Небожа місія

 

Бізнес на релігії вже давно нікого не дивує. В Івано-Франківську орудує псевдопастор, якому вдалося «засвітитися» у кількох обласних центрах України. А на Прикарпатті “божий” обранець мав намір “замутити” чергову аферу.

 

Хочеш заробити мільйон, зареєструй церкву

Іван Іванович Сколеба, керівник релігійної громади, очолює благодійний фонд і займається гуманітарною допомогою. А ще хоче стати пастором релігійної громади  «Церква Христова».

“Іван Сколеба у нас не був та до нашої церкви не має відношення”, – офіційно заявляє Богдан Пацула, єдиний в Івано-Франківську пастор Євангельської Церкви Христової, яка існує в обласному центрі вже шість років. Євангеліст не проти того, щоб у місті реєструвалися нові громади Церкви Христової, але Сколебу не визнає істинним служителем віри. Адже існує заява, датована 4 липня 2007 року, в якій йдеться про те, що Іван Сколеба «за його постійний обман багатьох наших братів, його відмову від призначених духовних відповідальностей» керівником цієї церкви Ярославом Пінчуком був виключений з Шевченківської Церкви Христової (Київ) ще 18 лютого того ж таки року.

На підставі невизнання місцевими пастором та документа про минуле відлучення від Євангельської ЦерквиІванСколеба не має права проводити пасторську місію. Але підприємливого чоловіка у рясі це не зупинило. 16 вересня 2012 року він звернувся до тодішнього голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка з проханням зареєструвати власну релігійну громаду «Церква Христова». Та, отримавши відмову, натомість зареєстрував благодійну «Християнську місію».

У пошуковій системі на прізвище Сколеби зареєстровано компанію Благодійна організація «Християнська місія». Є кілька телефонів та адреса, де, як виявилося згодом, мешкає колишній партнер псевдопастора. Маємо ще одну зачіпку – церковна квартира на вул. Академіка Сахарова. З першим приходом двері ніхто не відчинив. Наступного разу пощастило більше – у квартирі, де громада Сколеби проводить побожне зібрання, мешкає його брат Петро. Він повідомив, що Івана немає в Україні.

 

Бізнес на вірі

До «чеснот» Сколеби без фанатизму ставляться не лише владні організації, а й колишні соратники. Ганна та Дмитро Сеніви з пасторськими «методами» знайомі ще з 2006 року.

Вони розповідають про таємничого американського підданого, банкіра Джона Кафельмана. В Україну він час від часу приїжджає з месійною роботою. Саме Кафельман – безпосередній спонсор Сколеби, запевняє Ганна Сенів. «Їм шахрайським методом вдалося продати переплановану в месійну 4-кімнатну квартиру в Донецьку. В Івано-Франківську Сколеба купив трикімнатну квартиру на вулиці Академіка Сахарова, а документи на церковну квартиру Сколеба оформив на другу за рахунком дружину», – жінка переконана, що такі дії поза законом. За її словами, Сколеба почав «полювання» на довірливих іванофранківців, але щоб розмахнутися на повну, йому треба створити власну церкву. «Згідно з чинним законодавством, аби зареєструвати релігійну громаду, треба мати мінімум десять прихожан із місцевою пропискою», – пояснює Ганна Сенів.

 

Іван Іванович змінює професію

Спершу, прикриваючись словом Божим, проповідник оперував гуманітарними штиблетами. Прихожани стали зауважувати, що взуття, яке приходить на потреби громади, зникає, а згодом опиняється на розкладках комісійних магазинів. «Церковне служіння починалось з гуманітарки і закінчувалось нею ж. Якщо колись я ще вірила в істинну віру пастора Сколеби, то коли нам роздали по парі взуття, а за якийсь час я таку ж побачила в магазині, в мене закрались сумніви», – пригадує Ганна Сенів.

«На контейнерах з гуманітарною допомогою був спеціальний штамп – «не для продажу», тому такі дії попахували криміналом», – додає Дмитро Сенів.

 

Культи в ціні

Для релігійних організацій законодавство надає особливо привабливі пільги – це позачергове отримання в оренду земельних ділянок на зведення культової споруди. Організація легко отримує не лише бажаний клаптик землі, а й суттєві пільги на споживання газу, світла тощо.

На розбудову церкви та просвітницьку роботу американські віряни зібрали 100 тисяч доларів. Але передати перший транш з-за океану могли лише на будівництво храму. Іван Сколеба у приміському селі Угорники на потреби розбудови місії отримав гектар землі. Клопотати про надання землі йому допомагав той же Дмитро Сенів.

«Від місії ми написали листа, давши сільському голові чесне слово, що згодом надамо документи про реєстрацію релігійної організації. Тоді жодних документів не було і церкви також не було, відповідно, земельна ділянка була виділена незаконно. На знак подяки Сколеба пообіцяв сільському голові передати устаткування на відділення сімейної медицини», – розповідає екс-соратник пастора. Тоді чоловік дав Сколебі півтори тисячі доларів, додатково три з половиною тисячі доларів Сколеба взяв у ділка, який хотів на виділеному клапті землі побудувати склади. Гроші мали піти на «домовленості» із владою.

