Преклоніння

 

Сколихувати світ може і вміє не тільки політика і економіка, кримінал і спорт, а й все ще культура  у мистецькому вигляді, чи щось наближеному до мистецького.  Не так давно, буквально місяць-два-три(?) тому, майже одночасно в засобах масової інформації прогриміли  - одна довше, друга коротше – дві звістки.

Перша, те, що скульптури українського Мікеланджело доби рококо, вісімнадцяте століття, маловивченого і недооціненого Івана Георга Пінзеля, везуть на виставку до Парижу, в самий Лувр. Пінзель прославився, головним чином,  роботами «Святий Юрій», що увінчає усім відомий Львівський собор Святого Юрія, «Жертвоприношення Авраама», «Ангел», статуєю Діви Марії, що знаходиться в Городенці, скульптурою Святого Онуфрія, котрий знаходиться в одному із сіл Бучачцького району, Тернопільської області та іншими. Щодо останнього витвору Майстра Пінзеля, як він сам любив себе називати,  постать Святого Онуфрія, то його не представили у Франції, через ремство жителів села – не допоміг навіть ні блат, ні благ… самого Міністра культури Кулиняка. Селяни навідріз відмовилися навіть показувати скульптуру, навіть словом обмовитися про її місцезнаходження, навіть від священника їхньої церкви втаємничили, як стверджують відкриють джерела.

Причину такої конспірації вони пояснювали – «чудом». Під час одного із недільних богослужінь добрий кавалок скелі гори поблизу відколовся і хлинув на церкву, протаранивши її стіну вщент і зупинившись на відстані лічених сантиметрів від Онуфрія. Жодна людина не зазнала найменшої травми.

А ось і інша історія, і теж з парафії скульптурології. Щоправда, радикально іншого напрямку. Сучасного. В провінційному курортному англійському містечку Ілфракумб, розміром за кількістю мешканців і територією з Трускавець, а то й навіть Моршин, встановили грандіозний монумент. Її автор один із найзнаменитіших, якщо не номер один у світі, британський художник Деміен Герст, колажі, інсталяції, скульптури якого побували в Києві, один із улюблених митців мільярдера Віктора Пінчука.

Двадцятиметрова бронзова висотка на березі моря, стоїть на п’єдесталі із книг юриспруденції, в лівій руці тримає меч, в правій терези правосуддя.  При цьому вона вагітна, перебуває десь на місяці восьмому, а може дев’ятому, вздовж на половину жінка, на половину( з пісні слів не викинеш) чудовисько.

Називається вона «Істина».  Або в іншій інтерпретації «Вагітна справедливість».

Одні критики вже встигли охрестити цей монумент цивілізаційною перемогою жіночності, інші, навпаки, знущанням над жінкою і материнством, треті поєднали екстаз від краси і дуже тваринного  в людині. А сам Деміен, уродженець того містечка, людина головно постмодерного світогляду, автор ще й до того таких робіт з красномовними назвами як «Ті, що відбилися від стада»,  «Фізична неможливість смерті в свідомості живого», «Тисяча літ»,  «Дорога в рай» та інших, заявив, що його робота ніщо інше як карикатура на систему цінностей, здебільш тих, що лежать в площині права, сучасного йому людства. Причому всюди, навіть у Великобританії, де, як відомо, до закону споконвіку особливе ставлення.

І мені подумалося, от би впливові українські друзі Герста купили цю його «Істину», що вона там має вистоювати, та ще в якості подарунку, а не лота? Вона б органічно прикрасила місцину чи то біля якогось будинку суду, чи то прокуратури, органів внутрішніх справ, на ділі майже будь-де.

Разом з цим подумалося, що захований шедевр Пінзеля приоздобив би відкритий простір сучасної Європи, що так всотала в себе істинність закону людини та її права бути тим, ким вона хоче бути і не хоче бути.., що Божий проблиск  не помішав би. А нам би не помішало і се, і те.

Нам би згодилося виставляти своїх Пінзелів на широкий загал,так як це робить мейнстрімовий художник, та все ж добре їх оберігаючи від вандалів і злодійчуків. Нам би не помішала «Істина» у вигляді войовничої з мечем, вагітної напівжінки, напівпотвори, котра топче правову макулатуру, бо таку її зробили автори вітчизняного плуто-клептомодерну - в центрі, на майдані, замість новорічної ялинки. І її зменшену копію в кожному обласному центрі. (В Донецьку збільшену мінімум в двічі)). 

Є щось воістину дуже стійке й глибинне язичницьке, темно-архаїчне, не вивітрене часовими штормами, недопрацьоване і зовсім неопрацьоване інквізиційними інститутами століть минулих , домініканами, єзуїтами, у ставленні до так званих закам’янілих  образів надприродного чи людиноподібних виразників надприродного, - так і хочеться сказати.

Одні безперешкодно виставляють на всезагальний, оргіастичний огляд одну форму впливу на людську свідомість, інші, іншу форму, ревно оберігають від сторонніх очей, плекають, мов останній ключ до остаточної і кінцевої моделі Всесвіту, всупереч принципам, які сповідує правдиве християнство «не замикатися на своїй спільноті», «розширювати горизонти іменем Всевишнього і його Посланників».  І тих і інших  майже безперспективно переконати, що святий Онуфрій, хоч і  святий, та не Бог, що істина має жіночий лик, однак відмінний від того, який демонструється всім підряд.

Залишається лишень філософствувати на тему, чи дійсно в світі на протязі скількох скель років посутньо нічого не міняється, ідоли продовжують правити умами людей, десь перевтілюючись в здатних викликати глобальний резонанс чуттєвих потвор, десь в святих в храмах, що ще не набули реального статусу «просто музей». І чи ліпше, коли сакральні чи такі, що претендують на сакральність рукоділля знаходяться у відкритому для широкого загалу просторі, чи закритому ? Що краще, закритий простір митця та ідеї, яку він ніс/несе,  в руках селян чи в руках людей на кшталт Віктора Пінчука ? Чи може бути простір відкритий для всіх,  чи може повинен бути закритий для всіх ? Для всіх, крім деяких. І знову ж таки: що краще деякі –селяни, чи деякі – еліта ?  Яка еліта ? Які селяни ? Яка істина і де її такій місце? Та відповідь є.

/data/blog/200451/c3d0d5e8d9a08a5bf4465917ed7209fa.jpg

 

/data/blog/200451/a665ce19dfa014312dc94b0ed9378d32.jpg


02.01.2013 Яв Назар 1521 0
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

555
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1490
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3054
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2086 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4177
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5942

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

411

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

411

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

849
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

812
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1094
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

541
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2405
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

846
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1170
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34127 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

394
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

733 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

923
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

696