Не має значення, хто в тюрмі – журналіст Лещенко чи журналіст Коцаба. Всі мають бути на волі

 


fQu8Ign

На базі парламентського підкомітету з прав людини відбулося обговорення справи івано-франківського журналіста, блогера Руслана Коцаби. Він уже 10 місяців несправедливо ув’язнений за те, що проявив спірну, для когось болячу, але власну, на яку як вільна людина у вільній країні має повне право, громадянську позицію. Павло Вікнянський висловив обурення республіканців із приводу цієї ганебної ситуації та закликав керівництво держави та громадськість втрутитися [+ відео].

 

Справа журналіста Коцаби набуває розголосу по світу, але в Україні про неї не часто згадують. Мабуть, даються взнаки мілітарістсьскі настрої, але права людини і далі порушуються, людина і далі сидить за ґратами, а її родина без засобів для існування. Що думають із цього приводу представники громадянського суспільства, зокрема, лідер республіканців Павло Вікнянський, нардепи, омбудсмен, а також адвокатеса журналіста – стало відомо з заходу, який відбувся 24 грудня 2015р. у Києві.

 

Участь в обговоренні взяли народний депутат України, голова підкомітету з прав людини Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Вадим Рабінович, його колеги Євген Мураєв і Микола Скорик, Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, лідер Студреспубліки Павло Вікнянський, у телефонному режимі – адвокатеса Коцаби Тетяна Монтян.

 

DAB60C81-822D-4EED-A246-A13A18E83921_mw1024_s_n

Справа розпочалася майже рік тому, коли журналіст Руслан Коцаба виставив відео на YouTube, в якому закликав не йти в АТО по, на його думку, примусовій мобілізації, оскільки воєнного стану в Україні не було і немає, конфлікт на Сході України, з його точки зору, є братовбивчою, громадянською війною, а влада займається бізнесом на війні. Слідство кваліфікує це як державну зраду та перешкоджання законній діяльності Збройних сил. Кожен із цих злочинів може тягнути на 15 років позбавлення волі. Далі Коцабі подовжили утримування за ґратами на підставі тих статей КПК, які суперечать міжнародним зобов’язанням України та Європейській конвенції з прав людини.

 

Про варварський характер процесу свідчать наступні факти. З метою затягування розслідування було заявлено аж 58 свідків, 41 із них протягом 10 місяців уже допитано. Судові засідання призначалися раз на місяць, і… протягом засідання заслуховувалося 2-3 свідки, протягом 30 хв. Усі ці свідки говорили практично одне й те саме в емоційному ключі, як на них та їх друзів, знайомих негативно вплинув ролик Коцаби. Крім того сім’ю фігуранта (дружина з двома дочками) залишили без засобів існування, наклавши арешт на всі сімейні збереження, назвавши заощадження речовими доказами.

 

VoCNHK0

Керівництву України має бути соромно, адже Коцаба вважається на території Європи першим за 5 років в’язнем сумління за даними поважної міжнародної організації Amnesty International. Своє занепокоєння та заклики розібратися, до речі, висловила і представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович, деякі правозахисники. Українська ж влада і, на жаль, громадськість, журналістське середовище мовчать і не зважають на факт тиску на свободу слова, долю політв’язня. Більше того за відстоювання свободи слова – можуть ще й шельмувати за допомогою hate-риторики та дій.

 

Республіканці послідовно виступали і виступають за мирне врегулювання збройного конфлікту в Україні, який нахабно підбурює та всіляко підтримує імперіалістична, путінська Росія. Сильна сторона українців – це як раз ті риси, характеристики соціально-політичного укладу, яких давно немає в Росії – відкритість, плюралізм. Саме тому ми не маємо демонструвати печерний, репресивний тип поведінки на кшталт нинішніх російських порядків. Україна – вільна земля, наше кредо — свобода думок і слова, глибока повага до них.

 

Під час зустрічі у підкомітеті Верховної Ради з питань прав людини, де обговорювалася безглузда ситуація, в якій опинився журналіст, акцентувалася увага на можливих шляхах прискорення розгляду справи та забезпечення чесного правосуддя.

 

Павло Вікнянський підкреслив, що ми, Студреспубліка, одні з небагатьох, хто намагається надати суспільний резонанс цій справі, незважаючи на загрозу всіляких репресивних заходи заходів, і навіть не зі сторони влади, а зі сторони людей, яким не подобається позиція Коцаби.

 

«Для нас не має значення: у тюрмі знаходиться журналіст Лещенко або журналіст Коцаба. Всі мають бути на свободі, мати можливість висловитися. Це — дух Європи!», — акцентував лідер республіканців.

 

 «Ми багато спілкуємося, передусім з європейськими журналістами, вони здивовані, чому немає солідарності, потужного звернення від українських журналісти з приводу цієї справи. Невже вони настільки залежать від олігархів, невже їхні журналістські солідарність і стандарти не є першими ідеалами і пріоритетами, а потім уже якісь побажання, розуміння чи закоханості? Давайте, щоб здоровий глузд перемагав, і я би всіх просив солідарності… Вже досить боятися!», — завершив свій виступ Вікнянський.

 

У цей же день Коцабі продовжили утримання в ув’язненні до 22 лютого 2016р… А наступне судове засідання призначено на 22 січня. Ми й надалі пильно стежитимо за розслідуванням цієї гострої ситуації й інформуватимемо вас про її перебіг, намагатимемося сприяти вирішенню.

 

 

studrespublika


29.12.2015 1353 1
Коментарі (1)

Maik Stoun 2016.01.03, 23:03
франкивськ не москва але до цього йде
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

456

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

427

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950