Політичний сурогат

Партійні прапори, намети, шалики та інша біжутерія, галантерея й пропагандистська макулатура стали в Україні чимось більшим, ніж просто атрибути політичного життя, маркери прихильності до певних сил і засоби агітації. Вони витіснили й замінили собою політичну реальність. Здається, нема вже справжнього політичного життя - лише метушливе й беззмістовне мерехтіння прапорців і логотипів.

Партійні прапори, намети, шалики та інша біжутерія, галантерея й пропагандистська макулатура стали в Україні чимось більшим, ніж просто атрибути політичного життя, маркери прихильності до певних сил і засоби агітації. Вони витіснили й замінили собою політичну реальність. Здається, нема вже справжнього політичного життя - лише метушливе й беззмістовне мерехтіння прапорців і логотипів.

Мені видається, це сталося після Помаранчевої революції. Звичайно, партійна символіка в Україні використовувалася з часів незалежності. Однак після подій 2004 року її застосування стало тотальним і при цьому якимсь хаотичним. В результаті у суспільній свідомості від Майдану дуже швидко залишився лише спомин про грандіозне видовище моря помаранчевих прапорів. А за цією яскравою оболонкою - порожні балачки й управлінська імпотенція.

Сьогодні жодна, навіть найсмішніша, дата чи захід не обходиться без партійних стягів і банерів. Здається, що календар пам'ятних дат остаточно перетворився на графік виносу барвистих полотен з офісів у громадські місця. Вийшли - помахали - занесли. До наступного махання. Суцільна імітація, порожній ритуал, значення якого давно забуте адептами.

Ще якихось 5 років тому знамените гасло Помаранчевої революції "Свободу не спинити!" для мільйонів українців мало цілком виразний зміст. А сьогодні? Що від нього лишилося після усіх проїздів і дуркувань тих, кого це гасло винесло на вершину державної піраміди?

От недавно в Івано-Франківську вшановували пам'ять В'ячеслава Чорновола - з нагоди 12-ої річниці від дня його трагічної загибелі. Невеличка площа біля пам'ятника одній з найвизначніших постатей новітньої української історії перетворилася на чергову партійну сходку й агітаційний майданчик. Про скорботність заходу нагадували хіба що невеличкі чорні стрічки на заздалегідь встановлених державних стягах.

Все інше - суцільний партійний сурогат. Хоча жодного відношення до будь-якої іншої партії, окрім Народного Руху України, В'ячеслав Максимович не мав. Та того Руху, яким його знав Чорновіл, давно немає. Втім, учасників акції це не переймало. Вони прийшли до Чорновола з метою - помахати прапорами, потрапити в об'єктиви фото- і телекамер, поставити галочку в переліку заходів. Як на мене, ці партактивісти лише заважали тим, хто прийшов справді віддати шану незламному борцю за незалежність й запалити свічку пам'яті. Через повсюдних «прапороносців», які зі своїми фанами пролізли в перші ряди, розгледіти щось на імпровізованій сцені було практично неможливо. Роздратування викликало й те, що через пориви вітру партійні прапори почали овивати голови інших учасників процесії.

Чи допоможе ця політична галантерея якій-небудь партії завоювати симпатії громадськості? Скоріше, навпаки. Неестетично, недолуго й просто вульгарно. Саме такі почуття все частіше виникають у пересічного громадянина, який стає свідком подібних актів демонстративного патріотизму.

Слова також стали суцільною біжутерією. Так собі - дешеві кульки з партійними логотипами без жодного змістового наповнення, хіба з такою ж пустопорожньою брошурою партійної програми всередині. "Єдність", "соборність", "духовність"... Про яку єдність, про яку соборну державу може йти мова, коли, закликаючи до боротьби супроти «орди», оратори влаштовують такий театр, що саме поняття українськості перетворюється на поганий анекдот? Україна просто щезає за валом маячні партфункціонерів, для яких зобов'язання й програми - лише передвиборчий сленг.