Час спливав, а відповідний відділ управління ОДА вкотре відмовив Сколебі у реєстрації релігійної організації. Таємне виділення громадської землі на будівництво церкви стає явним.

«У 2012 році «Християнська місія» землю отримала під будівництво складів, де мала зберігатися гуманітарна допомога, з будівництвом у майбутньому культової споруди», – пояснює сьогодні сільський голова Угорників Любов Атаманюк. Каже, євангелістська місія надала селу суттєву допомогу, забезпечила місцеве відділення сімейної медицини, закупила для школи парти та навчальні дошки, а на потреби сільської ради передала стільці. «При нашому бюджеті, відсутності фінансування така допомога є дуже потрібною», – додає Атаманюк. І запевняє, що в березні наступного року Сколеба сам звернувся з ініціативою розірвання договору оренди земельної ділянки.

Прокуратура порушила справу. У рішенні Господарського суду від 12 березня 2013 р. справа №909/42/13-г йдеться про те, що в інтересах держави попереднє рішення Угорницької сільської ради про надання землі благодійній організації «Християнська місія» слід скасувати, а землі повернути громаді. Ймовірно, нині Сколеба знову в пошуках ласого земельного наділу.

 

Регулятор моралі

Аби реалізувати гроші, що за океаном, Сколебі вкрай необхідна релігійна організація як юридична особа. Тому він вкотре подає документи на її реєстрацію, однак у своєму статуті вказує, що діє сам від себе, нікому не підпорядкований і до жодної Церкви Христової не належить.

«Згідно з законодавством, зареєструвати такий статут ми не можемо, бо він не відповідає нормам закону про свободу совісті та релігійним організаціям. Крім того, під час оформлення статуту Сколеба допускає значні помилки. А тепер він нас шантажує, що область не буде отримувати гуманітарні вантажі, якщо ми не зареєструємо його церкву», – говорить начальник відділу у справах релігії та національностей управління культури ОДА Тетяна Лапка. Вона переконана, що релігійна організація – це вивчення Біблії, а гуманітарна допомога – це підтримка потребуючих. Невдоволений Сколеба на відповідний відділ ОДА подає в суд. Вважає, що регіональне управління релігій діяло незаконно, відмовляючи йому в реєстрації. В обласному управлінні культури запевняють, що діють згідно з законом.

18 березням 2014 року в ОДА прийняли розпорядження «Про відмову в реєстрації Статуту місцевої релігійної громади «Церкви Христової» в Івано-Франківську».

«В області діє Церква Христа з відповідними нормами закону, це структура з осередками. Лише Сколеба не підпадає під цю норму закону, чому? Тому що його бажання не сходиться із законодавством», – наголошує Тетяна Лапка. Вона переконана: «Якщо він реєструє релігійну організацію як юридичну особу, тоді йому йдуть вантажі, перераховуються гроші, і він спокійно формує бізнес на території Івано-Франківська».

 

Бог з нами

Релігійна мережа в Україні представлена 55 віросповідними напрямами. Прикарпаття традиційно багате на культи. В області діє 1394 релігійних організації, один центр та 10 управлінь, 1314 релігійних громад (справами церкви опікується 1179 священнослужителів), 35 монастирів (чернечий послух несуть 102 ченці), 17 місій, 7 братств, 10 духовних навчальних закладів (навчається 268 слухачів), 428 недільних шкіл. Таку статистику надають у відділі у справах релігії та національностей управління культури ОДА. Церкву Христа відносять до новітніх для України релігійних організацій.

В області, окрім «Християнської місії», є ще одна незареєстрована громада: у реєстрації відмовили Українській правовірній греко-католицькій церкві. У церковних колах ця нова релігійна організація більше відома як «секта Догнала». Реєструє церкви і центри лише Міністерство культури, «догналівцям» відмовили саме там, і до профільного обласного управління вони більше не зверталися.

Держава не втручається в канонічно визначені справи церкви, забезпечуючи свободу релігії, свободу соціально значущої діяльності церкви та сприятливі умови її просвітницької роботи, запевняють в ОДА. Відтак релігійні організації змушені діяти в правовому полі держави, натомість «пастор» Іван Сколеба в чинні рамки законодавства вписуватися не збирається. Зазвичай, такі люди вміють маніпулювати людською свідомістю, а це приносить чималі гроші.У нихчасто існує підміна понять – замість лікувати душу, вони її витрушують.

Журналіст «Галицького кореспондента» намагалася вийти на контакт з Іваном Івановичем Сколебою, щоб висвітити і його позицію, однак наразі безуспішно. Але якщо у героя нашого матеріалу з’явиться таке бажання, ми готові надати йому газетну площу для коментаря.

 

Ірина ТИМЧИШИН, «Галицький кореспондент»


05.07.2014 2155 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

550
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1479
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3052
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2085 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4167
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5939

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

406

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

409

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

401

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

848
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

805
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1091
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

539
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2403
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

844
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1168
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34125 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

392
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

731 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

921
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

695