На вікенд до Південної Пальміри

Одесити часто кажуть, що в їхньому місті треба провести щонайменше три дні, аби побачити головні туристичні принади. Хоча у тих, хто опинився в Одесі на короткий період, а саме — на один день, все ж є нагода відвідати і побачити основні цікавинки «перлини біля моря».

Прикарпатці звикли розглядати Одесу тільки як варіант для літнього відпочинку на морі. Більшість з тих, хто бував в Південній Пальмірі в теплу пору року, очевидно, й не знають, що місто, з туристичного погляду, має не менше цікавинок, аніж розпіарений Львів.

Провести вихідні біля моря і подивитися на визначні пам'ятки не складно, адже з Івано-Франківська, до прикладу, потягом, дістатися до Одеси можна всього за ніч. Щоправда, потрібно завчасно подбати про залізничний квиток в обидва боки. Адже з наближенням сезону відпусток придбати його доволі проблематично. Варіантів насправді тільки два: потяг 136Л «Чернівці — Білгород-Дністровський» (відправлення з Івано-Франківська – 18:24, прибуття в Одесу – 10:02; плацкарт – 121 грн., купе – 204 грн.) та — потяг № 026Л «Яремче – Одеса» (відправлення з Івано-Франківська – 20:22, прибуття в Одесу – 11:15; плацкарт — 121, купе – 209 грн., люкс – 481 грн.). Для порівняння, якщо добиратися до Одеси автобусом, вартість квитка становитиме від 550 грн. А поїздка на машині через популярний сервіс Blablacar обійдеться в межах 600-700 грн.

Окрім того, слід знайти номер або кімнату для ночівлі. Для цього раджу скористатися всесвітньо популярним сервісом Booking. При нагоді можна ще й потрапити на акції. Як от пощастило нам, адже за добу перебування в готелі «Вінтаж», який знаходиться в центральній частині міста (10 хвилин від вокзалу, 15 хвилин від Дерибасівської і 1,6 км від Потьомкінських сходів), довелося заплатити усього 960 грн., включно із безкоштовним сніданком (зазвичай номер там вартує від 1225 грн.). Нині середня ціна за двомісний номер в готелях складає в межах від 900 до 1300 грн. Натомість, 1-кімнатна квартира обійдеться від 350 грн., а місце в хостелі – від 150 грн. Втім, особливо з комфортом радимо не бавитися, адже все, що вам потрібно, – це переночувати 6-8 годин, якщо, звичайно, ви налаштовані більше побачити, аніж провести в ліжку.

Ну ось і все, можна вирушати на прогулянку колоритним містом. Що ж цікавого подивитися за один день туристу, щоб познайомитися з Одесою ближче? Ми підготували  оптимальний, на наш погляд, маршрут. Головне – мати зручне взуття та озброїтися картою міста. Зрозуміло, є варіант з «гідами» на електромобілях, та по-справжньому дізнатися про Одесу, можна тільки склавши собі піший маршрут.

Розпочнемо наш шлях у бік моря від залізничного вокзалу (Привокзальна площа). Для цього нам спершу доведеться подолати спокусу, якою є відомий ринок «Привоз». Якщо таки спокуситеся – вважайте, що день втрачений. Адже ні на що інше, окрім покупок, часу не залишиться. Отже, тримаємо курс до вулиці Дерибасівської. Враховуючи, що система вулиць в центральній частині міста має розгалуження у вигляді кварталів, до пішохідної частини Одеси ведуть одночасно чотири вулиці (Пушкінська, Ришельєвська, Катеринівська, Преображенська), а також один проспект (Олександрівський). Крокуючи будь-якою з цих доріг, можна помітити затишні тротуари, ексклюзивні ліхтарі-вказівники, дивовижну архітектуру будинків, багато великих дерев незвичних порід, а також безліч кафе та оригінальні рекламні тумби і кіоски.

І ось нарешті потрапляємо на Дерибасівську. Вона з’явилася у 1811 році, а нині там проходять найголовніші свята Одеси, як-то День міста чи відома «Гуморина». Одесити називають цю вулицю «душею міста». Зрештою, тут завжди багато молоді, вуличних музикантів і туристів. Назву вона отримала на честь Йосифа де Рібаса – адмірала, який командував захопленням Хаджибея і був першим градоначальником Хаджибея-Одеси. Тут же, неподалік, розташований Міський сад, оспіваний у творах класиків і сучасників. В саду, створеному братом того ж де Рібаса – Феліксом можна побачити дивовижні пам’ятники. Для прикладу, пам’ятник дванадцятому стільцю з повісті Ільфа і Петрова. Одесити пишаються тим, що в їхньому рідному місті народився геніальний співак і актор Леонід Утьосов, про що свідчить ще один пам’ятник Міського саду. А чи бачили ви коли-небудь фонтан, який ділиться з відвідувачами ароматами парфумів щогодини? У Міському саду є й таке диво! Цей фонтан відкрили на 210-річчя офіційного заснування міста Одеси – у 2004 році. Гуляючи по Дерибасівській, варто обов’язково навідатися в Пасаж – унікальну будівлю, зведену на межі ХІХ і ХХ століть. Зараз це – готель та торгові ряди з магазинами на нижньому поверсі. Цікавим є зовнішній декор готелю – скульптури на фасаді та у внутрішньому дворі.

