Обличчя АТО. Сержант на прізвисько «Сотник»

 

 

Рік війни кардинально міняє людей. Навіть мобілізовані чоловіки, без армійського досвіду, набувають звички розмірковувати про все, що відбувається навколо них з суто військовою скрупульозністю.

 

Таким моїм співбесідником став уродженець Івано-Франківщини військовослужбовець одного з механізованих батальйонів 24 окремої механізованої бригади сержант Олександр із радіопозивним «Сотник». Начальник штабу підрозділу, де він проходить службу, охарактеризував Олександра, як добре підготовленого фахівця та авторитетного молодшого командира.

 

Він перебуває на посаді командира командно-штабної машини. Техніку свою знає добре, тому і комунікація з підрозділами у нас завжди є. І в колективі користується заслуженою повагою. Воює чесно.

 

Шлях Олександра до Збройних Сил, як й у багатьох активних свідомих українських чоловіків, проліг через Майдан та події Революції Гідності.

 

- Коли мій син, звичайний студент академії мистецтв, поїхав до Києва, відстоювати нашу національну честь і гідність та боротися зі злочинним режимом, я зрозумів, що повинен підтримати свою дитину у боротьбі.- говорить він

 

Згодом, Олександр активно включився у волонтерський рух. Був активістом калуського Автомайдана. А потім, у серпні минулого року, був призваний до війська за мобілізацією. Від повістки не ховався: служив строкову і уявляв що до чого.

 

Олександр розповідає, що опановував військову науку на Львівщині, у окремому навчальному батальйоні зв’язку. Тому, в принципі, питань із застосуванням професійних навичок у бойових умовах не виникало . Прийняв машину. Звичайно, що не нову. Але…апаратуру відкалібрували, шасі обслужили і тепер виконують бойові завдання командування.

 

45-річний Олександр «Сотник» і справді нагадує того хрестоматійного сержанта-служаку, про яких любили писати Гашек і Ремарк. Жилавий, з обвітреним обличчям і розумними очима людини, що багато побачила на своєму віку.

 

До армії я працював слюсарем із наладки устаткування на хімкомбінаті у рідному Калуші, - говорить «Сотник». – міг би і далі працювати. Але…коли душа не на місці – вдома не всидиш. І таких добровольців у нас в батальйоні багато.

 

Свого комбата, розповідає Олександр, бійці поміж собою називають «Батя». А такі прізвиська просто так не даються. А ще, піхотинці буквально моляться на батальйонних саперів. Зі слів «Сотника», хлопці із саперного підрозділу уберегли багато життів: інженерна розвідка та групи розмінування постійно очищують територію від нерозірваних боєприпасів противника, очищують шляхи комунікації уздовж смуги відповідальності батальйону.

 

До слова, сапери створили в таборі такий-собі «музей» власних знахідок. Тут і кулі різних калібрів, і порожні тубуси від РПГрізних модифікацій, уламки ракет «Градів», хвостовики мін тощо. Найбільш небезпечні знахідки сапери, зі слів сержанта, утилізовують. А ці вже безпечні свідчення війни українців за незалежність планують через волонтерів передати до шкільних музеїв. Хай пам’ятають новітніх козаків.

 

До слова згадалося! З-під шолома у «Сотника» стирчить кінчик шикарного чуба-оселедця.

 

- Перед тим, як іти до війська я наголо постригся. А тут побачив, що багато хлопців носить правдивого козацького чуба. То й собі запустив. Можливо, з часом козацькі «оселедці» стануть статутними зачісками у збройних силах, -жартома каже він. – А зараз, поки що, це додатковий мотиватор, який ми можемо собі дозволити. Глянеш навкруги і можна уявити, що ти на Cічі. Хоча, так воно і є. Це ж тут те саме Дике поле, де козаки несли вартову службу.

 

А по неділях Сержант «Сотник» та його бойові побратими намагаються відвідувати місцеву церкву. Капелан приїжджає, але не завжди може вирватись саме до нас. Тому, ходять хлопці, здебільшого вихідці із Західної України, до місцевого храму.

 

- Ремарк колись написав, що у окопах атеїстів не має, -говорить Олександр. – Погоджуюсь із письменником. Спілкування з богом дає певну розраду. Ну а для місцевих наші організовані походи до церкви- взагалі явище. Вони відвідують служби добре, якщо раз на рік. Тут ставлення до релігії та церкви дещо інше. Крайній раз ми пішли до храму на вербну неділю. То місцеві бабусі, які доглядають зачинений приход, ледь не прослезились. Храм відчинили і дозволили помолитись.

 

Що буде робити «сотник» після демобілзації, а вона вже не за горами, він достеменно не визначився.

 

- Швидше за все – повернусь знову на підприємство, -каже він. – Але точно буд сумувати за хлопцями з батальйону. Ми багато чого пережили разом. Таке не забувається.

 

Володимир Скоростецький із зони АТО, сектор «А»


Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2131 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

460

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

445

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

428

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10072
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

883
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

584
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2445
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

951