Плагіат від кандидатів: як і хто з прикарпатських мажоритарників списує програми

У передвиборчих програмах кандидати в народні депутати розповідають про свої плани й бачення на наступні п'ять років каденції в новому парламенті. Про те, як планують змінювати Україну, виборців на Прикарпатті вже поінформували 97 кандидатів-мажоритарників, зареєстрованих у 7 виборчих округах Франківщини*.

Частково списали свої програми з колишньої програми політичної партії "Народний фронт" нардеп Анатолій Дирів та очільник департаменту олімпійського спорту Міністерства молоді та спорту України Роман Вірастюк, які йдуть на вибори як самовисуванці. Міський голова Тисмениці, професор політології Степан Сворак запозичив левову частку програми в нардепа від БПП Руслана Демчака, видаливши згадки про Порошенка. 

*Інформація із сайту ЦВК станом на 27.06.2019 (Оновлено) 


Спільна давня мета від “Народного фронту”

Про нове наполовину старими словами розповідає виборцям з округу №86 (центр – у м. Долина) нардеп-кнопкодав Анатолій Дирів, який знову намагається переобратися до парламенту.

Його передвиборча програма на понад 50% списана з програми партії “Народний фронт” 2014 року.

Минулого разу Дирів балотувався до Верховної Ради саме від “Народного фронту”. Зараз іде як самовисуванець.

“Я вважаю, що та програма до кінця не виконана й бажано її виконати”, – прокоментував Руху ЧЕСНО збіги у програмах Дирів.

На уточнювальне запитання, чи можна трактувати так, що пріоритети в кандидата Диріва за 5 років роботи в парламенті у складі фракції політичної партії “Народний фронт” не змінилися, попри те, що на нові вибори він іде як самовисуванець, нардеп відповів:

“Вважаю, що програма мені підходить, а ви використовуйте моє трактування, як хочете”. 

Зазначимо, що “Народний фронт” протягом 5 років у ВРУ мав можливість виконати свою передвиборчу програму, адже у 2014-му партія увійшла до коаліції та мала другу найбільшу депутатську фракцію в Раді. Проте запровадити виборчу реформу, яка була частиною коаліційної угоди, політсилі так і не вдалося.

Рух ЧЕСНО писав про те, як Анатолій Дирів здобуває політичні дивіденди на залучених на округ субвенціях на соцекономрозвиток.

Спільну з кандидатом Дирівим мету декларує у своїй передвиборчій програмі й мажоритарник, який балотується в окрузі №84 (центр – у м. Тисмениця), – спортсмен Роман Вірастюк.

Програма Вірастюка в описі мети його діяльності в майбутньому парламенті майже ідентична з програмою кандидата Анатолія Диріва, а отже, її так само взято з колишньої програми партії “Народний фронт”. Як і Дирів, на позачергових парламентських виборах 2014 року Вірастюк балотувався в цьому самому окрузі від “Народного фронту”. Тепер іде як самовисуванець.

Роман Вірастюк пояснює, що частково використав свою попередню передвиборчу програму 2014 року. Каже, що речі, які залишилися актуальними, потрібно доводити до кінця.

“Робив так, як мені вийшло, там багато моментів є нових”, – каже Вірастюк.

Щодо збігів із програмою Анатолія Диріва коментує так:

“Якщо хтось скаже: “Я хочу миру для України”, а інший: “Я хочу для України миру” – це хіба не одне й те саме?”

2014 року Вірастюк в окрузі №84 здобув другий результат, програвши нардепу Михайлу Довбенку лише 0,4% голосів виборців. Цього року Довбенко знову складе Вірастюку конкуренцію, адже під час останнього візиту на Прикарпаття Петро Порошенко відрекомендував Михайла Довбенка як мажоритарника від партії “Європейська солідарність” в окрузі №84. На сайті ЦВК Довбенко поки що відсутній як кандидат.

Схожу програму доносить до виборців і висуванець політичної партії “Громада і Закон”, підприємець Андрій Голинський, який зареєструвався як кандидат у народні депутати в окрузі №87 (центр – у м. Надвірна).