Йдемо далі за маршрутом визначних пам'яток Одеси до Національного академічного театру опери та балету. Новий храм Мельпомени, відкритий в 1877 році, став одним з визначних пам'яток Причорномор'я. Театр виконаний у стилі венського «барокко» і, як кажуть гіди, зараз включений до списку незвичайних визначних пам'яток Cхідної Європи. Свого часу тут співали, танцювали і диригували такі корифеї мистецтва, як Шаляпін, Крушельницька, Дункан, Чайковський, Микола Римський-Корсаков, Рахманінов та інші. Йдемо далі – минаючи один з найстаріших в Україні музеїв – Архелогічний, до міськради –  колишньої Старої біржі. Слухаємо гімн Перлини біля моря, який кожні півгодини грають куранти. Оглядаємо  старовинну гармату, яка колись палила по місту з англійського фрегата «Тигр». До слова, іменитий корабель знайшов свій спокій на підступах до Одеси.

Виходимо на Приморський бульвар – це частина історичного центру Одеси. Саме тут археологи знайшли залишки грецьких поселень, датовані VI–V ст. до н.е., які накрили куполом, створивши своєрідний міні-музей. Бульвар – одне з найулюбленіших місць для відпочинку містян, що вражає своїм оформленням та подихом морської свіжості. На Приморському бульварі розташований унікальний для Одеси містобудівний ансамбль у стилі класицизму. Ці будівлі вражають навіть тих, кому доводилося на своєму віку бачити найкращі споруди світу.

А ось і основні символи Одеси – пам'ятник Арману Емманюелю Дю Плессі, герцогу де Рішел’є (в народі Дюку), одному з найулюбленіших одеситами управителів. І один із символів міста – Потьомкінські сходи. Вони не лише сполучають центральну частину міста з Морським вокзалом, але й створюють справжню оптичну ілюзію: підіймаючись нагору, ви з подивом зрозумієте, що знизу бачили зовсім не те, чим є сходи насправді. Про кількість сходинок ми, звісно, читачеві не скажемо: інтрига підрахунку – це своєрідний ритуал, який треба пройти самотужки. Але повідомимо, що довжина сходів сьогодні – 142 метри! Також можна проїхатись на фунікулері вздовж сходів (ціна – 3 грн.).

Відтак, ми потрапляємо в Одеський морський порт – це осередок життя і розвитку міста. В усі часи надії на процвітання Одеси покладалися тільки на нього. Сьогодні тут розташована пристань Морського вокзалу, куди направляються численні круїзні судна. Є тут і стоянка для яхт. Зазвичай там перебувають від 10 до 20 яхт, які можна роздивитися зблизька. Від морвокзалу регулярно відправляються невеликі теплоходи на екскурсію вздовж узбережжя Одеси (вартість – 100 грн.), і це чудова нагода роздивитися місто з моря. Біля Морвокзалу просто неба стоїть експозиція з понад 20 «адміралтейських» якорів, які підняли з морського дна, і величезна корабельна гармата XIX століття.

Повертаємось назад на Приморський бульвар, де шукаємо унікальну будівлю – Плоский будинок. Це пам’ятка архітектури початку ХІХ ст. у Воронцовському провулку біля Катерининської площі. Одесити дуже люблять пожартувати над гостями міста: вони обов’язково дочекаються вашого подиву на обличчі, повідомлять про «плоских людей», які тут нібито мешкають, а потім вибухнуть веселим сміхом. Бути в Одесі і не пройтися по найдовшому, хиткому і непередбачуваному мосту під назвою Тещин категорично не можна. Зазвичай туристи стрибають, розхитуючи міст, щоб зберегти у пам’яті неймовірне відчуття драйву. Зовсім поруч з Тещиним мостом знаходяться Воронцовський палац, де увечері танцюють танго, та Воронцовська колонада, що відкриває надзвичайний вид на Одеський порт.

Ну і звісно ж – на море. В Одесі море є всюди, окрім Центру (бо в центрі – порт). Найближче – пройти до парку Шевченка і спуститися  сходами на пляж «Ланжерон». Від «Ланжерону» і на південь вздовж моря тягнеться 5-кілометрова Траса Здоров'я, з якої можна спуститись на безліч пляжів. Там їздять на велосипедах, бігають і просто прогулюються тисячі одеситів і гостей міста щодня. А ще це місце романтичних зустрічей ввечері. Закінчується Траса Здоров'я пляжем-районом «Аркадія». До слова, необов'язково йти пішки по трасі: можна сісти на трамвай і проїхати вздовж Французького бульвару та відчути колорит одеського транспорту (вартість проїзду: трамвай, тролейбус – 3 грн., маршрутка – 7 грн.). Зрештою, одесити завжди залюбки підкажуть вам, як дістатись до потрібного місця, на якій зупинці вийти та де повернути.

«Перлина біля моря», «Південна Пальміра», «Одеса-мама» – як її не називай, це одне з найколоритніших міст України. Зрозуміло, що в одному матеріалі неможливо описати усі визначні місця цього неймовірного міста. Але варто хоча б раз поїхати в Одесу і відвідати вищезгадані місця. Вдалої подорожі!

У матеріалі ціни вказані станом на травень, а у «високий» літній сезон вони традиційно зростають.

Андрій МЕНІВ

kuryer-if.info


10.06.2018 2521
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

572
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4196
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5957

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

426

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

854
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34140 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

405
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713