Озеро Марічейка

 

/data/blog/56401/8d5d1719ee9b4ea20260421299bfd4ad.jpeg

 

По мальовничим Українським Карпатам прокладено безліч туристичних маршрутів, кожен з яких вразить будь-якого гостя цих казкових місць. Відкриваються погляду природні картини, захоплюють уяву, надихають і дарують ні з чим незрівнянні емоції. А особливо вражаючими вважаються прогулянки до гірських озер, одне з яких – озеро Марічейка.

 

Маріче́йка — високогірне озеро в Українських Карпатах, у масиві Чорногора, в межах Верховинського району Івано-Франківської області. Найближчий населений пункт — село Явірник.

 

На східній околиці Чорногори у великому цирку північно-східного схилу гори Шурин-Гропа знаходиться ще одне досить значне за площею озеро з поетичною назвою Марічейка. Марічейка — льодовикового походження. Воно лежить на висоті 1510 метрів над рівнем моря і, на відміну від інших, оточене дивовижним ялиновим лісом і заростями гірської сосни, що оточують водну гладь. Дрібна ванна його витягнута в меридіальному напрямку і з усіх боків, особливо з півдня і півночі, заростає осокою. Площа дзеркала вільної води понад 10 тисяч квадратних метрів, але глибина не перевищує 0,8 метра. Крізь тонкий шар чистої прозорої води добре видно рівне замулене дно.

 

З північного сходу озеро оточено дугою, прорізаною руслом повноводного струмка, який витікає з озера і йде по крутому, зарослому густим ялиновим лісом схилу в глибоку долину річки Погорільця. Вода в озеро надходить із численних джерел біля підніжжя південно-західного схилу, покритого величезними брилами породи. У минулому Марічейка була, очевидно, дещо більшим і глибшим озером. Прогресивне зниження рівня глибини викликано ерозією струмка.

 

Вважають, що озеро назвали на честь сміливої дівчини Марічки. В неспокійні далекі часи, коли Україну неволили загарбники, жила собі дівчина Марічка, наречена чабана Івана. Одного разу йдучи на побачення до свого коханого помітила вона ворогів. Слізно благала вона нареченого: — Біжи, врятуй наших рідних, попередь їх про небезпеку, а я не встигну вже.

 

Ніяк не хотів лишати дівчину саму парубок. Але й не попередити не міг, залишивши весь народ на неминучу смерть. Чекала нелюдів Марійка з гордо піднятою головою. Не зійшла вона зі шляху, не ховалася долинами чи кущами, а вирішила відвести біду від села, завести злодіїв в хащу лісу. Замордували дівчину злодії, не пожаліли її молодості. Затрусило землю, піднявся вітер, дощ не припинявся кілька годин, зрушилися з місць височенні гори, посипалося на голови загарбників каміння, від страшної ваги якого утворилося провалля. Знайшли у ньому свій кінець усі загарбники. Геройськи загинула і захисниця гуцульського племені Марічка. Море сліз виплакав за нею Іванко, з них і народилося красиве і величне озера Марічейка.

 

Чи справді так було, чи лиш люди говорять ніхто зараз вже не згадає.

 

Але озеро з давніх часів приваблює своєю красою людей. Тягнуться люди до чудернацького озера, щоб гарно провести час, освідчитись в коханні, чи вдало відпочити.

 

До озера можна дістатися багатьма стежками, які щільно оповивають озеро. Стежки перетинають два висотні пояси: пояс чистих смерекових лісів, приурочений до помірно-холодної термічної зони, який піднімається до висоти 1500 м над рівнем моря та субальпійський пояс, що знаходиться в холодній термічній зоні на висотах до 1800 м над рівнем моря. Зарослі вільхи сірої зустрічаються майже на всій протяжності стежки в долині річки Погорілець, переходячи в чисті смерекові насадження по обох берегах вверх по схилах долини. Поширеними у смерекових лісах є такі види трав’янистих рослин: квасениця, чорниця, шафран Гейфеля, папороть Ліннея та інші. Рослини, занесені до Червоної книги України представлені арнікою гірською, сольданеллою карпатською, майже всіма видами тирличу.

 

Тваринний світ Чорногірського масиву має специфічний комплекс бореально-тайгових і гірських видів хребетних, які не зустрічаються на прилеглих територіях. Тут можна зустріти аборигена карпатських гір – ведмедя бурого, який є видом, що занесений до Червоної книги України. Такими ж видами є саламандра плямиста та горіхівка. Особливий інтерес представляють ендемічні види, які зустрічаються тільки в Карпатах. До них належать: глухар карпатський, тритон карпатський, білка карпатська, дятел білоспинний, полівка снігова. У лісовому поясі зустрічаються: олень благородний, козуля європейська, кабан дикий, лисиця, вовк, заєць-русак. В річці Погорілець водяться форель струмкова, гольян, голець.

 

Здійснивши туристичну прогулянку до озера Марічейка, можна набратися яскравих і приємних вражень на довгий час. Панорама, що відкривається - це дивовижне, красиве видовище: де картини природи, швидко змінюють один одного. Щедрі килими альпійських і субальпійських рослинності, що вистилають їх схили, неподалік гордо виступають віковічні лісові насадження. Побачивши таку картину одного разу, її вже неможливо забути ніколи, тому для всіх, хто віддає перевагу екологічному туризму подорож до озера буде безцінним досвідом, який приємно доповнить відпочинок, подарує найяскравіші емоції та враження.

 

http://www.karpaty.ua


30.07.2014 2242 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

633
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1567
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3148
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2145 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4244
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6029

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

454

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

440

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

542
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10079
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

898
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

855
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

613
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2462
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

891
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1215
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34176 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

337
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

438
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

782 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

960