Оптимісти і катастрофісти. Франківські політики не зійшлися у прогнозах на наступний рік

 

2016 – рік, що може багато в чому стати вирішальним для нинішнього українського політикуму. Чи покажуть результати запущені цього року реформи, чи запрацює механізм децентралізації? Чи закінчиться війна? Що буде з доларом, зарплатами, цінами на «комуналку» та продукти? І як наслідок – чи втримається на своєму місці чинна влада – в державі, області, місті? 
Це коло надзвичайно актуальних питань під завісу року «ЗК» поставив тим, хто «знає трохи більше». Зокрема й про те, що в цей час відбувається за кадром політики. Отримані відповіді – оцінки ситуації з різних боків – абсолютно контраверсійні. Викладений розвиток подій кожен зі спікерів бачить зі своєї дзвіниці (або принаймні хотів би бачити його саме таким). 
Загальна картина під назвою «Економічно-політичний прогноз на 2016 рік» формується тільки після складення всіх окремих фрагментів докупи. Це «ЗК» і пропонує зробити своїм читачам.     

 


ShlemkoДмитро Шлемко, керівник обласного осередку партії «Батьківщина»:
– Завдяки балансу, який сформувався, – більшість у обласній раді отримали політичні сили, за які проголосувало понад 80% виборців, а виконавча влада в руках пропрезидентської партії, – місцева влада Прикарпаття у 2016 році буде працювати набагато продуктивніше, ніж центральна.
На всеукраїнському рівні ситуація надзвичайно напружена, як всередині коаліції, так і між усіма гілками влади, політичними елітами. Тому 2016 рік буде роком постійних стресів і політичних протистоянь. Виходи два – переформатування уряду або ж дострокові парламентські вибори.
Розвиток подій в економіці буде залежати від декількох факторів.  В першу чергу, від  Нацбанку. Чи захоче він відпустити гривню у вільне плавання, щоб перекрити джерело заробляння тим, хто наживається на валютних стрибках. Думаю, січень-лютий буде у цьому плані визначальний. Якщо МВФ дасть Україні наступний транш,  підстав для різких коливань валюти не буде. Якщо ні, то будуть відбуватися зовсім інші процеси… Це  стосується і закладеного у проект бюджету рівня інфляції 12%. Хоча зрозуміло, що він буде чи не вдвічі вищий.  Тому для простих людей 2016 рік буде дуже складним. Тарифні війни, проблеми малого бізнесу будуть постійно виникати протягом наступного року.
Якщо в Україні і будуть відбуватися якісь позитивні зміни, Путін буде намагатися відразу гасити їх Донбасом, розхитуючи ситуацію. Війна у 2016 році не припиниться, ситуація буде консервуватися. Вона буде такою ж, як ми бачили її впродовж останніх місяців.  Сподіватися на поліпшення ситуації на Донбасі, на мою думку, не доводиться.

 

Mar-5Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська:
– Сьогодні в складі міської ради відсутні політичні сили, котрі тягнули б місто у прірву, зокрема, колишніх регіоналів з Опозиційного блоку, «Відродження» та інших.
Люди продемонстрували, що бажають змін, хочуть бачити своє місто оновленим.
Місцева влада для розвитку свого регіону буде співпрацювати з усіма політичними партіями та представниками громади, які сповідують ідею захисту національних цінностей та європейського розвитку міста. Пріоритети 2016 року  – впровадження технологій розвитку економіки та створення нових робочих місць. Звісно, продовження ремонту доріг, міжбудинкових проїздів та будівництво дитячих садочків.
Що стосується країни, то сьогодні замість реальних реформ в інтересах громадян уряд вкотре сформував бюджет не в інтересах українців. Урізано фінансування освіти, зокрема коледжі та професійні училища частково або й повністю фінансуватимуться з місцевих бюджетів, зате зростають видатки на поліцію, на суддів – на тих самих суддів, які ухвалюють неправомірні рішення, відпускають корупціонерів. Сьогоднішні дії уряду фактично зупиняють процес децентралізації України.
Всі зусилля для покращення економіки в нашому місті ми плануємо направити на залучення інвестицій, спрямованих на впровадження екологічно чистого виробництва. Також в пріоритетах – розвиток комунального транспорту та транспортної мережі. В нашому місті 99% підприємств – це представники малого та середнього бізнесу. Зважаючи на це, нам необхідно бути відкритими для бізнесу. Відповідно в майбутньому заплановано відкриття Центрів надання адміністративних послуг на місцях, у відповідних мікрорайонах.
Російський агресор, на мою думку, не має наміру припиняти бойові дії та виводити військових з окупованої території. Більш того, Путін намагатиметься зберегти ситуацію на теперішньому рівні та змусити Україну підтримувати економіку окупованої території.