Українська політика потрапила в жанрову пастку. Цей поганий спектакль зупинити вже складно. Хіба усім одночасно взятися. Адже відмова лише одного з акторів загрожує йому іміджем відлюдка чи ідіота. Нині реалії такі, що коли прапора тієї чи іншої партії на заході немає, то немає й самої партії.

Справедливо буде зауважити, що сьогодні лише одна з місцевих політичних сил наважилася відмовитися від власних партійних стягів під час масових акцій, змінивши їх на державні. Зате тепер вона змушена завчасно активно піарити свої «походи».

Втім, абсолютна більшість партій і надалі просто дотримуються у спектаклі своєї ролі. Так легше. Блазням взагалі багато що сходить з рук. Але вони й приїдаються. Неминуче.

Сьогодні майдан партійних прапорців, гасел і логотипів має бути змінений майданом діалогу, предметної дискусії, пошуку нових сенсів і рішень. Лише так може народитися не спектакль, а ефективна політика. Інакше - отруєння сурогатом може стати фатальним.

 

Ігор ДЕБЕНКО, політолог, ГК


07.04.2011 Ігор ДЕБЕНКО 1820 2
Коментарі (2)

lampi 2011.04.07, 15:01
Дуже актуальна тема. Головна проблема- пояснити партійним "дєятєлям"(інакше їх назвати не можу), що присутність партії на заході не залежить від кількості проплачених прапорів. На заході присвяченому пам"яті В"ячеслава Максимовича цілком достатньо синьо-жовтого букета із підписаною стрічкою,а якщо вже дуже "кортить" відмити гроші- то пороздавати перехожим інформаційні листівки із біографією або текстом виступу Чорновола. Дешево і зі смаком,але...не блистить. Минулого року на заході, присвяченому вшануванню пам"яті героїв, що загинули за Україну ще задовго до появи усіх сучасних політ.сил у мене була гостра дискусія із одним партійним менеджером з приводу присутності величезної кількості парт.символіки на цьому заході. Він тоді стояв на своєму- основним аргументом було "ми проплатили організацію заходу- нехай інші не піаряться за наш рахунок". Через кілька місяців бачила його ж на акції протесту після смерті Ігоря Індила. Напередодні заходу Леся Оробець закликала політ.сили не піаритися на смерті хлопця і не приносити прапорів і...чудо! - заклик проігнорувала тільки одна право-радикальна політ.сила, а наш партійний діяч не організував жодного прапора від своєї партії. Сам він прийшов у яскравій сорочці кольору своєї парт.символіки, але це був прогрес, за що й отримав мою похвалу))
Ігор 2011.04.08, 09:59
Ноу-хау в молодіжній політиці: «Дисконтна картка Молоді Регіони» http://ua.money.comments.ua/2011/04/08/147834/dlya-molodih-regioniv-nastalo.html Члени ВМГО «Молоді Регіони» матимуть ексклюзивні знижки в магазинах, розважальних закладах та медичних установах по всій Україні Зокрема, власники Дисконтних карток матимуть знижки на: - продовольчі товари - одяг, взуття, сумки, аксесуари - косметику, парфумерію - ювелірні вироби - побутову техніку та електроніку - ліки та товари для здоров’я - товари для дому, подарунки - книги, відео, музика - туристичні послуги - медичні послуги - комп’ютери та комплектуючі - послуги салонів краси, спа-салонів, спорткомплексів - СТО (послуги автосервісу, автозапчастини) - послуги на АЗС Знижки також діятимуть у: - ресторанах та кафе - театрах, кінотеатрах, розважальних центрах та ін. Типи знижок, які надаються членам клубу: - стандартна фіксована знижка у відсотках від суми сплати - накопичувальна знижка - пільги на право першочергового придбання рідкісних або колекційних товарів - абонемент (користувач реалізовує передплату за товар чи послугу, а потім поступово витрачає свої кошти, або ж отримує розширений пакет послуг, чи товари зі знижкою) - бонуси (щоб отримати знижки, бонуси чи подарунки, користувач повинен набрати визначену компанією-партнером кількість балів).
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687