Нове провалля в Калуші: за 50 метрів від автодороги та 100 метрів від житлових будинків (ВІДЕО)

Вранці 12 квітня утворилося нове просідання земної поверхні поруч з провальними воронками №№ 14 і 14а в районі вул. Вітовського.

На місці з’ясувалося, що утворилося просідання розміром орієнтовно 10 на 12 метрів, яке заповнене рідкою фазою, пише Фіртка з посиланням на Вікна.

Провальні воронки №№14 і 14а утворилися в районі вулиць Вітовського, Глібова і Мостиської на північному каїнітовому полі рудника «Калуш». Підземні шахтні виробітки тут були заповнені розсолами, а утворені воронки — сполучені з виробітками. Нова провальна воронка прилягає до воронки №14. Аналіз проб води з поверхні показав незначне перевищення вмісту хлоридів.

Нова воронка утворилася за 50 метрів від автомобільної дороги (у напрямку Копанок) і приблизно за 100 метрів від приватного домогосподарства. Загалом у Калуші вже є 22 провальні воронки, більшість із яких утворилися саме на північному каїнітовому полі. Прогнозується, що нові провальні воронки тут будуть утворюватися і надалі. Також фіксують просідання земної поверхні в Кропивнику.

Зараз немає іншого варіанту, як відселяти людей з небезпечних зон можливого просідання.

Між тим над шахтними виробітками проживають мешканці вулиць Вітовського і Чорновола. Люди вже кілька разів збиралися на акції протесту з вимогою перекрити проїзд вантажівок цими вулицями. Ініціатором акції був мешканець вулиці Вітовського Михайло Наконечний. Він неодноразово порушував проблему безпечності проживання мешканців і проїзду транспорту вулицями Європейською і Чорновола, вимагав зупинити рух вантажівок і обстежити територію. За його словами, під землею тут пустоти і земля може обвалитися. І якщо влада зараз не може відселити людей, то, вважає, Михайло Наконечний, мінімізувати ризики для них зобов’язана: принаймні, зупинити рух вантажівок, встановивши обмежувачі.

Міська влада наразі посилається на відсутність даних щодо розвитку ситуації — моніторингу впродовж багатьох років не вели. Як повідомив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради Іван Дембич, з обласного бюджету Калушу виділили 420 тис. гривень на проведення екологічного моніторингу. Отримані дані дозволять фахівцям зробити обґрунтовані висновки щодо безпечності проживання та проїзду транспорту на цій території. Тоді вже можна буде приймати конкретні рішення.

Закупівлю «Запровадження екологічного моніторингу стану довкілля, контролю засоленості поверхневих і підземних вод, зон просідань та гірничих розробок на території гірничо-хімічних підприємств міста Калуш та сіл Сівка-Калуська і Кропивник» управління з питань надзвичайних ситуацій оголосило на Прозоро 29 березня. Аукціон з визначення виконавця моніторингу відбувся напередодні 15 квітня. Участь у торгах взяли двоє учасників: Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і Державна установа «Державний науково-дослідний і проєктний інститут основної хімії» з Харкова, який запропонував виконати роботи за меншу ціну 1 410 тис. гривень.

Наразі переможець розглядається кваліфікаційною комісією. Калуський науково-дослідний інститут галургії з 2019 року є філією Харківського інституту основної хімії.


Читайте також:

Оприлюднені історичні світлини першого в Калуші провалля (ФОТО/ВІДЕО)

Просіла земля: у селі на Калущині деформується гірничий масив

Динаміку просідання землі в селі на Калущині досліджуватимуть впродовж місяців


16.04.2021 3051
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

635
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1568
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3150
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2147 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4244
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6033

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

454

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

440

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

543
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10080
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

901
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

855
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

613
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2463
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

891
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1215
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34177 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

339
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

438
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

782 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

960