 

Solovei-5Юрій Соловей, народний депутат України від партії Блок Петра Порошенка «Солідарність»:
– Незважаючи на те, що зараз наша держава переживає один із найскладніших періодів у своїй історії, на 2016 рік я налаштований оптимістично.  Впевнений, що пік кризи країна вже подолала, і в наступному році нас очікує невеликий, в межах 1-2%, ріст ВВП.
В цілому вважаю, що 2016 рік має стати роком розвитку української економіки. Основні питання на порядку денному парламенту – залучення інвестицій, створення нових робочих місць, розвиток малого і середнього бізнесу. У 2015 році в нас стабілізувалися фінансова і бюджетна системи. Ми маємо кошти на казначейських рахунках, місцеві бюджети мають певні профіцити. В нас є всі передумови для розвитку.
Але головний фактор, який потрібен, – політична єдність всіх сил, які входять у коаліцію, можливість компромісу. В тому числі і на регіональному рівні. В Івано-Франківську та області владу отримала «Свобода». Але я вважаю, незважаючи на передвиборчу риторику, точок роз’єднання з іншими політичними силами, які прийшли до влади, немає. Всім потрібно поєднувати зусилля і працювати в інтересах регіону. Якщо буде єдність у стінах місцевих рад, то у нас є всі передумови говорити про те, що наступний рік буде успішним. На єдність політиків впливає, як правило, головний фактор – вибори. А зміни до Конституції, згідно з якими місцеві вибори мають відбутися у 2017 році, поки не прийняті. Тому маємо час до 2019 року. Відповідно, особливих причин для сварок у наступному році між партіями не мало б виникати.
Ситуація на сході, думаю, теж буде рухатися в бік примирення. Росія сьогодні у складній ситуації. Падає ціна на нафту, росте альтернативна енергетика. А це означає, що запас жиру, який ще вчора грів Путіна, тане. В цьому році Путіну буде не до подій на сході, і навіть не до Сирії. Його основним завданням буде втримати ситуацію всередині Росії, тому я не думаю, що події на Донбасі будуть мати підстави для загострення.

 

Diriv05Анатолій Дирів, народний депутат України від «Народного фронту»:
– На регіональному рівні всі політичні сили Прикарпаття мусять пройти перевірку децентралізацією. За розширеними повноваженнями громад і додатковим фінансуванням, яке для них передбачив наступного року Кабмін, – на порядок більша відповідальність. Місцеві депутати та партійні структури мають уже невдовзі продемонструвати виборцям нове мислення, новий рівень здатності до компромісів і конструктивної роботи.
На всеукраїнському рівні головним питанням залишиться єдність патріотичної коаліції у Верховній Раді. Зараз політикани, підтримувані Росією, намагаються спровокувати, чи зімітувати, новий внутрішньополітичний конфлікт. Такий конфлікт остаточно дестабілізує Україну на догоду агресору. Внутрішні чвари можуть знову поставити під загрозу суверенітет. Це вже траплялося в нашій історії. Наприклад, коли конфлікт між Ющенком і Тимошенко привів до влади підкремлівську банду Януковича.
У 2016 році українці побачать перші результати регуляторних реформ уряду: стане набагато легше взаємодіяти з чиновниками, отримувати адмінпослуги, вчиняти деякі важливі справи (наприклад, купувати чи знімати житло, купувати авто). Мінімальні пенсію та заробітна плата, прожитковий мінімум будуть щоквартально підвищуватися – загалом на 12% впродовж року. Це, з першого погляду, не багато, але пришвидшити такі речі просто неможливо.
З 1 січня повноцінно запрацює Зона вільної торгівлі з Євросоюзом. Імпортери з Євросоюзу вийдуть на наш ринок. Це здешевить імпортні товари, надто дорогі покупки тривалого користування, як-от холодильники й автомобілі. Натомість мають напружитися деякі вітчизняні підприємці. Адже споживач отримає значно кращий вибір.
Після запровадження безвізового режиму (приблизно в серпні 2016-го) розширяться можливості для навчання молоді закордоном, для налагоджування зв’язків малого бізнесу. Як ми з вами розуміємо, також, гадаю, і можливості для працевлаштування в ЄС.
Головні чинники економічного життя Івано-Франківщини – бюджетна децентралізація та об’єднання громад. Сподіваюсь, збережеться тренд на «кримозаміщення», й туристи з великих міст України надалі обиратимуть Карпати замість неспокійних Туреччини та Єгипту.

