Політико-соціальні протести vs корпоративізм

 


Симптоматичним для суспільства виявилось не тільки голосування за державний бюджет, а й публічні події, які цьому передували. Маю на увазі перш за все мітинги бюджетників, які хвилею прокотилися по країні, а також антибюджетні протести під стінами Верховної ради. Їх об’єднала спільна риса – замість того, щоб виявитись соціальними, вони вчергове перетворилися на політико-соціальні акції.


Після років мовчання вчительська профспілка Івано-Франківська врешті змогла організувати більш-менш пристойну публічну акцію під стінами ОДА з чітким висловленням вимог. Саме акцію, бо захід пройшов в позаурочний час тому не претендує на статус страйку, як написали деякі прикарпатські ЗМІ. Роками профспілковий рух в Україні фактично підпорядковувався провладним політсилам. Від того, що профспілки "лягали" під владу, бюджетникам залишалось хіба виходити на одиночний протест, фактично рівноцінний звільненню з місця роботи. Очевидно, що профспілки не мають змішувати свою діяльність з цілями політиків, бо в іншому разі вони є апологетами інтересів працівників в тій мірі,в якій це вигідно політикам, а не самим працівникам. Гадаю, при бажанні, голова Івано-Франківської профспілки працівників освіти Анна Гривнак цілком могла б не дозволити підходити до мікрофона Руслану Марцінківу, який вже фактично веде мерську виборчу кампанію. А так отримали знову акцію з не зовсім чітким соціальним забарвленням.


На місцевих сайтах активно поширювалась інформація про присутність місцевих активістів (політиків) на мітингах під стінами Верховної ради напередодні голосування за бюджет. Навіть писали про якісь окремі акції. Були там й інші партійні прапори та варто згадати саме про останніх, бо представники партії «Воля» активно декларують нові підходи до політики.


Тож про нову політику. Для сучасної європейської культури корпоративізм сприяє суспільному консенсусу щодо реалізації політики починаючи з папської енцикліки «Rerum Novarum» та Маастрихтського договору. Загалом Ви не побачите партійних прапорів на акціях німецьких залізничників чи працівників авіаліній. Звичайно в цих акціях можуть взяти участь політики як приватні особи. Але слова їм ніхто не дасть. Зате можете побачити запрошення влади на діалог лідерів їх профспілок з пропозицією врахувати організовані побажання транспортників. Профспілки на рівні з бізнесом мають бути залучені до процесу формування політики, забезпечуючи згоду своїх членів з ухваленою соціальною політикою.


З середини 1990-х років профспілковий рух в Україні системно ослаблювався владою. Поміж іншого 2015 рік має стати для України роком визначення для профспілок - впливати на політику чи бути в фарватері політики.


На рівні області в плані позитивного сигналу варто розглядати нещодавну зустріч виконувача обов'язків заступника голови Івано-Франківської облдержадміністрації Ігоря Пасічняка з представниками профспілкових організацій, які функціонують в області у галузях освіти та науки, культури, охорони здоров'я, пенсійного забезпечення, державної служби.


Можливо, в першій половині року варто організувати в Івано-Франківську великий форум за участю влади, бізнесу та профспілок.
Потрібно подумати над створення дієвого майданчика для надання рекомендацій владі щодо реалізації соціальної політики. Корпоративізм має стати ще одним орієнтиром в ході реформування країни.


30.12.2014 Василь Кедик 2274 0
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

555
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1490
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3054
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2086 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4178
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5942

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

411

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

411

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

849
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

812
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1094
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

541
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2405
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

847
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1171
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34127 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

394
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

734 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

923
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

696