Недоступне через мінну небезпеку та загрозу ракетних обстрілів: другий рік без українського моря

Війна закрила доступ українцям до пляжного відпочинку на березі Чорного та Азовського морів. Узбережжя останнього повністю окуповане росіянами, а чорноморське – недоступне через мінну небезпеку та загрозу ракетних обстрілів.

УНІАН.Туризм дізнавався, яка зараз ситуація на курортах півдня.

На другий рік повномасштабної війни українці проявляють все більший інтерес до відпочинку. І тут мова йде не про "бенкет під час чуми", а про банальну необхідність для збереження психічного здоров'я нації та відновлення сил для подальшої боротьби. Діти заслуговують на відпочинок та позитив, а дорослі, в тому числі військові та волонтери – потребують цього не менше. І за це не має бути соромно.

Водночас, через бойові дії та їх наслідки традиційні види відпочинку стали недоступні українцям. Головним чином, мова йде про морський відпочинок, адже саме його зазвичай обирали більшість українських внутрішніх туристів. Звісно, певна частка українців може вирушити на море за кордон, однак ця розкіш нині доступна далеко не усім – починаючи від ціни питання та тривалості дороги, закінчуючи тим, що зараз багато хто є невиїзним. Але більшості наших громадян все ж доведеться шукати альтернативний відпочинок в Україні.


Морський відпочинок наразі не на часі


З наближенням літа українців цікавить питання, чи дозволять їм цього сезону відпочивати на морському узбережжі популярних курортів півдня. Однак військові категоричні: на "морські ванни" сподіватися не варто.

Як стверджує керівник об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк, відкриття курортного сезону цього року взагалі недоцільне. Такого висновку військове командування дійшло, проаналізувавши можливий розвиток ситуації на найближчу перспективу.

Тим часом місцева влада вже отримала відповідні попередження-рекомендації від військових. Як зазначив в. о. заступника мера Одеси Олег Бриндак, туристичну галузь у мегаполісі фактично згорнули, і говорити про неї – не на часі. "Війна та туризм – речі несумісні", – наголошує посадовець.

З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну Одеса, яка завжди вважалася одним з найпопулярніших морських курортів України, стала гуманітарним хабом. Місто здебільшого приймає переселенців і лише частково має місце так званий діловий туризм. Зокрема, йдеться про розміщення людей, які приїжджають сюди із певними місіями: іноземні журналісти, дипломати, волонтери тощо. Іншими словами – всі ті, хто допомагає нашій країні під час війни та (або) висвітлює події, які тут відбуваються.

Водночас Бриндак пояснив, що літній відпочинок у місті це, як правило, море, з яким пов’язані багато інших сфер місцевого бізнесу. Тобто, якщо немає відпочинку на узбережжі, то й немає сенсу приваблювати туристів.

А проте, одеські підприємці все ж активно готуються до прийому потенційних відпочивальників: оновлюють фасади пляжних клубів та ресторанних комплексів, кафе, аквапарки, з космічною швидкістю кладуть на пісок дерев'яні настили… Вже зараз, за хорошої погоди у вихідні на пляжі "Аркадія" – не проштовхнутися. Об'єкти громадського харчування забиті відвідувачами, на центральній алеї запущено фонтан, працюють різні магазини, тир, сувенірні крамниці... Відомі нічні клуби, обладнані басейнами та ресторанними комплексами, анонсують низку вечірок, у тому числі за участю відомих українських артистів.

Водночас варто нагадати, що через галасливі літні концерти та дискотеки в Одесі торік вже були скандали. Але, як стверджує голова Громадської ради при Одеській обласній військовій адміністрації Сергій Братчук, незабаром оприлюднять відповідне розпорядження ОВА, в якому пропишуть, де саме місцеві жителі та гості регіону зможуть відпочити. Він стверджує: "танців на кістках" точно не буде...

Чи є альтернатива Одесі? Особливою популярністю у любителів відпочинку на чорноморському узбережжі до повномасштабної війни користувалися курортні селища в Білгород-Дністровському районі Одеської області. Серед них – Затока, Сергіївка, Кароліно-Бугаз, Санжейка. Однак через війну відпочивати тут теж проблематично.

