Нові технологічні тенденції. Євромайдан і після…

 

 

Над Євромайданом нависає тінь виборів 2015 року. В плані стратегічних сценаріїв боротьби за владу Євромайдан може спрацювати у двох «режимах»: в режимі наближення виборів (чого б бажали вітчизняні опозиційні політики) і в режимі зміни виборної парадигми (чого б бажали західні актори). Проте існує ще один аспект теперішніх подій. Серед іншого, Євромайдан став тою «пілотною панеллю», на якій відпрацьовуються політичні технології, котрі розробляються для «великої битви», поки що запланованої на 2015 рік.

 

Ці технології можна згрупувати у три блоки:

 

1) нейтралізація політичних інструментів супротивника шляхом «м’якої сили»;

2) збільшення мобільності «вуличного ресурсу»;

3) вибіркові кібератаки за схемою «вогонь по штабах».

 

Спробуємо проілюструвати ці блоки деякими подіями, що відбувались 21-27 листопада (тобто до моменту написання даної аналітичної статті).

 

Нейтралізація політичних інструментів

 

Найбільш яскраво виразилась у цілеспрямованому витисненні лідерів та активістів ВО «Свободи» з «реперних панелей» Євромайдану. Судячи з масштабності та ефективності цієї операції, вона розроблялась фахівцями високого рівня і здійснювалась одночасно у Києві і Львові із врахуванням політичної і протестної специфіки обох міст.

 

Протестний електорат було заздалегідь настроєно проти «Свободи» низкою потужних і практично «невідбивних» компроматів («гроші Пупса», «справа Колковського», «справа «Україн», «партквиток Фаріон»).

 

В якості інструментального меседжу використовувалось гасло «Євромайдан без політиків». Якщо для слабо структурованих політичних сил (типу «УДАРу» Віталія Кличка) розчинення його активістів у протестній масі під європейськими прапорами не несе значних ризиків і втрати обличчя, то для такої структурованої сили як ВО «Свобода» це означає втрату не лише звичної іміджевої позиції, але й значної частини маніпулятивного потенціалу. Тепер «Свободу» набагато важче використовувати як інструмент для кризових технологій, а її іміджеві досягнення (типу розгрому «сбусика») у меседжах ЗМІ перетворені на маргінальні та безглузді акції.

 

Показово, що ця операція нейтралізації почалась у Львові недопущенням до сцени (реперної панелі міста) Юрія Михальчишина. Режисерами Євромайдану було враховано як те, що саме Львів є «законодавцем» політичної моди серед протестної молоді, так і специфічний імідж Михальчишина, котрий не має «візуальної харизми» та широко відомий своїм екстравагантним радикалізмом.

 

Збільшення мобільності

 

Якщо на Майдані-2004 головною вуличною технологією була відносно статична схема «окупування центрального простору наметами», то на Євромайдані застосовуються нові, більш мобільні й більш динамічні технології. Протестній масі пропонують здійснювати переміщення міським простором («контрольні обходи» як обмовився Олександр Турчинов, промовисто використавши словосполучення зі сленгу політтехнологів).

 

Протестувальників не тримають постійно на площі, а виводять перед телекамери в час телевізійного пройм-тайму. Ротація груп відбувається частіше, аніж у 2004 році, організатори враховують втому та можливі втрати в здоров’ї протестувальників. Одночасно така тактика не потребує значного фінансування і дозволяє економити ресурси.

 

Ще одним проявом мобільності є технологічні проекти на штиб «Голоса Майдану», коли замість набридлих («старих») облич політиків протестній масі пропонують нові обличчя (художників, філософів, письменників, журналістів). Таким чином здійснюється «ротація образів», яка не дає накопичуватись втомі та роздратуванню від одноманітності гасел, «кричалок» та інших низових активаторів.

 

Вибіркові кібератаки

 

Хакерські напади на сайт «Української правди» в цій сфері лише вершина айсбергу. Кажуть, що навіть деякі посольства у Києві мали проблеми з інтернет-зв’язком. «Вкидування» дезорієнтуючих повідомлень і твітів набуло масового характеру вже 23 листопада. Під час збору активістів 24.11 в центрі Києва таким способом було дезорієнтовано дві колони приїжджих протестувальників.

