Неприємні зізнання

 

Галичани – феєричні колабораціоністи та пристосуванці. Не скажу, що всі (і навіть утримаюсь від уживання слова «більшість») – скоріше, окреслю явище. Втім, ці якості взагалі властиві українцям, але решта хоча б не претендує на свій ідейно-духовний провід.  Ми співпрацювали з поляками проти москалів, з австрійцями проти поляків, з німцями – проти всіх, і, нарешті, з совітами проти самих себе. Якщо уявити, що колабораціонізм має довершену форму, то галичани її, безумовно, досягли.

 

Це неприємно визнавати, особливо з огляду на власне галицьке походження. Втім, мій університетський викладач філософії казав, що для того, аби розірвати тенета ілюзії, треба бути критичним в першу чергу до того, що є дорогим тобі особисто (хоча, цілком можливо, це казав і Сократ). Отже, коли я спостерігаю всі ті неподобства, що сьогодні діються у Києві,  то заспокоюю себе думкою, що є ще надія на Галичину. Але приїжджаючи до Галичини, розумію, що надії немає. І найбільш правильне рішення, яке може прийняти людина у здоровому глузді – заповнити формуляр лотереї «Грін Кард».

 

Напередодні Дня Незалежності 2012 року я сидів у своєму помешканні на вулиці Бельведерській та дивився новини по «Галичині». Там як раз йшлося про те, що Івано-Франківська і обласна, і міська ради відмовилися підкорятися скандальному закону про мови, який прийняли донецькі у Києві. Олександр Сич – тоді ще тільки кандидат у народні депутати –  як завжди красивий у своїй вишиванці, щось переконливо говорив про те, що ми «рішуче не допустимо, тому що, збережемо, і ніколи»  (не ручаюся за дослівність цитати, але зміст був приблизно такий). Відчувши прилив ентузіазму від такої рішучості і переконливості, я пішов на кухню – налити собі келишок за «вашу і нашу Свободу», так би мовити. Але по дорозі задумався над тим, що насправді означає відмова підкорятися закону і що в цьому випадку насправді мав би говорити Олександр Максимович.

 

Чи можуть в унітарній країні місцеві органи влади не виконувати рішення центрального органу влади? Чи не тягне відмова від визнання загальнодержавного закону на певній території на громадянську непокору? Чи, в свою чергу, місцеві органи влади, які ініціюють цю непокору, не опиняються в площині перед-повстання?

 

Отже, своїм прекрасним рішенням Івано-Франківська обласна і міська ради (а також Львівська, Тернопільська і здається ще хтось) натякнули, що вони повстають проти режиму. Власне за це я і збирався випити. Але тоді шановний Олександр Сич, як голова Івано-Франківської обласної ради, мав би говорити не про «нашу культуру, не дамо, і назавжди» (знову ж таки, я приблизно передаю зміст його виступу), а щось на кшталт цього:

 

«Дорогі співвітчизники, українці. Ми не будемо підкорюватися цій антинародній і окупаційної влади. У даній ситуації в нас є лише один вихід – розпочинати процес відокремлення Західної України. Зрозуміло, що антинародна влада буде нам протидіяти. Тому закликаю вас бути рішучими і мужніми, як були ваші діди з Української повстанської армії. Прошу записуватися волонтерами. Передаю слово командувачу Західного оперативного командування, яке вже перейшло на наш бік».

 

З усього цього щось було сказано тільки про УПА – і то в контексті ветеранів, яких традиційно необхідно згадати у День Незалежності.

 

Про що свідчить цей епізод, який здається так і розчинився у повітрі (але, напевно,  додавши відсоток-другий «Свободі» у загальному заліку)? Напевно про те, що ми і так знаємо про себе і про що нам соромно і неприємно зізнаватись. З самого початку ми не збиралися відстоювати свої права, які конкретно в той момент прийняли вигляд мови.  Політики в красивих вишиванках хотіли не захищати Україну, а потрапити до парламенту. Ми всі це розуміли. І мовчазно погоджувались. Як і всі попередні рази. Бо якщо б ми з цим не погодилися, то ситуація вимагала б від нас більш рішучих дій. На які ми готові лише до тієї миті, поки не потрібно діяти самим. Як правило, у  кожного «свідомого патріота» знаходиться своя поважна причина, чому він сьогодні не може.

 

Нам простіше пристосуватися та чекати, коли хтось вирішить наші проблеми за нас. Грати по правилах режиму, яким би він не був, керуючись правилом «аби не гірше». Стає гірше, але ми воліємо ще потерпіти. Це програшна стратегія, і саме тому Україна (з Галичиною включно) весь час переходить з рук у руки.

 

Якось у вересні через прикарпатське село, розбиваючи і так погану дорогу, проїхала колона недешевих джипів. «Це синок Януковича, у них тут якесь сафарі проходить», - повідомив мені чоловік років 35. Сплюнув, і пішов до хати. Напевно, за хлібом-сіллю.

 

Дмитро Бушуєв, соціальнй філософ

Галицький кореспондент

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Оцените красоту игры :)

Холості патрони історії


30.01.2013 Дмитро Бушуєв 1058 9
Коментарі (9)

+)! 2013.01.31, 21:50
+++++ )))))))))))))) !!!!!!!!!!!
Михайло 2013.02.01, 00:15
Приємно розумні речі читати. Дуже хочеться почитати ще якісь речі цього мудрого і здібного спостерігача. Дякую!
Василь 2013.02.01, 11:04
О тож бо..... Я теж почекаю....
MG-42 2013.02.01, 15:05
Пане Бушуєв, то Ви випили каламарчик чи ні ? Якщо ні,то ідіть випийте, беріть шмайсер - і на "сотку".
Давно Пора 2013.02.02, 20:46
Щось ніби філософське як казав мій кімнатний гуру(може то й Фейєрбахові слова - хто зна). А може запізніла першоквітнева рефлексія "нуішос?". Автор сам спитав, сам налив, сам нічого не сказав... Але мені сі видає, що вуйко який обійде всю свою худобину і за флєшков кави з сусідом розробить куди колоритніший політичний аналіз з розлогим дискурсом. Щось ви такой Дмитре не фист і Бушуєв, і ніц не зізнались. А так мож почитати, коли ніц нема до роботи))
LM 2013.02.03, 10:15
Повна дурня...Причина одна. Справжні УКРАЇНЦІ бояться за втрату цілісності держави. На цьому і грає сучасна влада. Згоден, що треба щось робити в цьому випадку, але не те що пропонує автор цього допису. "Галичина це наріст на тілі України" - так заявляє депутат від ПР. І пропоновані Вами дії лише зіграють йому на руку. Російські фашисти того і домагаються аби подерти нашу державу на шматки.
walther 2013.02.03, 10:18
п, чи може т. Бушуєв, продовжуйте , неодмінно продовжуйте писати, дивись колись може щось і напишите гідне. Бажаю успіху !
NECAJ-AVTORU OPUSU 2013.02.03, 12:38
123DURNYJ TEBE PIP XRESTYV
Давно Пора 2013.02.05, 21:38
Припиніть, неодмінно припиніть писати. Ваші рехлєксії не тотожні до соціоїтальної фільозофії. Мош си почитаєте туво http://hvylya.org/analytics/politics/novaya-vlast-ukrainskaya- korporativno-oligarhicheskaya-respublika.html http://hvylya.org/analytics/politics/novaya-vlast-konets- obshhestvennogo-dogovora-v-usloviyah-oligarhicheskogo- konsensusa.html Правда то не є сповіддю, але думати заставляє набагато більше
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4235
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

455

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

842
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950