"Потрібно накидати баул і знову йти на війну": ветеран Євгеній Ткаченко про шлях у Збройних Силах України

Євгеній Ткаченко до початку повномасштабного вторгнення працював у фармацевтичній компанії.

З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України його життя змінилося — 26 лютого 2022 року чоловік долучився до лав Збройних Сил України.

Про шлях у війську, як став начальником медичного пункту у четвертій танковій бригаді, ставлення до мобілізації та що першим зробить після перемоги, Євгеній Ткаченко розповів журналістці Фіртки.

"26 лютого 2022 року я долучився до місцевої територіальної оборони, ходив патрулювати власний район, перевіряв документи. Якщо чесно, робив вигляд, що щось роблю.

Паралельно долучився до облаштування блокпостів, записався в «чергу» в обласну ТРО та звернувся до РТЦК та СП. Вже дев'ятого березня 2022 року попав до четвертої танкової бригади на посаду начальника медичного пункту танкового батальйону. 

Моя мотивація — стародавня реакція тваринного світу — «бий або біжи». Бігти з власної землі для мене нелогічно, тому вирішив що зроблю все, що зможу. А також хотів довести собі, що я таки зможу".

За словами військовослужбовця, його шлях розпочався з нерозуміння та розпачу.

"Як і у більшості «ненароджених для війни» — з розпачу, страху та нерозуміння, що робити. Коли вже потрапив у ЗСУ — постійне навчання, бойове злагодження та «трансфер» до Донецької області.

Утім, який би шлях не був, згодом я звільнився за сімейними обставинами, тому що ці обставини дійсно були ненайкращими тоді. А також вкрай дістала армійська маячня".

Ветеран пригадує, обрав собі позивний "Нехристь", адже не вірує ні в що та ні в кого, окрім себе та людей поруч.

 "Не хрещений. Отже, капеланом мене ставити не варто", — жартує Євгеній.

Євгеній Ткаченко вважав, що «перевиконав свій план на війні».

"Я йшов воювати або до того моменту, як загину, або, якщо виживу — на один рік. А потім мене замінять добровольці. На жаль, не сталося, як гадалося… Сьогодні, я вже розумію, що потрібно накидати свій баул на плечі та знов йти у ЗСУ".

До мобілізації, як процесу, чоловік ставиться абсолютно нормально. Утім, додає, те, як її реалізують у нашій країні — прикрість.

"Як на мене, винні першочергово чоловіки, які «ухиляються», ще й хизуються цим. Якби всі усвідомили, що прийдеться побитись за свою землю та рідних, то не потрібні були б мобільні блокпости та «бусики».

Звісно, влада додає «оптимізму» своїм ставленням до корупції, а точніше своєю участю у процесі, популістськими законопроєктами.

Потрібно усвідомити, що наша війна — це не політика, це питання виживання, і бігти вже скоро не буде куди.

Покращити процес мобілізації можна тільки правдивою інформацією, ідеологічною роботою та взаємоповагою між військовими та цивільними.

Зараз усі мої найближчі друзі у ЗСУ на різних напрямках. Ніхто не «ухилявся» та не «вирішував питання». Найкращий приклад — сімʼя мого кума, адже в ЗСУ сам кум та два його сина".

Євгеній Ткаченко пригадав історію, яка для нього стала морально важкою. 

"Пригадую, телефонний дзвінок з номера загиблого хлопця. Як виявилося, телефонувала його мати.

Мій побратим, який загинув, мав брата-близнюка. Упродовж двох діб один загинув, а другий став важким "300". Це була найважча телефонна розмова у моєму житті.

На кінець я попросив мати мого побратима не телефонувати мені з його номера телефону. Маю особистий принцип — я не видаляю номери телефонів загиблих хлопців".

Коли військовослужбовець перебував на передовій, то, ділиться, вкрай сумував за сім'єю, своїми синами та дружиною, а також за комфортними умовами вдома.

За час перебування у цивільному житті Євген Ткаченко помітив, як змінилося суспільство. 

"Суспільство кардинально змінилося. Спочатку ті, хто боявся — тікав. Ті, що залишились, то йшли воювати або цілодобово волонтерили, поважали та пишалися захисниками.

Військовий однострій викликав позитивні емоції у більшості людей. Зараз піксель і мультикам викликає негатив, а то й агресію.

Бувають випадки, коли нівечать автівки військових, збирають збори, щоб не дозволити захисникам розташовуватись поряд. Більшість хлопців у відпустці одразу знімають однострій.

Це все від страхів. У військовому першочергово бачать ТЦК, а не чоловіка, що боронить цивільних від жахів війни.

Донатити продовжують одиниці. Всі хочуть миру, але не замислюються, яку ціну вже сплачено та яку доведеться сплатити.

Не вистачає одностайності, того що було у перші місяці повномасштабного вторгнення. Якби ми всі обʼєднались, то ми б витягнули. І це стосується не тільки звичайних людей, а й влади, яка вже забула Бучу і війну розглядає, як тонни вкрадених доларів".

