"Побачив, якою була Україна до Майдану та війни": історик та боєць Назар Розлуцький про автостоп, людей та усвідомлення країни

Молодший сержант Назар Розлуцький, який нині служить у лавах Збройних сил України та боронить країну на Сході, поділився досвідом подорожей автостопом.

У розмові з журналісткою Фіртки боєць розповів, чому обрав такий спосіб мандрів. 

Військовослужбовець Назар Розлуцький пригадує, глибоке враження на нього справила книга «Соломонова червона зірка», видана у «Темпорі». 

«Це була збірка есеїв про 25 регіонів України, написаних місцевими авторами. Замість стандартного довідника з туристичними пам’ятками, книга пропонувала філософське осмислення історії та культури кожного краю.

Мені дуже зайшло. Я подумав — треба побачити ці регіони на власні очі, поспілкуватися з людьми, відчути їхню специфіку.

У мене є друг Олександр Хоменко, який розповідав про свої мандри Україною на велосипеді. Велосипеда я не мав, і вирішив, що можу зробити щось схоже, тільки за допомогою автостопу.

У результаті влітку наступного року я вибрав собі період, коли зміг здійснити свій задум», — розповідає Розлуцький. 

Ідея переросла в подорож. У червні-липні 2013 року він вирушив автостопом на місяць. 

«Тоді я ще майже не виїжджав за межі Івано-Франківщини. Хотів побачити більше.

По суті я застав останній рік тієї України, яку називаю як пост-УРСР, ще до Майдану, до війни. До того часу, коли Україна почала своє становлення не як пливуча за течією, а як країна з активною позицією.

Це було дуже цікаво, я з приємністю згадую про ті часи», — ділиться чоловік.

Його маршрут пролягав через Хмельниччину (Кам’янець-Подільський), Вінниччину (село Буша), Черкащину, Кіровоградщину (де він відкрив для себе красу архітектурного Кропивницького), Миколаївщину, Херсонщину, Крим.

«Це був єдиний мій візит до Криму. Побував у Севастополі та на сході півострова, а далі — знову на Херсонщину», — каже боєць.

Окремо згадує заповідник «Асканія-Нова», який справив враження умовами для тварин у дикій природі. Згодом подорож продовжилась через Запоріжжя, Дніпропетровщину, Київ і завершилась на заході країни.

Особливу увагу Назар приділяє людському фактору:

«Майже з усіма людьми знаходив спільну мову — продавці, водії, селяни. Тоді ще не було смартфонів з картами, тож орієнтувався за допомогою паперової карти та порад місцевих».

Втім, один епізод залишив гіркий осад. У Цюрупинську (нині Олешки) жінка різко відповіла на його запитання українською: «Я не знаю украінського язика». Це був єдиний негативний момент за всю подорож».

У Севастополі, де чоловік відвідував музеї з посвідченням Івано-Франківського музею імені Степана Бандери, сприймали доброзичливо, хоч і з подивом.

«Я встиг побачити Україну такою, якою вона була до Майдану та війни. Це був завершальний рік пострадянської України. Потім вона почала змінюватися — і зсередини, і зовні», — підсумовує Назар Розлуцький.

Більше читайте у матеріалі:  "Розумів, що війна неминуча", — артилерист, письменник та кандидат історичних наук Назар Розлуцький про книгу «Нотатник мобілізованого», актуальні уроки минулого та перемогу.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Отримав поранення в день загибелі брата: історія воїна Станіслава Дейни, який лікується в Івано-Франківську (ФОТО)

«Не хотілось б, аби все перетворилось на АТО 2.0», — військовий Артем Ткаченко про фронт, тил та мобілізацію

"Найбільше болить байдужість": життя в тилу після фронту очима ветерана з Івано-Франківська Степана Савчука (ФОТО)


Коментарі ()

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

454
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

863
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1877
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3393
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2319 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4535

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

695

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

602

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

580

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

607
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10232
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1069
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5106
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

880
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2677
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1090
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34321 1
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

584
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

517
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

577
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

917 2