 

В ніч з 25 на 26 листопада почалось масове «вкидування» меседжів, які б мали посварити дві площі – Майдан Незалежності і Європейську. Тому режисери Євромайдану, використавши авторитет Юлії Тимошенко, здійснили обєднання майданів в один під європейським прапором (що ще більш розчинило структуровані партійні групи).

 

В цілому кібератаки, на думку аналітиків, за останні три дні стали більш кваліфікованими та «точковими».

 

З’явилися (або набули шаленої популярності) навіть спеціальні «зливні бачки» для стартів розгону компромату на політиків та політспільнот. Їх багато, і як виглядає їх вже «не подолати».

 

Цікаво, що зрозуміти якого штибу компромат заливають на ці сайти, - правдивий а чи фентезійний… - і не зрозумієш. Останній приклад – злив «Анонімусами» в інтернет листів з приватної е-мейл-скриньки боксера Віталія Кличка.

 

Як вже оцінили ці листи аналітики – лідер УДАРУ в приватній переписці виглядає зовсім не таким, як на мітингах, майданах та «шустерах», - «чомусь» жодного разу не згадав про свої плани порятунку України, євроінтеграції чи боротьби з корупцією. В основному – «інтим», інші жінки при наявній дружині, позашлюбні діти, гроші і «тьорки»… Далі більше – сайт-бачок «Українська кривда», що став останнім часом майже таким же популярним, як і його прототип – «Українська правда», стверджує, що «брат» по опозиції Віталія Кличка – Юрій Луценко (як свідчить переписка із знову ж таки зломаної скриньки прес-секретарки Луценка Лариси Сарган) дуже зрадів і поставив їй завдання максимально розтиражувати компромат на боксера: «У роботу!» - написав Луценко помічниці.

 

Вже через 26 хвилин Лариса Сарган строчила лист «розгонщику» компромату. «Привіт! Потрібно терміново розігнати матеріал. Шеф сказав що це надтерміново. Лови посилання https://www.cyberguerrilla.org/blog/?p=16511&cpage=1 # comments. це типу якісь хакери зламали пошту нашого боксера. Матеріал цікавий. Там в основному інтим. Вичленувати інтим і повісь на якийсь нормальний сайт щоб журналісти могли звідти користуватися. Особливо фотографії», - написала загадковому «вичленителю» Лариса Сарган…

 

Ну це так, - приклад. Але символічний. Такий, що демонструє, що на війні (політичній) друзів і соратників не буде. Що розлому по лінії влада-опозиція не буде, натомість розломів буде багато. Тераріум – всі проти всіх… Мораль, порядність та інші сентименти – "поснули" міцним сном…

  

Аналітична група «Фіртка-Магус»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ну от і розвиднілося. Попереду морок


Коментарі (4)

Тайсон 2013.11.28, 18:01
От і здувся Боксер. Виявився дешевим мачо.
Я 2013.11.29, 00:05
"Протестний електорат було заздалегідь настроєно проти «Свободи» низкою потужних і практично «невідбивних» компроматів («гроші Пупса», «справа Колковського», «справа «Україн», «партквиток Фаріон»)..." - ну так самі ж і винні, ми голосували за "Своюоду" наївно сподіваючись, що хоч вони виконуватимуть свої передвиборчі обіцянки, і що в результаті? Все як завжди... одні розчарування. Людям насправді вже набридло, що їх постійно використовують в своїх політичних іграх такі от псевдопатріоти.
Юрій 2013.11.29, 00:11
Ви що купились на цю байду.... Думаю влада прорахувалась. Партії і дальше залишились структуровані і відіграють головну роль на виборах. Весь цей шум пройде а в людей залишиться ще більший негатив на владу
сашко 2013.11.29, 11:58
Не плутайте цинізм з мудрістю, а хамство з відвагою. Насправді найбільше розломів у автора цього псевдоаналізу)
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

222
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

801
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1804
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3349
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2276 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4474

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

635

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

557

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

546

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

579
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10185
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1024
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4818
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

819
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2618
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1042
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34279 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

472
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

539
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

882 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1097