Народовладдя без народу?

 

 

У мить, коли впала завіса і «прості смертні» отримали можливість зайти в Івано-Франківську ОДА, людям здалося, що вони перемогли. «Я звідси нікуди не піду!» – горлала невідома жіночка, сидячи у кабінеті голови ОДА Василя Чуднова. Але ейфорія закінчилася, жіночці пригрозили, що в кабінеті є цінні речі, а їй нема чого там сидіти.



Одні пішли, інші прийшли. Відмінили одні правила, завели інші. Червоною ниткою упродовж цього тижня постає одне-єдине питання – що концептуально змінилося в місті, області, країні?

Політикам не вистачає…


А справді – що далі? Захопили ОДА, зробили революційний штаб, і… Зо два десятки людей радилися. Нараду вів депутат міськ­ради Юрій Соловей, він і роздавав обов’язки. Але не довго. Дуже скоро його «присадив» колега-депутат Роман Онуфріїв: сказав, що два місяці тут усе нормально працювало й без Солов’я (який весь цей час був у Києві) і так би мало залишатися. То було перше змагання між місцевими політиками за «нову» владу. Потім цього щастя стало більше, а про людей, звісно, всі взагалі забули.



Вже через дві години після захоплення революціонерами франківський Білий будинок перетворився на післявоєнну споруду: биті вікна та двері, скручені килими у вікнах, розтрощені сервери і т. д. На дверях – охорона, вхід у приміщення за посвідченнями. Статус посвідчень: волонтер, народна самооборона, преса, штаб.



Медики організували медпункт, нанесли ліків. Жінки організували їдальню, понаносили закруток, продуктів на канапки, навіть почали варити борщ. Несподіванкою стало те, з якою швидкістю збудували барикади – десь за дві години. Як буде штурм, кажуть, можна буде підпалити й так протриматися кілька годин, якраз до ґрунтовної підмоги.



Уже наступного дня зібралися депутати облради, аби прий­няти стратегічні рішення. Але, як завжди, не обійшлося без емоційно-ліричних відступів. Багато хто з майданівців того дня чи не вперше дізнався, що рада вміє так багато говорити і так мало прий­мати конкретних рішень.

 

Заступника голови ОДА, депутата облради Зінаїду Болюк цікавило, як буде функціонувати область: інтернати, лікарні тощо. Вона наказувала, що блокування роботи не може звільняти від обов’язків, а отже треба добре думати. «Зіно Андріївно, ви вже написали заяву на звільнення?» – спитав її колега-депутат Микола Палійчук.



Зал аплодував і мав на це право. Хоча насправді Болюк була далеко не єдиною, яка б мала відійти в бік. Особливо, якщо далі піде мова про народовладдя. Адже саме це слово означає, що радитися (радити) має народ, а не провладні чиновники, які були, є й будуть у різних партіях. І не варто закидати, що вони професіонали, бо якщо так, то нехай фахівцями і залишаються, без політики.

 

Перезавантаження не в законі


Головне питання сесії – створення народної ради, яка б мала керувати областю. Як її створювати? Відрізати провладні партії та працювати без них у вужчому складі чи набирати на їхнє місце представників громади? Звісно, що депутати підтримують перший варіант, а громада – другий.



Чого хочуть депутати, того хоче закон. Так вирішили створити міжфракційне об’єднання «Народна Рада», до якого увійшли усі охочі депутати (наразі їх є 87 із 114) і констатували, що будь-який інший спосіб – незаконний. Кількість дійсно вразила, адже не так давно у раді розглядали питання про відставку голови ОДА й тоді у таємному режимі змогли назбирати лише 54 голоси.

Оскільки в об’єднання брали не тих, хто вартує, а тих, хто хоче, то вчорашні обличчя знову утвердилися. З’явився там і керівник «Просвіти» Степан Волковецький – депутат, який місяць тому взяв 15 тис. грн. від Партії регіонів на музей Шевченка. І не повернув назад навіть тоді, коли йому сказали, що музей не можна паплюжити їхніми грошима.



Але навіть такі факти не дають підстав перезавантажувати раду. Це можуть зробити тільки вибори, переконують політики. «Давайте приймемо якомога ближче рішення до законодавства, – сказав 27 січня представникам громадських організацій голова облради Василь Скрипничук. – Якщо порушимо одну кому чи крапку, то це може стати підставою, щоб скасувати будь-яке наше рішення».



Аби громада не напирала, що їх відсунули й забули, обласні обранці запропонували створити громадсько-консультативну раду. Обіцяють затвердити положення й постановити, що без погодження з нею народна рада не прийматиме жодних рішень. Далі планують за пропозиціями народної та громадської ради сформувати й виконавчий комітет.



Крім цього, на сесії депутати рекомендували колегам, які зай­мають керівні посади у структурних підрозділах ОДА, визначитися із перебуванням у Партії регіонів. Отже наступного разу розглянуть питання про дострокове припинення повноважень провладних депутатів обласної ради, які систематично не виконують обов’язки і не відвідують засідання сесій та комісій. Як каже Скрипничук, таких депутатів може бути до 20.