Очікування щодо армії не виправдались, як зазначив військовослужбовець, адже уявляв собі чітку структуру системи.

"Як і більшість очікувань не справдились. Я уявляв армію, як чітку структуру. Думав, що всі зусилля направлені на те, щоб вибити кацапів. Думав, що журнал обліку журналів — це такий армійський жарт.

Найкраще для розуміння, то розповім випадок із військового життя. Харківська область, Ізюмський напрямок, літо 2022-го року. Посадка, бліндаж, який сам же і викопав. Маскувальна сітка та тент маскують медичний пункт.

Я сиджу за розкладним столиком з власним ноутбуком, який заряджається від генератора, заповнюю табличку Еxcel.

Мені уривається терпець, мандрую стежкою до комбата і вивалюю із гнівом: «Чому мені ніхто не сказав, що головне потрібно на війну взяти ноутбук, флешку та принтер?».

На що комбат, кадровий військовий, сумно посміхаючись, сказав: «Так треба було в мене спитати»".

"Різні люди по-різному сприймають ветеранів війни та військовослужбовців загалом.

Від «я тебе туда не посилав» і до поваги та розуміння. Є люди, які живуть війною, волонтери, люди, у яких родичі чи друзі воюють або ще гірше — хтось загинув.

Вони з повагою відносяться до ветеранів, намагаються ненав'язливо допомогти адаптуватись. І є люди, які бояться ветеранів з різних причин, бо вони можуть сказати "ай-ай-яй" маминій "бубочці", або ж бути взагалі "контуженим на всю голову".

Відповідне і ставлення. Влада, у більшості випадків, «забила» на ветеранів, тобто пільги на комуналку отримали, будьте щасливі".

Ветеран запевняє, що військових, які зараз на "нулі", потрібно перевести в тил, аби ті відпочили.

"Військовим потрібна психологічна підтримка, повага від цивільних і щоб більшість «ненароджених для війни» згадали, що пора ставати на захист, тоді військові частіше зможуть бувати у тилу.

Справедливість потрібна. Бо декому доводиться по другому-третьому разу лізти до пекла, дехто з нього і не вилазить десять років, незліченна кількість з них повернулись на щиті, а хтось навіть не знає про його існування".

"Владі потрібно згадати перші дні повномасштабки, як трусилися ручки і ніжки в можновладців, як усі кричали: «для ЗСУ все, що потрібно» і навіть давали, що було.

Згадати, що військові — це не просто ресурс, а важковідновлюваний ресурс, хоча б так, перестати красти гроші, бо з такими темпами скоро не буде, де красти.

Допомогти військовим "вигризти" нашу перемогу, а не рахувати голоси на майбутніх виборах та гроші під матрасом".

Коли Євгеній Ткаченко бачить відносно мирне життя в тилу, то налаштовує себе на позитив.

"Саме за це бійці й воюють, щоб воно було мирним! Коли бачу накачаного чоловіка біля спортзалу, то думаю: "Ось молодець, прийшов у відпустку й одразу у спортзал".

Найбільше гнітить кацапська мова навколо, гучні гулянки й найголовніше байдужість. Виправдання з наведенням значущих причин, чому не пішов, а у відповідь — ходив і не взяли, не ходив, бо я пацифіст".

На думку військовослужбовця, найкраще з людською байдужістю може боротися ворог.

"Варто  розповідати правду про війну, а не «виходити на кордони 1991 року» кожен новий тиждень, пояснювати людям, що вже не існує мирного миру з росією. Найкраще бореться з байдужістю ворог.

Ті люди, які зіштовхнулися з жахіттям війни вже ніколи не будуть байдужими, на жаль, у нього виходить… Але, коли він її остаточно переможе — буде вже занадто пізно".

Після перемоги Євгеній Ткаченко планує зібрати всіх своїх найрідніших побратимів у безлюдному місці у Карпатах або ж у себе вдома.

"Полетимо з сімʼєю на відпочинок до океану, в ідеалі  — на безлюдний острів. Але про це ще дуже рано говорити, на жаль".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

"Найбільше болить байдужість": життя в тилу після фронту очима ветерана з Івано-Франківська Степана Савчука (ФОТО)

«Не хотілось б, аби все перетворилось на АТО 2.0», — військовий Артем Ткаченко про фронт, тил та мобілізацію

«Для перемоги не вистачає єдності», — прикарпатець Юрій Смицький про шлях у війську, втрату побратима та поранення

Повернувся з-за кордону та став на захист України: історія військовослужбовця Володимира Горбачова (ФОТО)

Від роботи на "Азовсталі" до фронту: боєць Ігор Ковальов про шлях у війську


11.11.2024 Тетяна Сорока 3404
Коментарі ()

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

91
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

777
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1752
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3325
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2257 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4454

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

611

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

548

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

535

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

575
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10171
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1006
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4461
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

799
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2601
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1017
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34265 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

458
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

527
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

868 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1086