Похід у гори взимку: краса та небезпека. Практичні поради

З початком повномасштабного вторгнення щорічний туристичний потік до Карпат суттєво скоротився — більше ніж на половину. Також багато досвідчених гідів за три роки вже стали на захист країни.

Ці фактори суттєво вплинули на зростання кількості непідготовлених туристів, які випробовують свою фізичну підготовку та моральну стійкість. Це особливо небезпечно взимку, коли непідготовлені українські туристи, не маючи належного спорядження та досвіду, наражають себе на ризик.

Bimba.rent/ua/ — сервіс оренди баггі, квадроциклів від власників — підготував простий гід, як збиратися до зимового походу в Карпати та уникнути трагедій. Публікуємо головне.

Похід у Гори під час війни: обмеження та небезпечні зони

Хоча Карпати здаються дуже далекими від бойових дій, війна наклала свій відбиток і тут. Прикордонні райони, які раніше були популярними серед українських туристів, зараз обмеженні у відвідуванні. Зокрема, це Мармароський масив або верхів’я річки Черемош, які проходять уздовж державного кордону з Румунією. Крім того, українська прикордонна служба встановила додаткові пости за 20-30 кілометрів від державного кордону.

Але навіть попри ці обмеження, деякі популярні туристичні маршрути все ще залишаються відкритими - це Горгани, Чорногора та Свидовець — одні з найвідоміших місць, доступних для походів. Також серед популярних маршрутів варто нагадати про сходження на Говерлу, походи на Піп Іван Чорногірський, Смотрич, Вухатий Камінь, Пікуй, Парашку та Полонину Боржава.

Не забувайте, що рівень складності будь-якого маршруту взимку значно зростає через погодні умови. Навіть порівняно прості літні маршрути можуть стати серйозним випробуванням в умовах снігу, льоду та низьких температур. Тому перед початком походу обов'язково зареєструйтесь у рятувальників через онлайн-сервіс zk.dsns.gov.ua. Це займає кілька хвилин. Не нехтуйте цим простим, але важливим кроком, адже коли буде потрібна допомога в горах – рятувальна служба буде знати де вас шукати..

Як самостійно безпечно підготуватися до зимового походу у гори

До зимового походу варто починати готуватися за кілька місяців, а краще — з літа. Влітку та восени можна пройти той самий маршрут, щоб ознайомитися з рельєфом і особливостями місцевості. Як зазначають місцеві інструктори, взимку сніговий покрив повністю змінює ландшафт: втрата орієнтації — звична ситуація. Тому, вирушаючи у зимові Карпати, завжди майте із собою карти, GPS-пристрій або компас. Використовуйте також перевірені сервіси, як Windy, щоб стежити за умовами в горах.

Також важливо стежити за погодними умовами заздалегідь. Погода в Карпатах може мінятися буквально кожну годину. Треба бути уважним та готовим до несподіваних буревіїв, заметілі чи різкого падіння температури.

Фізична підготовка: Зимовий похід в гори – це серйозне фізичне випробування. Сніг, лід, холод та сильний вітер значно збільшують стрес та навантаження на організм. Регулярні тренування – біг, плавання, ходьба на довгі дистанції – є обов'язковими. Особливу увагу слід приділити зміцненню ніг та спини.

Важливість досвіду: Зимові походи вимагають досвіду, навичок та знань. Найгірше, що ви можете придумати - це похід наодинці. Самовпевненість та легковажність у таких умовах — найгірші супутники. Краще приєднатися до групи з досвідченим гідом.

Необхідне спорядження для зимового походу в Карпати

  • Взуття — це база. За словами досвідчених гідів, трекінгові черевики повинні бути шкіряними і добре захищати від вологи. Взуття має бути своє, як нове і випробуваним у кількох походах до того, як ви вирушите у зимові гори. Що ше?Під час тривалого підйому пальці ніг можуть травмуватися, тому важливо заздалегідь підстригти нігті, щоб уникнути дуже болісних порізів.
  • Бахіли (гамаші) — незамінна річ для захисту взуття від потрапляння снігу. Вони щільно прилягають до черевиків і не дають снігу проникати через шнурівку. Для сніжних маршрутів беруть снігоступи, які полегшать пересування по глибокому снігу.
  • Одяг повинен складатися з 3 шарів. Перший шар - термобілизна, вона забезпечує відведення вологи та зберігає тепло тіла. Другий шар — трекінгові штани та светр з утеплювачем. Або підійде пуховик. Останній шар — це мембранна куртка, не лижна, яка захищає від вітру та вологи. Також рекомендують мати запасну термобілизну на випадок, коли ви дуже спітніли.
  • Рюкзак — повинен бути зручним та підібраним під ваші фізичні параметри (зріст), і головне — як новим (мається на увазі не брати з собою якийсь старий, але модний варіант, куплений на ОЛХ, бо не зрозуміло як він витримує реальне навантаження). Об'єм рюкзака вже залежить від тривалості вашого походу.

