Не стати холопами

 

Під час виборчої кампанії я чимало поїздив областями України - переважно південними і центральними, зазираючи іноді у такі закутки, де б ніколи не опинився за звичайних обставин. Є що згадати і над чим думати.

 

Досі згадую історію, яку мені розповіли мешканці Голованівська, невеличкого, депресивного, непримітного районного центру на Кіровоградщині. Про це Богом забуте містечко вся Україна дізналася два роки тому завдяки справі депутата Віктора Лозинського. Нардеп розстріляв місцевого селянина, а потім ще й чавив його, пораненого, автомобілем лише за те, що той зайшов на територію його мисливських угідь. Відтоді прізвище «Лозінський» стало символом безкарності нових «господарів життя» і загальною назвою для всіх подібних відморозків.

 

Так-от, у Голованівську Лозінський облаштував собі обійстя просто у центральному парку містечка - захопив, обгородив двометровим парканом, звів особняк, і чхати хотів на якусь там думку громади. Якось наприкінці серпня місцеві дітлахи спокусилися на рясну яблуньку, яка схилила гілля через ту огорожу. Підсадили один одного на плечі, і почали рвати яблука. Загавкали сторожові собаки. З воріт вибіг Лозінський. Дітлахи втекли, але найменший хлопчик не встиг. Залишивши псів стерегти переляканого на смерть дітвака, Лозінський вернувся до хати. Приніс звідти аркуш паперу з видрукуваним написом «Я вор», почепив його на шию дитині і змусив на колінах повзти до відділку міліції. Сам з собаками йшов поруч. Хлопчик ревів на всю вулицю, але перехожі лише опускали очі, вдаючи, що нічого не сталося. Кажуть, потім сім'я дитини виїхала з міста.

 

До чого я це? До того, що хоч після убивства селянина Лозінський і сів на 15 років (швидше через суспільний резонанс, ніж завдяки справедливому судочинству), але справа його живе. Живе система, яка породжує сучасних феодалів. І не просто живе, а зміцнюється і утверджується. Нехай навіть більшість цих «господарів життя» не кінчені відморозки, а іноді навіть цілком інтелігентні з вигляду люди, та суті це не міняє. Реальна влада - саме у них.

 

Не в сільського голови, не в районної адміністрації. У них є, звісно, сякі-такі повноваження. Але влада - у того, хто має гроші. Такому не важко купити прихильність, навіть відданість влади від найнижчих ланок до обласного рівня. До такого, якщо він грається в благодійника, йдуть на поклін звичайні люди, випрошуючи допомогу чи послугу. Бо він, а не якийсь там голова РДА, реально здатен «рішати» питання.

 

Вибори 2012, проведені за змішаною системою, лише поглиблюють «феодалізацію» країни. Якщо на Галичині це ще не так очевидно, то чим далі на Схід, тим частіші перемоги на мажоритарних округах саме таких князьків і «вершителів доль». Збідніле від «покращень» і зневірене населення легко купується гречкою. Я це бачив чи не в кожному районі. Люди вважають, що з паршивої вівці хоч вовни жмут, і їх можна зрозуміти. Але слід усвідомлювати, що взамін за гречку можна отримати під боком потенційного Лозінського.

 

Отже, як на мене, головна загроза, яку лишає після себе рік 2012 - це феодалізація країни, поглиблення прірви між суспільством і владою, остаточний відрив «еліт» від реальності, звуження можливостей громад впливати на прийняття рішень. Зламати цю тенденцію і систему - одне з головних завдань опозиції. Звісно, не єдине: є ще державний бюджет, який треба врятувати від дерибану Сім'єю та її васалами, є економічна криза, корупція, зовнішні загрози - Митний союз... Зрозуміло, що 2013 рік буде вкрай важким. Але без оздоровлення політичної системи ми ризикуємо одного дня непомітно пройти точку неповернення і опинитися в становищі холопів, від яких взагалі нічого не залежить у цій країні.

 

Дуже сподіваюся, що ще не пізно.

 

Роман ТКАЧ 

ГК


31.12.2012 Роман ТКАЧ 1093 7
Коментарі (7)

пізно Ромку 2012.12.31, 15:53
пізно - тут і на Галиччині без гралів ні хрена зрушень не буде...
Василий 2013.01.01, 15:41
С выводами автора согласен на все 100 %
Galich 2013.01.03, 11:45
Без люстрації,без відповіді на питання "а звідки грошики Вася,Вітя,Коля?", і чому твій палац,зменшена копія королівського,стоїть у нашому міському парку?Без вимоги повернути гроші за вертолітні майданчики,під"їздні шляхи до шикарних обійсть,стадіони, побудовані за державні бюджетні гроші, всі мудрі статті,бійки у парламенті--це тупання на одному місці,створення голосних на вихлопі бульбашок.
Galich 2013.01.03, 12:03
Холопами не народжуються,холопів створює система.Ми ностальгуємо за радянськими часами тому,що не бачили,не жили в іншій системі.Тих,хто жив,їх знищували як ворогів народу,бо вони ще пам"ятали життя з моральним кодексом людства,яке виховувала церква і який був створений для співжиття народів на Землі.Зараз ми допустили до влади нащадків тих,хто руйнував кодекс людяності,їх не перевиховаєш.І вони ніколи не віддадуть того,що награбували у народа,а це означає,що ми на порозі війни.Страшно стояти на цьому порозі з холопами.
Василь 2013.01.03, 23:34
Тільки революція - спочатку у власній свідомості, осмислення того що "ТИ -ЛЮДИНА А НЕ ТВАРИНА!", яка має право і на кожне право - обовязок. А тоді - революція справжня.........
Я 2013.01.06, 09:14
Вільне володіння народу зброєю - один з реальних заходів, які швидко змінять наше суспільство на краще!
gryc 2013.01.09, 11:07
усе правда. Шкода тільки, що сам й Ткач та його опозиційні побратими причетні до цієї системи. Ой, ще й як причетні!
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

456

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950