Як розповів керівник Білгород-Дністровської окружної прокуратури Олексій Уманець, місцеві узбережжя – водна та піщана частини пляжів – заміновані. Населення про небезпеку знає, на березі – попереджувальні знаки. Проте торік лише в цьому районі Одещини на мінах підірвалися п'ятеро людей – загинули двоє місцевих жителів та троє будівельників.

"Вони про заборону знали, але проігнорували її. Страшно уявити, до чого призведе потік "курортників", який може сюди ринути… Вважаю, що відпочинок на узбережжі не варто навіть обговорювати", – наголошує Уманець.

Крім того, цю частину Одещини неодноразово обстрілювала армія РФ. За словами Уманця, першого удару було завдано 3 березня 2022 року: авіація РФ скинула на курортну Затоку дві касетні бомби.

Це сталося в той момент, коли найближчими (і не тільки) дорогами "повзли" величезні автоколони – безліч людей намагалися втекти від війни… Легковики, автобуси, гігантські фури стояли в заторах, тисячі людей – старенькі, жінки, діти пішки проривалися до українсько-молдавського кордону… Той факт, що під час бомбардування ніхто не загинув – справжнє диво", – каже прокурор. 

Уманець констатує, що на Одещині саме Білгород-Дністровський район торік найбільше постраждав від російських атак. В результаті дуже сильно була пошкоджена інфраструктура, зокрема, 15 баз відпочинку – зруйновані майже вщент. Не кажучи вже про те, що пошкоджено ще сотні баз відпочинку та житлових будинків. Для їхнього відновлення потрібні величезні гроші, а це точно зараз не на часі, тож туристам банально навіть не буде де зупинитися.

Одним із найбільш резонансних став обстріл Затоки 16 травня – крилата ракета зруйнувала кілька баз відпочинку. На одній із них перебувала родина власника: тяжкі поранення отримали чотири особи, у тому числі – 6-річна дівчинка, якій відірвало ногу.

"Всі пам'ятають 1 липня, коли на курортну Сергіївку впали п'ять ракет. Тут немає жодного військового об'єкта, і ми розуміємо, що залп був навмисним – неможливо випадково запустити стільки ракет в одну "точку" за заданими координатами...", – акцентує прокурор.

Тоді в Сергіївці загинули 22 людини: одна ракета потрапила до житлової багатоповерхівки, дві – до бази відпочинку "Годжі", її розкішний триповерховий корпус миттєво перетворився на руїни, а одна з ракет потрапила прямо в басейн на території бази.

"Зараз прибережна зона – видовище гнітюче: запустіння, спустошення. Минулого літа звідти виїхали навіть старожили, тому що перебування там – своєрідна лотерея, гра в рулетку. Ніхто не хоче бути наступним…

І фактично ніхто з власників зруйнованих будівель їх відновленням не займався, а місцеві жителі, що залишились у селищах, на узбережжі намагаються не з'являтися", – стверджує Уманець.

За даними Одеської обласної прокуратури, загалом з 24 лютого минулого року у прибережній зоні регіону повністю зруйновано або значно пошкоджено понад три десятки баз відпочинку. Усі об'єкти належать приватним підприємцям.

Якщо ж говорити про інші "морські" області України – Миколаївську, Херсонську, Запорізьку та Донецьку – то там ситуація ще гірша. Чимала кількість популярних курортів на кшталт Бердянська чи Кирилівки або під окупацією, або повністю зруйновані. На курортах на підконтрольних Україні територіях, наприклад, в тому ж Очакові, теж відпочивати не вийде.

Зокрема, голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім заявив, що всі морські пляжі області цьогоріч будуть закриті через інтенсивне мінування та небезпеку для людей.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Заборона на авіапольоти до 2029 року: "Украерорух" прокоментував прогноз Eurocontrol


06.05.2023 5694
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

531
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1452
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3033
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2076 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4148
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5925

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

380

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

400

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

394

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

831
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

796
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1082
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

523
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2389
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

837
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1157
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34117 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

380
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

717 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

913
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

684