Перша зелень: Тарілка здоров’я

 

 

 

У квітні внутрішні запаси вітамінів, накопичені з осені, зазвичай вичерпуються. Організм виснажується і потребує відновлення. Тому медики наполягають, щоби у весняний раціон була неодмінно включена перша весняна зелень. Кропива, шпинат, салат, кульбаба тощо. Зеленні - незамінна терапія від сезонного гіповітамінозу. 

 

Два тижні щоденних салатів, зупок, соусів чи пюре відновлять імунітет, пришвидшать обмін речовин, покращать стан шкіри і нігтів, повернуть бадьорість і активізують розумову діяльність, наголошує терапевт Любов Кіндратюк.

 

Від весняної нестачі вітамінів знижується працездатність, організм людини ослаблений, за таких умов легко можна підхопити застуду. Звісно, можна в аптеці купити полівітаміни, але медики радять надавати перевагу не хімічній, а природній вітамінізації. Переваги першої зелені - максимум вітамінів і біологічно-активних речовин, а також рослинної клітковини. Додавати зеленні слід не лише в салати, а й максимально у перші та другі страви. Такі страви слід вживати одразу після приготування. Щоби убезпечити себе від нітратів, зелень можна на годину замочити у воді - вона «витягує» шкідливі речовини.

 

«Навесні треба якомога більше вживати в їжу молодої зелені диких рослин, бадилля овочів, бруньки та молоде листя дерев, кропиву, листя буряка і моркви, черемші, подорожника, споришу, малини, бруньки берези, корінь лопуха, листя смородини, барбарису, яблуні, клена, квіти кульбаби та її листя тощо. Також слід звернути увагу на скоростиглі овочі - редиску, салат, руколу, крес-салат, бораго, щавель, петрушку», - конкретизує Любов Кіндратюк. За словами лікаря, у рецептах весняних салатів використовують зелень та інші рослини, які багаті на вітамін С - він просто незамінний для життєво важливих процесів у людському організмі. Наприклад, вміст вітаміну у щавлі - 80 мг%, зелені черемші - 260 мг%, кропиві - 200 мг%. У кропиві та шипшині є вітамін К, у листі м'яти, смородини, щавлю - провітамін А (каротин). Вітаміни групи В містяться в черемші, кропиві та щавлі. У материнці, м'яті перцевій, майорані, кінзі, окрім вітамінів та мікроелементів, багато корисних ефірних олій. Білок є в спориші, коренях кульбаби, лопусі - ці рослини є лікувальними.

 


Рецепти із зеленню, як правило, дуже прості. Це суміші зелені, заправлені сметаною чи олією. Не слід вживати з зеленними «фабричний» майонез. Можна додавати варене яйце, лимон. Від оцту теж краще відмовитися. Крім того, із зеленню можна готувати перші та другі страви, запіканки, робити начинку для пиріжків, готувати пюре. З молоденьких листочків і гілочок заварюють вітамінні чаї.

 


Петрушка. Пучок вагою 50 г містить добову норму вітаміну С і чверть добової норми фолієвої кислоти, яка не міститься більше ніде, лише в молодій зелені. Також в петрушці є кальцій, фосфор, що зміцнює кістки і збільшує силу м'язів, і «антидепресант» магній.

Кріп. Забезпечить вітаміни групи В, солі заліза, ефірне масло, багате олеїновою і лінолевою кислотами, які регулюють обмін амінокислот і прискорюють обмін речовин. Для тих, хто прагне покращити фігуру, це незамінна зелень.

Шпинат. Це справжній полівітамінний комплекс, що зміцнює судини і регулює травлення. Рослина містить білки, корисні жири, цукри. Крім того, є в ній каротиноїди, або вітамін А, який зміцнює зір.

Листя салату. Містять необхідну для зниження рівня холестерину клітковину, мікроелементи і вітаміни груп С, Е і В. Користь буде максимальною, якщо поєднувати салат з м'ясними та рибними стравами.

Кропива. Збирають і вживають в їжу верхівки молодих пагонів або молоді листки. Перед тим, як дрібнити, кропиву «парять» - обливають окропом, після чого вона не жалить. Молоду кропиву називають «коморою вітамінів». Вітамін Д має протизапальний ефект, лігніни і полісахариди целюлози виводять токсини. Багата кропива і на вітаміни групи В і на вітамін С.

Селера. В цьому випадку йдеться не про корінь, який уже збіднів на вітаміни, а про молоді листки. У листі селери містяться холін, протеїн і каротин, які стимулюють роботу нирок і мають протимікробну дію. Органічний натрій підвищує засвоюваність поживних речовин.