Крім цього, на сесії облради прийняли рішення рекомендувати сільським, селищним, районним, міським радам невідкладно розглянути питання «про визнання Народної Ради колегіальним органом, уповноваженим представляти інтереси народу України, та самостійного виконання делегованих повноважень місцевих органів державної влади».

 

Без чиновників і депутатів


Як з’ясувалося, і це рішення не стало остаточним. Уже 28 січня ідею народовладдя знову переформатували. Як пояснив на віче Василь Скрипничук, справу довели до абсурду. Адже майже вся облрада терміново стала народною радою. Відтак нема змісту приймати одні й ті ж рішення на однотипних радах.



«Підходять окремі люди і дивуються активності, – сказав він, – говорять про непотрібність дуб­лювати. Тому ми вирішили створювати громадську раду виключно з громадськості. Ніяких чиновників чи депутатів. Бо не можуть існувати два однакові органи з однаковими функціями».



А громадський діяч Ростислав Микитюк нагадав, що все почалося ще до взяття ОДА. Коли місяць тому почали заснування громадської організації «Майдан». Навіть статут недавно написали, а коли планували йти реєструвати, то громада пішла штурмувати обл­держадміністрацію. Тепер, каже Микитюк, слід забрати з «Майдану» усіх депутатів облради, от вам і буде та громадськість, яка матиме право наглядати за рішеннями сесії.



«У нас є повний перелік людей, які відвідували усі три засідання «Майдану», – сказав Ростислав Микитюк. – Тож маємо список, які хочуть працювати. «Майдан» працюватиме як виконавчий комітет. Там мають бути фахівці від містобудування, комунальної сфери, медики, освітяни, молодь і решта структур».



Назвати цю структуру планують ОГО (обласна громадська організація) «Майдан». Саме вона начебто буде контролювати рішення влади та кошти й розглядатиме рішення перед тим, як їх прийматиме облрада.


Але все це знову ж таки станом на 28 січня. Оскільки у стінах ОДА кожні кілька годин щось змінюється, як, зрештою, і в державі, то не факт, що рішення остаточне. Через кілька днів відбудеться сесія облради. Невже відмінятимуть свої ж рішення?

 

Тетяна СОБОЛИК, Репортер


31.01.2014 Тетяна СОБОЛИК 1129 9
Коментарі (9)