До списку спорядження також додайте ліхтарики, павербанки та контакти рятувальників (нижче буде список).

Особливості харчування в зимовому поході у гори

Під час зимового походу ви повинні їсти частіше, але меншими порціями, щоб підтримувати стабільний рівень енергії протягом дня.

На сьогодні найкраще рішення по їжі у поході — це сублімовані продукти або висушені крупи і м’ясо, які легко готуються на природі та забезпечують необхідний рівень калорійності організму. Ковбаси, сушене м’ясо або консерви також чудового доповнять раціон.

Цукор у горах відіграє важливу роль, оскільки організм витрачає більше вуглеводів, які потрібні для швидкого відновлення енергії. Шоколад, енергетичні батончики та сухофрукти — підходять для коротких перекусів між основними прийомами їжі.

Термос — один з головних елементів спорядження. Кип'яток або гарячий чай підтримують тепло вашого тіла. Інструктора радять пити чорний чай, куди можна додати згущене молоко чи мед для калорійності.

До речі, алкоголь не зігріває вас в умовах низьких температур. Він на короткий термін розширює судини, і створює ілюзію тепла, але насправді у цей час падає температура тіла і збільшується ризик переохолодження. Його вживання допустиме лише у таборі, в відповідальній компанії, і в дуже обмежених кількостях. Професіонали не вживають.

4 небезпеки в горах та поради для виживання

Основний ворог туристів у зимових горах — це переохолодження. Рішення: багатошаровий одяг, термобілизна, флісова шапка, рукавички, гарячий чай. Усе, що ви читали вище.

Лавинна — перед походом обов'язково перевірте лавинний прогноз. Якщо ви плануєте перехід через круті сніжні схили, завжди тримайте при собі лавинний набір: датчик, щуп і лопату. Однак краще за все уникати таких маршрутів.

Травми на слизьких поверхнях - тут на допомогу приходять “кішки” — не домашні котики, а спеціальні шиповані насадки на черевики.

Дикі тварини - в Карпатах ведмеді, вовки та рисі. Якщо ви помітили дику тварину, зберігайте дистанцію та не намагайтеся взаємодіяти з нею. Також не залишайте їжу на видному місці та не годуйте хижаків.

Аптечка у гори

Окрім стандартного набору ліків (знеболювальні, протизапальні, антисептики, бинти, засоби від розладу шлунку, пластирі), варто взяти з собою:

  • Від обмороження та опіків: креми для лікування обморожених ділянок шкіри.

  • Ліки від гірської хвороби.

  • Еластичний бинт: для фіксації пошкоджених кінцівок.

  • Термоковдра: для збереження тепла в екстрених ситуаціях.

Що робити у разі надзвичайної ситуації?

  1. Зателефонуйте до рятувальної служби на один із вказаних номерів нижче. Оператори запитають вашу локацію і відправлять допомогу. Заздалегідь фіксуйте точки на маршруті, де є мобільний зв’язок.

  2. Якщо зв’язку немає, залиште повідомлення у видимому місці для інших туристів, із зазначенням свого стану та напрямку руху.

  3. Залишайтеся на одному місці, якщо це можливо. Часто рятувальні служби радять не змінювати положення після сигналу про допомогу, бо це ускладнює пошуки.

Якщо ви успішно завершили свій похід і не скористалися допомогою рятувальної служби, повідомте їх про свій безпечний фініш. І пам'ятайте, що гори не прощають легковажності. Будьте обережні та насолоджуйтесь красою зимових Карпат у безпеці!

Рятувальні служби у Карпатах. Номери телефонів

  • Єдиний номер екстрених служб: 112

  • Івано-Франківськ +38 067 342 04 92, +38 097 098 55 60

  • Яремче +38 067 342 04 94

  • Ворохта +38 067 342 04 95

  • СНБ «Заросляк» +38 067 342 04 91

  • Верховина +38 067 342 04 96

  • Косів +38 067 342 04 97

  • Осмолода +38 067 342 04 98

  • Вигода +38 067 342 04 99
Реклама


12.10.2024 5365
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

513
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1422
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3013
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2060 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4127
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5908

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

363

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

387

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

387

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

519
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

818
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

787
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1071
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

499
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2362
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

827
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1148
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34108 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

366
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

710 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

905
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

676