Черемша. Використовується як зелень і приправа до м'яса. Містить аскорбінову кислоту, білок, ефірну олійку, лізоцим та фітонциди, що мають сильну антибіотичну дію. Покращує апетит, збуджує перистальтику кишечника. Вважається ефективним засобом проти глистів.

Кульбаба. Забезпечує основні вітаміни - А, С, групи В, очищує організм від токсинів, прискорює обмін речовин, допомагає у травленні. Постійне вживання покращує потенцію. Містить мікроелементи - залізо, калій, фосфор. У салати збирають перші молоді листки до утворення бутонів, інакше вони гірчать. Із суцвіть заварюють вітамінні чаї.

 

До теми

Рукола - салат, ліки та афродизіак

Донедавна рукола - рослина з родини капустяних, яка примандрувала в Європу з Мексики - вважалася модною екзотикою через свій пікантний, гірчично-солодкавий смак, і не більше. Проте зараз її рекомендують як одну з найбільш корисних у дієтології та здоровому харчуванні. Руколу вживають і для здоров'я, і задля фігури, і навіть як афродизіак.

 

У листі руколи міститься більша, аніж у інших зеленних, кількість калію, магнію, фосфору, кальцію, а також натрію, заліза, міді, цинку, селену і марганцю. Вітамінний ряд представлений аскорбіновою кислотою, бета-каротином, вітамінами Е і К. Особливо цінні молоді рослини - в них високий вміст йоду. Через це руколу рекомендують для мешканців регіонів з поганою екологією та тих, де вода і ґрунт збіднені на йод. Відтак рукола актуальна для прикарпатців. Комплекс вітамінів та мікроелементів дозволяє медикам наполягати, щоби руколу ввели у свій раціон хворі на тромбофлебіти, венозну недостатність та люди з підвищеним артеріальним тиском.

 

Регулярне споживання руколи дозволяє швидко відновити тонус організму, сприяє підвищенню працездатності, в тому числі й інтелектуальної. Вона має здатність підтримувати оптимальний водно-лужний баланс в організмі людини і забезпечує виведення зайвої рідини. Тому руколу рекомендують при целюліті. Корисна вона і тим, що покращує стан нігтів, волосся і шкіри.

 

Дієтологи взяли руколу на озброєння як рослину, що містить ферменти, які покращують травні процеси. Її призначають при підвищеному рівні холестерину і недокрів'ї. А також при ожирінні - рукола має здатність швидко і на тривалий час втамовувати відчуття голоду. За один розвантажувальний день на салаті з руколи зі знежиреним йогуртом чи оливковою олією можна втратити до двох кілограмів ваги.

 

Незважаючи на різкий смак, рукола не подразнює слизову шлунку, натомість сприяє загоєнню ран. Тому її рекомендують хворим із виразковою хворобою. Доведено, що додавання руколи в меню сприяє зниженню рівня цукру в крові - це важливо для хворих на цукровий діабет. Рання зелень руколи також має дезінфікувальну дію, зміцнює імунітет, забезпечує опірність вірусам. Зовсім недавно дослідили, що склад руколи корисний для нервової системи - впливає на передачу нервових імпульсів.

 

Руколу також вважають потужним природним афродизіаком. Мексиканці впевнені, що ця рослина здатна пробуджувати пристрасть. Дієтологи роблять поправку і рекомендують у такому випадку змішувати зелені листки руколи з медом і горіхами та додавати до цієї суміші чорний перець.

 

Серед протипоказань для вживання руколи - алергія, камені в нирках, хвороби печінки та автоімунні захворювання. Правильно готувати корисні страви, переважно салати, з руколою, не ріжучи, а рвучи її листки. Якщо різати її зелень ножем, на листі може одразу з'явитися іржа і більшість корисних властивостей будуть втрачені.

 

 

Наталія БІЛА, Галицький Кореспондент


28.04.2014 Наталія БІЛА 1559 1
Коментарі (1)

doctor charlie 2014.05.01, 15:29
Ви хочете продати свій нирок чи інших органів, якщо так подати заявку на продаж сьогодні, і вам буде надана максимальне задоволення ви need.Contact зі мною по електронній пошті: doctorcharlieclinic@gmail.com
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

640
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1575
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3152
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2151 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4248
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6037

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

478

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

456

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

442

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

544
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10083
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

903
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

857
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

618
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2468
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

893
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1218
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34180 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

344
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

441
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

785 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

961