гість 2014.02.03, 17:13
А не той то Онуфріев що по справі Гаркота проходить.
пэтя 2014.02.03, 21:40
ЛЮДОНЬКИ ДОБРІ, що ж це коїться,де ж братерство та повага, чому командири не діляться з рядовими бійцями-побратимами майдану? такого ні в оун ні в упа зроду не було: Активісти викрали 100 тис дол. із сейфу в МінАПК - джерело КИЇВ. 1 лютого. УНН. Під час захоплення будівлі Міністерства аграрної політики та продовольства активісти в одному з кабінетів викрали із сейфу 100 тис. доларів. Про це УНН повідомив один із активістів, який відмовився себе називати. "Коли ми захопили приміщення міністерства, то люди почали відкривати кабінети, щоб взяти меблі і зробити барикади. В одному з кабінетів наші лідери надовго зачинились. На наші прохання зайти в кабінет, щоб взяти дещо для барикад, вони відповіли, що займаються важливими переговорами. Згодом, коли ми зайшли в це приміщення, то побачили відкритий сейф", - розповів один із активістів. За його словами, він вирішив розповісти про цю ситуацію тільки тоді, коли ці гроші привласнив один із лідерів. "Всі вважали, що ці кошти підуть у фонд нашої організації і на потреби активістів. Не хочу називати прізвищ, але один із наших лідерів привласнив ці кошти. Ми всі брали участь у захопленні МінАПК і також претендуємо на ці кошти", - резюмував активіст. Як повідомляв УНН, міліція відкрила кримінальне провадження за ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель або споруд) через захоплення будівлі Міністерства аграрної політики та продовольства за адресою Хрещатик, 24. Джерело: УНН
пуйчук 2014.01.31, 12:37
оцінюючи роботу палійчука на посаді голови ода=хочеться заплакати.чому?а пригадайте,проаналізуйте і найгірший час пройшов.Звичайно йому не рівнятися на розум і досвід Болючки,але воно собі дозволило,бо вона ворог,а хто ти для свого народу,де твої успіхи?Так не можна,так не роблять розумні люди,але став депутатом........Чому Ющенка критикують за його роботу,хоч вважаю,що це один із наймудріших президентів був,як і премєр,але робив страшенну помилку коли призначав кервниками неграмотних,нелюдяних і тупуватих лжепатріотів-які його і підставили і самі перші почали його аньбити і обсирати.Значить приходимо до висновку:Болюк не є ідеальна,але вона вміє і може впливати і робити роботу,вона не пардонує навіть із міністрами=тому микольцю вибачся і не пукай до тих,до яких ти не доріс,звичайно ти переріс=в одному:ТИ МАГНАТ і потужний в свої 3...років.Навчімося=не робити ворогів із свого народу-бо це тут же підхоплятьСПРАВЖНІ вороги!!!!!!!!!!!!!!бажаю розуму!СЛАВА НАРОДУ УКРАЇНИ!
Попередньому коментатору 2014.01.31, 18:00
Навчіться спочатку елементарної грамоти,перш ніж вдавати з себе того,хто прославляє народ України.
до попєрєднього коментатор 2014.01.31, 20:59
ти чучало мені не роби зауважень з приводу граматики,бо коли в серці кипить,то не до твоїх помилок увага,ти відав лизуном був у того хруня,тому так блеєш,а по суті чому не напишеш, наробив в штани без памперсів і тепер не знаєш,що маєш робити,ти понєв чучік?продовжуй далі лизати........
гість 2014.01.31, 21:30
Реєструвати "Правий сектор" як політичну партію і брати активну участь у політичному житті України. Впевнений, що вони б знайшли своїх прихильників. Була б альтернатива всім цим ОПОзиціонерам.
марян 2014.02.01, 08:57
соловей недорослий уявив себе губернатором ? ха- ха... добре зробив онуфріів, що поставив птічку на місце. а загалом, що ви , революціонери, що наколотили? як з цего випутаєтеся ? пусті з вас організатори, ой ніякі. наприймали пустопорожніх рішень, і далі за своє. хто з вас відповість за грабунок майна в ода? кажете воно народне, то нащо народне грабуєте? най соловей, який привів своіх бахурів в масках, ремонтує усе. якщо не хоче аби з його парк готелем зробили так само. там не народне а вкрадене.
о 2014.02.01, 09:15
бо дуже вигідно всім зараз описувати і списувати - все, що вкрали в тій ОДА за всі роки тепер можна офіційно списати на "мирних мітингувальників" = "два магнітофона, две курткі замшевиє, портсігар тоже два" - все як в кіно:) тільки не так смішно, гроші були вкладені громади, розкрали злодюги з ОДА, а "захоплювачі" фактично надали право це все списати і дати можливість при виконанні ремонтів і закупівлі нової техніки та меблів знов гарно нажитись злодюгам які вже до того завжди на цьому наживались. А людей гарно дурять - "це ж народна революція" яка народна, як захоплювачі це ті хто і так в більшості і в обл і в міськ раді та й бігом лізуть у створені наспіх ВОМайдан, Народну раду бо на нових виборах політичні трупи свобода, бют, удар можливо прийдеться скоренько змінити на щось більш модне-нове, що дасть запхатися знов в теєж тепленьке кріселко де й до цього сиділа дупка "більшості":) Громада гроші має і відремонтує, закупить нове, відшкодує, і обовязково всіх "героїв революції" (Попов, Онуфріїв, Бабій і інш) пристроїть аби хоть якось віддячити за їх самовіддану любов до ВЛАди, ой вибачте, до громади:)
прапор 2014.02.01, 11:22
звертаюся до тверезо-свідомих людей!зміна має бути не влади,а системи,бо у владі є і будуть тіж самі люди.наші люди добрі і гарні.коли не при владі;як тільки дали посаду-відразу нижня губа падає на бороду,а верхня дістає до носа і тоді починається...,,отже людям потрібно в собі побороти зверхність,яка наступає,коли стає НАЧАЛЬНИКОМ.друге важливе,це те ,що всі новоутворення не повинні бути пристанищем для тих самих злодіїв і корупціонерів,абсолютно не може бути щоб у НАРОДНІЙ РАДІ були депутати всяких рівнів.там мають бути люди із всіх сфер і тільки з досвідом,розумом і без політичних амбіцій,без злоби і ненависті і недай Боже,щоб у НР прийшли неосвічені,бездарі і бидлан,який сьогодні в коридорах пантрує ода.я до ода не маю ніякого відношення,але побачивши,як там господарюють,........І найцінніше є те,що ще ніхто нічого не зробив,все базується на одних торгах,на розподілі корита,ВИСНОВОК;боюся,що навть при зміні влади,щоб не було ще гірше,щоб серед своїх,не було ще більше ворогів ніж при Янеку(а це може бути 100%)тому прошу схаменіться,бо як профукаєте те, що можна втримати,то прийдуть такі-роздеребанять все і роздеруть УКРАЇНУ на дрібні кавалки,тоді буде ще гірший сценарій ніж в Молдавії.Закликаю всіх депутатів,всіх рівнів:не пхайтеся до влади,бо люди порвуть вас ще більше ніж ..............
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

224
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

803
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1807
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3350
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2277 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4476

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

636

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

559

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

548

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

579
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10185
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1025
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4829
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

820
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2619
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1043
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34280 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

473
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

540
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

884 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1098