ОСТРОВИ В ОКЕАНІ

 

        Недавно дивився один із багатьох цікавих документальних фільмів  про світ, як він живе у 21 столітті. Йшла мова про  Нову  Каледонію - далекі  острови у Тихому океані. Молодий чоловік, знаменитий футболіст приїхав додому, щоб зняти фільм і показати своїх корінних земляків, вони не з"їли  Джеймса  Кука, який їх відкрив. Цікаво було дивитись і слухати старих аборигенів, їхні розповіді, почуті  від предків, як вони колись ходили голі, не вміли ні писати, ні читати і нічого не знали про світ.

        Потім прийшли колоністи, заставили носити одяг, вчитися у ними ж створених школах, відмовитись від деяких інших жахливих традицій. Зараз там давно немає колоністів, а школи де вчаться місцеві діти функціонують (не децентралізуються), вони на своїй землі мають незалежність і щасливо живуть, поєднуючи принесену світову цивілізацію і свою рідну первісну.

        Треба мати щастя на колонізаторів, не так як Україна, маючи двох споконвічних шовіністичних, ворожих  сусідів, протилежних за своєю природою світів але однаковою завойовницькою метою. Слава Богу, слід признати, хоч із одним іншим колоністом нам повезло, він зупинив назавжди "полонізацію і русифікацію"  Галичини - це Австрія. Добре сказав один із наших істориків, що Австрія можливо кращий прототип теперішнього Євросоюзу. У галичан не встигли знищити природну  українську генетику, що є основою національних держав, як наприклад   білих  горватів  на  Балканах після розпаду  комуністичної  Югославії.

        Не  треба вибачатись  Євгену Нищуку - найкращому проукраїнському міністру культури, диригенту Майдану - він сказав правду.  Не можуть завезені люди (у своїй переважній більшості) мати (народити у собі) генетику народу національної території (землі),  куди їх насильно або завойовницьки  переселили  з  іншого світу, як за багато років штучно здійснювалось на Україні і претендувати на пальму першості, замість звичайної рівності.

        Не  приємно  (на жаль) зачіпати тему своїх власних колоністів, частина із яких давно у душі, а у перспективі - на островах в океані. Як їх тепер називають: Канари, Мальдіви, Сейшели, ..., а дехто на материках: Барселона, Ніцца, Каліфорнія, Флорида, ... тощо. Так краще, туди не завжди залітають сучасні літачки (дрони), щоб показати з неба те, що вони мають.

        Шкода, що Україну поступово перетворюють на острів - резервацію (залишилось продати землю і вирубати залишки лісу) із грабіжницькими тарифами на енергоносії, жебрацькими субсидіями, "високою мінімальною зарплатою" і безвізовим режимом  на острови в океанах. Чергова хвиля української  еміграції  принесе у світ дешеву робочу силу,  але і змінить на протилежне психологію мислення українців. Вони  повернуться додому революційними "місіонерами" і змиють фарисейську піну, що використала для себе  Майдан. Прикро, що ці процеси тривають довго і минає життя поколінь. Стародавні філософи казали: "Так проходить слава цього світу" ( Sik transit - gloria mundis ).

        Дуже боляче сприймати зараз позицію і практичну ідеологію  окремих галичан - представників у різних гілках влади, які мали б не втрачати генетичність  (хоч серед кожного народу є манкурти).  Ми ледве, з надією на перспективу, позбулись "старшого брата" із Москви, як появився свій у Галичині.

        Йому треба нагадати, що Галич знаходиться на території колишньої (за назвою) Станіславської області. Цю назву області треба повернути, як і місту Станіслав, де у свій час була столиця ЗУНР. Франкові не зашкодить - славу українського Мойсея у нього ніхто не забере, а ми відкинемо  ще  одну сторінку радянщини.  Поляки тут ні до чого.

        Можливо під прапором "централізації" процеси втрати ідентичності, самобутності свідомо (а може не прогнозовано) ініціює не зовсім генетична центральна влада, щоб роз"єднати регіони внутрішньо - легше  управляти. Не думаю, що це корисно для єдності нації і держави, коли ми відсуваємо на другий план колорит бойків, лемків, гуцулів, буковинців, покутян, поліщуків чи інших - Коломиї , Бучача, Мукачева,  Кременця,  Верховини, Здолбунова, Шацька, Збаража, Сокирян, Сколе і десятки інших, що загубляться  між повітовими Радами!

        Для прикладу, як зрозуміти зараз політику утворення територіальних вертикальних  державних структур замість обласних, зокрема у Львові на всю Західну Україну.  На шляху до Києва з"являються додаткові посередники для вирішення проблемних питань із колишніх областей. Якщо іде гучна боротьба із корупцією, чиновницькою бюрократією - для чого проміжні ланки? Це продовження "централізації", чи нова табличка ділення?

        Виникає питання: чи потрібен  рецедив  (негатив)  "старшого брата" або своїх "колоністів", із грішми та при владі в Україні і не тільки в Галичині з рівнем амбіцій, що перевищують рівень інтелекту в той час, коли так треба утриматись на плаву і зберегти державу? Такими не були  "Руська Трійця", Франко,  Волошин,  Бандера,  Лебідь, Стус,  Болбочан  і багато  інших,  які не належали "СОБІ",  як острови в океані.


17.12.2016 Антон Костишин 3051 1
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

387

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690