкурс. Майбутній пам’ятник зображатиме Шевченка на фоні гігантської кованої кобзи. За приблизними підрахунками, на зведення такого пам’ятника потрібно 1,5 мільйонів гривень. Як запевнив Віктор Анушкевичус, фінансування відбудеться спільно з обласним бюджетом.

Щодо погруддя Шевченка, яке весь цей час стояло в центральному парку, то Анушкевичус планує перенести його деінде. Проте куди саме – знову визначатиме комісія…

 

Зрештою

Попри труднощі й суперечки, бронзовий Кобзар таки отримав своє місце і тішитиме око мешканців міста. Подобається це комусь, чи ні – крапка поставлена. Тепер місцева молодь навряд чи розпиватиме алкоголь і розкидуватиме сміття поряд з постаттю Тараса Шевченка, а старше покоління, сидячи в парку, зможе згадати кілька рядків поета і пишатися власним Шевченком.

До того часу, поки в кожній хаті не буде двох книг – Біблії і Кобзаря, доти ми не будемо в «хаті новій, вольній». Доти ми ніколи не будемо в тій Україні, про яку мріяв Шевченко.

 

 

Відомі люди Івано-Франківська прокоментували доцільність встановлення пам'ятника Шевченку в центральному парку ім.Шевченка.

Ігор Панчишин, начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківського міськвиконкому:

Фактично в Франківську нема спецального місця для пам’ятника, немає спеціальної площі. При закладанні міста не було враховано площі під памятники. Коли ставили Івана Франка біля облмуздрамтеатру, знесли цілий квартал. Так само знесли цілий квартал коли ставили пам’ятник  перед облдержадміністрацією. А спецального місця для памятників ніхто не передбачав.

Щодо самого Шевченка, громада міста весь час хотіла пам’ятник в центрі. Але не враховувати архітектуру і закони містобудування - так теж не буває. Хотіти пам’ятник тільки в центрі – так питання не сталять. Одне діло громадське слухання, а інше – враховувати фізичні речі: вітер, сонце. А парк Шевченка і був для пам’ятника. Там був освячений камінь під встановлення пам’ятника, але люди не задумувались як він там стане. А коли прийшли до встановлення, то вирішили встановити там, де він зараз стоїть. Це було єдине місце, де можна було поставити саме цей пам’ятник. Ми врахували багато чинників. Ми зберегли і пам’ятник, подарований місту, і зберегли ім’я міста (донедавна Івано-Франківськ був єдиним обласним центром без пам’ятника Кобзарю), зберегли архітектуру парку і тим самим вшанували Шевченка. Це найліпший вихід в цій ситуації. Найоптимальніший вихід з положення.

 

Тарас Прохасько, український письменник, журналіст, один із видатних діячів станіславського феномену:

Я вважаю, що цей пам’ятник є нормальний, добрий і вважаю, що він є у доброму місці. Те, що його встановлено є також тенденцією тому, що такі пам’ятники варто встановлювати з більшою легкістю ніж це у нас робиться. Не надавати їм такого аж сакрального значення. Пам’ятник є для нагадування. Це не є якись храм. Часто наша пороблема в тому, що ми не можемо встановити памятника, бо ми хворі на нерішучість. Ми хочемо, щоб це був пам’ятник із памятників. В кінці-кінців найкращими пам’ятниками стали памятні знаки про те, що тут буде ствановлено памятник. І це слугує найкращим памятником.

Цьому не треба надавати всесвітньо історичного значений: який і де стїть пам’ятник. Добре, що він є. Він не поганий і в гарному місці.

 

Володимир Євшкілєв, прозаїк, поет, есеїст:

Памятник взагальному добрий. Єдина притензія – не відповідність постаменту і розміру памятника. Постанент занадто високий і пам’ятник губиться. А місце більш-менш вдале.

З тумбою не вгалади, вона занадто висока. Скульптор напевне планував пам’ятник поставати на меншому постаментиі, більш людському. Нариклад, на майданчику - це було б більш доречно. Бо  така вертикальна тумба для монументів іншого типу. В загальному - нормальний памятник, і, в загальному, далеко не гірший інших скульптур.

 

Степан Пушик письменник, літературознавець, фольклорист, журналіст, громадсько-культурний і політичний діяч, кандидат філологічних наук, лауреат державної премії ім. Т. Шевченка:

Як тільки міська рада проігнорувала освячене місце під памятник і почали навпроти громадського туалету в парку готувати площу під постамент, Івано-Франківська обласна організація Спілки письменників провела свої позачергові збори прямо коло цієї площі, де висловила свій протест з приводу того, що ігнорується думка громадськості, що ставлять пам’ятник не на тому місці де стоїть освячений камінь і не в центрі Івано-Франківська.

Проте я говорив на міжнародній науковій конференції в Прикарпатському національному університеті і всі учасники, а було кількасот викладачів, гостей з різних країн, з різних областей і  студенти, одноголосно опротестували встановлення цієї явно невдалої скульптури та щей  на тлі громадського туалету. Міська влада це теж проігнорувала.

Відбувся круглий стіл творчої інтелігенції та духовенства на телебаченні Галичина, де теж осуджувалися дії міської ради і його голови. Закликали прислухатися до думки громади, але все пішло нанівець. Спілка письменників і художників дала заключення, що ця четверта за рахунком копія скульптури Кобзаря мистецької вартості немає і не може вважатися твором мистецьким. Але з цим теж влада не порахувалася.

Памятники ставлять не для того, щоб ними лякати дюдей, вони повинні мати історичну і есететичну вартість. Мене як лауретата Шевченківської премії, кандидата філологічних наук, письменника агітували взяти участь у відкритті цієї сумнівної вартості скільптури. І всі письменники, художники і взагалі творча та, вбільшості, наукова інтелігенція проігнорувала відкритя, бо це наруга над іменем великого Тараса.

Конкур по встановленню пам’ятника має бути продовжено і дійсно місто Франкове гідне вартісного памятника. На Прикарпатті виник конфлік через памятник Шевченку і дії влади, який може закінчитися тільки тоді, коли Шевченко стоятиме в центрі Івано-Франківська.

Скульптура Лео мола на думку спілки художника мистецької вартості немає. Поставлео очевидно невдалу скульптуру Леом Мола, вже четвертий варіант. Де Шевченко у кущах навпроти туалетів ивглядає скоріше охоронцем парку а не генієм.


Коментарі (1)

Олег 2011.05.27, 20:08
Пам"ятник такій великій Людині ,як Шевченко мав би стояти у центрі ( це обіцяв Анушкевичус) , а його поставили недалеко від громадської вбиральні ...
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687