П’ять міфів про харчування

 

У світі почалася епідемія ожиріння. Деякі автомобільні бренди вже працюють над розширенням салону машин: огрядним людям стає тісно у колишніх салонах.

 

Не дивно, що ожиріння веде до патологій печінки, серця, головного мозку. Багато хто вважає, що у розвитку атеросклерозу винен холестерин, а цукровий діабет розвивається через вживання великої кількості солодощів. Тим часом, основна причина зайвих кілограмів – це висока калорійність їжі, неправильний раціон і відсутність фізичного навантаження, повідомляє сайт "Всілякі цікавинки".

 

1. Жир – це холестерин, холестерин – це шкода

Холестерин – це злісний ворог нашого організму і будь-який жир його містить. Насправді існує два види холестерину – “поганий” і “хороший”. “Поганий” міститься у продуктах тваринного походження: м’ясі, сирі, вершковому маслі. Надмірне вживання цих продуктів призводить до накопичення холестерину у вигляді бляшок на стінках великих артерій. Надлишок холестерину також завжди накопичується у печінці і є причиною утворення каменів у жовчному міхурі, оскільки саме печінка видаляє зайвий холестерин з організму і виводить його у жовч.

“Хороший” холестерин (ліпопротеїн високої щільності), сприяє виведенню “поганого” холестерину з артерій і крові. В організмі “хороший” холестерин утворюється з незамінних, поліненасичених жирів і есенціальних фосфоліпідів, які містяться в яєчному жовтку, оболонках пшениці та інших злаків, горіхах, олії холодного віджиму і морській рибі. У цих продуктах немає “поганого” холестерину, однак не варто думати, що вони не можуть завдати шкоди здоров’ю. Будь-які продукти, що містять “хороший” холестерин, також містять багато насичених висококалорійних жирів. Саме щоденний надлишок калорій, а зовсім не холестерин, приводить до ожиріння, жировій інфільтрації печінки і початку формування цукрового діабету.

2. Оливкова олія корисніша інших сортів

Здорове харчування передбачає вживання не менше 15 грамів (для вегетаріанців – не менше 50 грамів) поліненасичених жирів на день. Вони містяться у горіхах, нерафінованих рослинних маслах, одержувані шляхом “холодного віджиму” насіння. Прийнято вважати, що найбільше поліненасичених жирів містить оливкове масло – головний компонент середземноморської дієти. Однак більш звична для жителів Північної Європи лляна, соєва та соняшникова олії містять у 2-3 рази більше незамінних речовин. Крім того, ці сорти рослинного масла володіють меншою калорійністю. Однак якщо масло піддається високотемпературній обробці це призводить до повної втрати всіх його корисних властивостей.

3. Голодувати корисно

Фахівці з лікувального голодування переконані у користі цього методу лікування навіть при важких захворюваннях внутрішніх органів і раку. Серед пацієнтів палких прихильників цього методу не так багато, оскільки лікувальне голодування займає 1,5-2 місяці, проводиться тільки під наглядом лікаря, часто в умовах стаціонару і взагалі вимагає мужності.

У звичайному житті голодуванням називають не повне призупинення прийому їжі, як при лікувальному голодуванні, а низькокалорійну дієту, яку кожен складає собі самостійно. Таку екстремальну дієту перед виступами нерідко тримають спортсмени, моделі, актори – усі, кому потрібно швидко “підтягнутися”.

Дотримуватися такої дієти тривалий час не можна, оскільки вона різко збіднює організм незамінними жирами, вітамінами та амінокислотами. Це особливо небезпечно для людей у стані стресу, тих, хто важко працюють фізично або недосипають. Тим паче що для людини у стані стресу, навіть повне усунення харчового холестерину не призводить до зменшення його вмісту в організмі. Тому якщо вас супроводжує вічний стрес, недостатній відпочинок і розумові навантаження, раціон повинен містити достатню кількість есенціальних жирів, фосфоліпідів і вітамінів.

4. Сніданок з’їж сам, обідом поділися з другом, вечерю віддай ворогові

Міському жителю, особливо тому, хто пізно лягає спати і не займається вранці фізичною працею або спортом, сьогодні вже не потрібен висококалорійний сніданок. Сніданок також не повинен бути об’ємним і містити багато “легких” вуглеводів, які сильно збуджують підшлункову залозу і призводять до надлишку інсуліну (основна причина переїдання і цукрового діабету 2 типу). Не рекомендується вранці їсти м’ясо, бутерброди з маслом, сиром та ковбасою одночасно, а також розварені каші з роздробленої крупи: манної, рисової або геркулесу. Здоровий сніданок початку 21 століття – сік з овочів і фруктів, натуральні фрукти та зелень, нежирні кисломолочні продукти з медом. Можна їсти каші з цільного нешліфованого зерна і мюслі.

5. Після 6 годин їсти не можна

Не їсти після 18-ї години – перше правило тих, хто хоче схуднути. Але для людей з надмірною масою тіла, метаболічним ожирінням, які страждають на діабет 2 типу – це неприпустима рекомендація. Інтервал між прийомами їжі більше 4-5 годин загрожує підвищенням інсуліну в крові. Відчуваючи сильний голод, людина з надмірною концентрацією інсуліну, завжди переїдає і вага неминуче збільшується. Після 18-ї години їсти можна всім, у тому числі і тим, хто хоче контролювати свою вагу. Головне, щоб продукти не містили великої кількості жирів. Вечеря може включати нежирні молочні продукти, пісне м’ясо, рибу, підійдуть овочеві запіканки, квасоля, сочевиця й якомога більше овочів. Сучасному міському жителю для боротьби з атеросклерозом потрібно з’їдати не менше 700 грамів несолодких овочів і фруктів на день.


vidomosti-ua


22.11.2011 1740 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

668
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1610
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3199
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2166 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4279
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6064

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

510

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

471

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

466

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

552
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10102
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

920
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

873
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

634
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2497
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

910
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1239
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34193 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

386
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

456
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

807 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

976