Молоко з асфальту

 

 

Купуючи продукцію на стихійних ринках, покупці самі беруть відповідальність за її безпечність

Яка в горах радіація?


Знайома картина: на всіх підступах до міського ринку йде жвава торгівля сільськогосподарською продукцією. Особливо активізується вона цієї літньої пори, коли дозріває садовина, продають дари лісів. Ось обабіч тротуару примістилася молода жінка з добірними грибами та чорницею. Афини продає недорого, по 20 гривень за літр. Запитую, чи, бува, не з радіацією. Молодичка всміхається й запитує, чи не здогадуюся за говіркою, що вона — дочка гір? Каже, що у них, у селі Річці Косівського району, ліси чисті, роками там збирають і гриби, й чорниці, то ще ніхто не нарікав. Дізнаюся, що моя нова знайома — Марія Кіщук. Це прізвище поширене в цьому косівському селі, навіть директор школи так пишеться. Розпитую про спільних знайомих і врешті таки довірливо купую ягоди.
Поруч привертає увагу молодий чоловік із боровиком-велетнем. Богдан Грималюк із косівського села Хімчина гордо розповідає, що найбільша його знахідка торік важила понад 700 грамів,  а цей білий гриб потягнув «лише» на півкілограма. Править за красеня 15 гривень, стільки ж коштує й купка «баранячих ріжок» (смакота, каже господар). Не доводиться сумніватися в ідентифікації цього любителя тихого полювання, адже стверджує, що торгує тут не перший рік. Так само продає різні гриби Мирослав Юрковський, гордо оповідаючи, що він тут стоїть уже 16-й рік, його знають усі місцеві журналісти, і навіть столичні якось приїздили, то зацікавилися розмаїттям лісових дарів.


На заслужений відпочинок ще треба заробити!


У переході між продуктовими рядами притулилася бабуся, прикрашена гарно оздобленими кептариками. Жителька села Підвисокого Снятинського району Анна Косменко розповідає, що виготовляє вона кептарі разом із дочкою Любою. А внучка Юля і правнучка Аліна допомагають їх продавати. Торгує й шестилітній Петрусик із села Видинова. Щоправда, його бабуся десь відійшла, й дитина сама несміливо припрошує придбати різноманітні трави й приправи. Сусіди-продавці жаліють дитину, що змушена, замість гратися вдома, допомагати дорослим торгувати. Займають робоче місце раненько, тож хлопчик ще подрімує за столом.

Окуповані тротуари


А ось Марія Верстюк із села Залуччя продає квасолю-лопатки. Править за величеньку торбинку десять гривень, на що одна із перехожих обурюється: докласти ще десятку, то можна й кілограм м’яса придбати. Ну за такі гроші хіба що курятину сумнівної якості купиш, але про смаки, звісно, не сперечаються. А ось за півторалітрову поліетиленову пляшку молока поруч просять усього шість гривень. Просто на тротуарі розкладено картон, а на ньому в торбинках — плесканки сиру. Продавчині обурюються, що поруч стільки місця, а посунутися далі не дозволяють (далі — то майже біля підніжжя пам’ятника в центрі міста, що поруч зі снятинським міським ринком). На запитання, чому не розташовують свій крам на спеціально відведених торгових рядах, жінки відповідають, що там треба заплатити за місце й аналізи, а це разом десять гривень. Якщо багато продукції, то не помітно й виправдано, а якщо якась пляшчина-дві, то намагаються економити. Та й до покупців на тротуарі ближче. А на запитання, чи не наганяють їх звідти представники контрольних органів, відповідають ствердно. Один із перехожих принагідно пошепки додає, що з тротуару можна придбати й недоброякісну продукцію: товаровиробники розводять молоко водою, буває, що й якимись домішками грішать, навіть рослинні жири додають. Тож він воліє купувати такий товар у крамниці або ж у перевірених селян. Особливо цієї спекотної пори.

Очевидно, саме з цих міркувань і окупують територію біля міського торгового комплексу «Явір». Подейкують, що його власники намагалися вже не раз позбутися небажаного сусідства, навіть обіцяли штрафувати. Але селяни на це не зважають і займають вигідні місця попри саму дорогу обабіч тротуару, аби швидше збути свій товар. Що ж, мабуть не зайве було б і в цьому жвавому місці в Снятині обладнати молочний павільйон. Щоб і покупцям було зручно й безпечно, і товаровиробники мали б зиск зі своєї праці.

 

Людмила СТРАЖНИК, Галичина


Коментарі (2)

Петро 2013.07.29, 15:31
А хіба молоко Фермерське, яке активно рекламує газета Галичина, не з землі продають? Прикриють кривою палаткою і вже ніби легально і правильно. Якісь подвійні стандарти у цієї газетки... чи хто платить то й правий?
Оля 2013.07.29, 17:51
Одного разу купила молоко Фермерське, залишила на столі, щоб скисло, то через добу ще не скисло воно. Так що думаю, що додають туди чогось.
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

356
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

840
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1850
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3376
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2302 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4517

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

672

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

590

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

569

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

605
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10217
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1056
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5075
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

854
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2650
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1079
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34304 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

505
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

567
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

906 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1135