Відлуння БПП

Самовисуванець в окрузі №84, чинний міський голова Тисмениці Степан Сворак сплагіатив значну частину своєї програми у вінницького нардепа Руслана Демчака, коли той балотувався до Верховної Ради на позачергових парламентських виборах 2014 року. До речі, від партії БПП.

Структура й половина фраз нової програми кандидата Сворака дублюють колишню програму БППшника Демчака, з якої зникли згадки про Порошенка. Зокрема, у поясненнях, чому Степан Сворак вирішив стати нардепом, як планує розбудовувати державу, підносити економіку, налагоджувати соціальний, культурний та сільськогосподарський вектори.

У коментарі Руху ЧЕСНО Сворак пояснює, що програму складав сам, щоправда, запозичив контекст у мережі. Він твердить, що нардепа Руслана Демчака не знає.

“Я, як професор політології, знаю основні ідеї, які необхідно буде реалізовувати на практиці, тому вважаю цю програму досить вдалою. Вона залишається актуальною, допоки буде українська держава”, – зазначає Сворак.

Таку саму структуру має й програма кандидата в народні депутати в окрузі №86Івана Даниліва. Він очолює Долинську районну раду й теж іде на вибори як самовисуванець. Програма Даниліва дублює колишню програму нардепа Руслана Демчака в питаннях розвитку економіки, соціального захисту населення, сільського господарства, культури та розбудови держави.

Плагіат цієї програми Рух ЧЕСНО виявив і в кандидата з Житомирщини в окрузі №66, підприємця Володимира Шатиловича. Попри давні ідеї “Блоку Петра Порошенка”, Шатилович іде на нові вибори під прапорами партії Анатолія Гриценка “Громадянська позиція”.

Не перейнявся написанням нової програми пенсіонер-самовисуванець Володимир Тітов, який балотується до Верховної Ради в окрузі №83 (центр – у м. Івано-Франківськ). Його передвиборча програма дублює його ж програмукандидата в народні депутати на парламентських виборах 2012 року та позачергових парламентських виборах 2014-го. На останніх Тітов здобув лише0,82% голосів виборців.

Лаконічність чи технічність?

Вирізняються малослівністю найкоротші програми зареєстрованих кандидатів-мажоритарників на Прикарпатті.

Самовисуванець в окрузі №85 Анатолій Чумичкін про свої основні пріоритети в новому парламенті вирішив розповісти виборцям кількома загальними реченнями. До речі, людина з такими самими прізвищем, ім’ям і по батькові два роки поспіль (у 2017 і 2018 роках) фінансувала партію “Самопоміч”.

Ще лаконічніше намагався донести свою програму до виборця безробітний самовисуванець в окрузі №88, член Право-консервативної партії України “Північний шлях”, скандальний блогер Василь Крутчак. 

Автором його програми, як видно з властивостей файлу, є користувач Кім Веремійчук. Рух ЧЕСНО повідомляв, що таке саме авторство мають і програми самовисуванця в окрузі №213 у Києві Ростислава Карпича та кандидата з Печерська Володимира Петрова, котрі є однопартійцями Василя Крутчака. Кім Веремійчук – столичний адвокат і двічі помічник народного депутата ВРУ 5-го та 6-го скликань Святослава Олійника, який був заступником олігарха Ігоря Коломойського за часів його губернаторства на Дніпропетровщині. У 2018 році “Схеми” помітили Олійника на ювілеї в Коломойського.

У коментарі Руху ЧЕСНО Крутчак пояснює, що програму писав сам, а своєму знайомому адвокату Кіму Веремійчуку надіслав її для юридичної перевірки.

“Це нормально, коли юрист перевіряє програму кандидата в народні депутати. Чи для вас це дивно?” – ставить запитання у відповідь кандидат Крутчак.

Крутчак уже намагався потрапити до парламенту на позачергових виборах 2014 року в чернігівському окрузі №205. Тоді йому вдалося отримати лише 6 голосів.


28.06.2019 5039 4
Коментарі (4)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

542
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1470
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3043
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2080 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4158
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5930

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

385

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

405

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

397

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

837
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

800
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1086
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

528
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2398
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1163
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34121 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

388
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

725 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

917
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

689