 

Golovenskii-5Олег Головенський, керівник міського осередку партії «УКРОП»:
– Політична ситуація буде складною. Влада, особливо президент, будуть намагатися і далі користатися з ситуації «ні війни – ні миру» і оголошувати агентами Кремля своїх критиків, боротися з «олігархами», відволікаючи суспільну увагу від власної злодійкуватості, недолугості та неадекватності.
На всеукраїнському рівні мусимо визнати, що Україна – держава-банкрот, залежна від зовнішнього управління і зовнішнього фінансування. Влада в Україні – також банкрот. Моральний.
За півтора року нової постмайданної влади вже сьогодні ми могли відчувати перші позитиви від реформ, якщо б вони були започатковані новою владою в травні минулого року. Адже тоді солідні світові інвестиційні компанії стояли на низькому старті для інвестування в Україну. Щоправда, вже в серпні 2014 року вони зрозуміли, що змін в Україні не буде.
Час втрачено. Влада в Україні знову мотивована не на служіння державі і людям, а на власні егоїзми і хапальні рефлекси. Вона не відповідає ні рівню очікувань, ні рівню громадянського суспільства.
Щодо Івано-Франківська, переконаний, що, не обравши мером Олександра Шевченка,  місто втратило шанс швидкого прориву до нової якості управління міською господаркою, прориву до нових стандартів комфорту та якості життя.
Скажіть, чи багато знайдеться інвесторів, які ризикнуть своїми капіталами, вклавши їх в місто, де влада знаходиться в руках політиків-корупціонерів, які ще й експлуатують націонал-комуністичну риторику? Навряд чи. Тому, через відсутність інвестицій, в місті не будуть створюватися нові робочі місця, бюджет не отримуватиме відповідних надходжень у вигляді податків та відрахувань від зарплати, що і законсервує поточний безрадісний стан справ.
Що стосується подій на Донбасі, то будь-яке раціональне прогнозування тут навряд чи можливе. Все залежить від місячних циклів та загострень чи їх відсутності в одній голові – голові Путіна.
Загалом про примирення навряд чи можна говорити в найближчі роки – лише про те, якою буде війна – «гарячою» чи «холодною». Поки що більше перспектив до «холодної» війни, хіба якщо в РФ все стане зовсім погано, то може виникнути ідея, чи швидше емоція, «останнього і вирішального» бою.

 

Serbin-5Наталія Сербин, волонтер, координатор центру допомоги учасникам АТО «Поранені SOS»:
– 2016 рік буде важким. Буде багато змін, а це завжди непросто. Це і децентралізація, і  великі соціальні навантаження в зв’язку з війною, які треба буде покривати за рахунок місцевих бюджетів. Треба розуміти, що великі кошти, які сьогодні закладаються в бюджет на соціальний захист сімей загиблих в АТО, поранених, – це гроші, які без війни ми могли б вкласти у місцеві реформи, використати як інвестиції. А зараз це бюджет проїдання. Війна у 2016 році не закінчиться, про це свідчить і риторика міжнародних дипломатів, і Путіна, і Петра Порошенка. Отже, і якогось економічного покращення сподіватися нам, простим людям, не варто.
Владу на місцевому рівні у нас отримала «Свобода», яка зараз контролює всю систему управління міста. Тобто, є два варіанти: або вони стануть великими реформаторами, або працюватимуть так, як звикли, «по-старому» – на збереження рейтингу і стабільного електорату. Особисто я вважаю, що люди, які прийшли до влади, не будуть дбати про інтереси людей. Якість політики не змінилася. Ці люди не будуть об’єднуватися навколо ідей заради громади. Вони будуть відстоювати свої інтереси, інакше для чого всім  забудовникам іти в одну фракцію?
Разом з тим, до ще однієї революції люди не готові. Але якщо у 2016-му вона і буде, то зовсім не такою, як попередня. Це буде військовий переворот. Чи потрібно це країні? Це питання соціології, але особисто я – проти. У 2016 році маємо намагатися хоча б закласти фундамент реформ щодо подолання корупції, оновлення системи правосуддя, підштовхувати до цього владу. І в наступні роки побачимо результат.

 


Оксана ГЛУШКЕВИЧ

«ЗК»


27.12.2015 1259 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

455

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

842
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950