Прем’єри та знакові постановки: Франківський драмтеатр відкриває новий сезон

Новий сезон Івано-Франківського національного музично-драматичного театру символічно стартує на День незалежності показом драми-реквієму «Нація» за Марією Матіос - на вершині гори Піп Іван.

3 1 вересня театр чотири дні поспіль гратиме свої знакові постановки на міських локаціях: «FELIX AUSTRIA» на площі Бастіону, «Солодку Дарусю» на літньому майданчику Promprylad.Renovation, в Палаці Потоцьких - драму «Три сестри», на так званому Німецькому озері — феєрію-бурлеск «Енеїду», пише Фіртка.

«5-6 вересня відбудеться прем'єра драми «Едіп» за трагедією Софокла в перекладі Франка в режисурі Андрія Приходька. Масштабна постановка, обрана ще до карантинної безнадії, сьогодні в пандемічній добі. Роза Саркісян активно працює, освоюючи грантові кошти на постановку інклюзивного мюзиклу «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри» та виставу у форматі документального театру «Хвиля», до котрої долучилися всі актори зі своїми родинними історіями та польська сучасна драматургиня Йоанна Віховська. Можемо похвалитися, що ми таки змогли придбати за кошти, котрі нам подарували на ювілей, автобус. Тому плануємо далекі і близькі виїзди.

27 вересня Театр їде до Кропивницького на 50-й ювілейний фестиваль «Вересневі самоцвіти» з мюзиклом «Гуцулка Ксеня» Ярослава Барнича та драмою «На західному фронті без перемін». Концепція фестивалю передбачає вшанування талантів корифеїв українського театру. Бо у цьому році відзначаємо 180-річчя з Дня народження Марка Кропивницького та 175-річчя Івана Карпенка-Карого. Планується вшанувати їх на хуторі «Надія», де ми і зіграємо драму за романом Е.М. Ремарка, інсценізація Олексія Гнатковського «На західному фронті...»», - розповів генеральний директор та художній керівник Ростислав Держипільський.

Жуль Одрі відновив роботу над постановкою «Мадам Елен», прем'єра якої мала відбутися 19 березня. Літературної основи не існує, в основі - спогади, уривки розмов Жюля Одрі з мадам Елен, живі звуки, помешкання, фото, книжки, атмосфера минулого і сьогодення та спільне в історії України та Франції.

Наступна у планах робота за сімома творами Гоголя у форматі кабаре.

Роза Саркісян працює одразу над двома новими постановками. Інклюзивний мюзикл «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри» втілюється на грантові кошти за підтримки Українського культурного фонду. Це проєкт «КОЛО-БО-РАЦІО!». Символом цього проєкту є коло співпраці, комунікації на рівних, подолання стереотипів, яких багато в нашому суспільстві.

До проєкту запросили людей з інвалідністю, котрі мають внутрішню потребу звернутися до глядача з великої сцени. Всі вони цими днями відвідують майстер-класи, дізнаються про метод казкотерапії, вивчаються ази документального театру, спілкуються з режисеркою театру, хормейстером, психологинею, хореографом, занурюючись у магічний світ театру.

Уже відбулася читка п'єса сучасної драматургині Ірини Гарець «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри», котра ляже в основу майбутнього інклюзивного мюзиклу.

Друга робота - документальна вистава «Хвиля». Вона поєднає в собі елементи ігрового театру та документального.

«Історичні травми треба перетворювати в досвід, щоб далі не наступати на ті самі граблі. Бо ці моделі поведінки передаються поколінням спадково», - переконана наша режисерка Роза Саркісян.

Першопричиною стала книга Тода Штрассера «Хвиля». Вона описує реальні події, а саме експеримент в одній з американських шкіл. На уроці історії учні почали вивчати Другу світову війну і у дітей виникло багато запитань до вчителя. Дітям важко було зрозуміти мотиви жахливих дій нацистів.

Тоді вчитель запропонував провести експеримент, який мав би показати, чому мільйони німців повірили у фюрера. Ця історія показує, як за допомогою певного авторитету можна легко маніпулювати масою.

У новій постановці Рози Саркісян «Хвиля» працює польська драматургиня Йоанна Віховська, яка трансформує документальні родинні історії зайнятих у виставі акторів театру та реальну історію з книжки Тода Штрассера у новий драматургічний твір.

Темою його стануть маніпуляції, які змінюють спільноту людей, форми авторитету, не проговорене минуле, яке впливає на маси, комплекс жертви.

Нагадаємо, Франківський драмтеатр покаже легендарну виставу на вершині Карпат.


21.08.2020 2532
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

569
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1503
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3071
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2098 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4194
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5952

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

425

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

419

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

408

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

821
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1103
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

554
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2418
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

853
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1180
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34138 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

404
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

747 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

932
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

712