Пригоди франківців у Франції


 

По дорозі до Парижа традиційно заїхали в Реймс. Місцевий катедральний Нотр’Дам де Реймс — фантастичний витвір будівничих раннього середньовіччя (початок будівництва — ХІ століття), який я відвідав втретє традиційно в переднічний час.

До місця призначення — Парижа — залишається кількасот кіло­мет­рів, Реймс по дорозі. Але втретє вдається зробити лише вже майже «ритуальний» обхід собору (через пізню годину він закритий) та втретє сфотографуватися біля оновленого пам’ятника Жанні д’Арк на перебудованій площі перед Нотр’Дамом.

Собор Реймсу — місце коронації французьких королів. Можливо, найкрасивіший готичний собор світу. Він будувався 5 століть — сто років власне собор і ще 400 років «доводилися» деталі: каменотесні скульптури фасадів, розетки-вітражі, інтер’єри. Що рухало будівничими середньовіччя? Яка мотивація? Яка Ідея? Очевидно, та ж сама, що й будівничих єгипетських пірамід. Втрачена нами. І не зрозуміла нам.

Ви можете собі уявити сучасного «будівничого», який закладе будову, знаючи, що в завершеному вигляді її побачать лише нащадки через кілька століть? Неймовірно. «Ідеологія» сучасного забудівника проста — швидко, просто, гидко, набудувати-набудувати «квадратних метрів», «нарубати капусти» і підняти німецьку автомобільну промисловість покупкою найпрестижнішої марки «Мерседеса»…

Справжні пригоди почалися в нічному Парижі. До «Етап-готелю» на Ла Дефенсі (новітній район Парижа, чудо урбаністики) на цей раз ми їхали по GPS-у. І зробили помилку. Якщо по Європі (у Відні і, особливо, в Будапешті) він був незамінним помічником, то в Парижі тільки додав клопоту, бо постійно хотів нас завести в тунелі окружної дороги (які на ніч закриваються). Можливо, хотів провести повз місце загибелі принцеси Діани? «Поверніть праворуч і тримайтеся лівої сторони», — казав голос з навігаційного приладу, але «тримайтеся лівої сторони» означає — з’їхати в тунель…, а він закритий. І так декілька кіл.

Раптом побачили ми «Етап-готель». Але інший (мережа цих відносно дешевих, 59 євро за добу, готелів є дуже широкою). Вирішили запитати в адміністраторів, як доїхати до того готелю, де ми забронювали місця. Дзвонимо, натиснувши на кнопку на вхідних дверях. Охоронець відкриває. «На рецепшн» привітний негр. Ми просимо скерувати нас до нашого готелю. Добре, каже він, але дайте карту — я вам намалюю дорогу. Карта в машині. Я йду за нею. Повертаюся, вхідні двері замкнулися, тисну кнопку. Охоронець десь відійшов. Негр з рецепшн каже моєму товаришу — щоб відкрити двері, натисни кнопку НАД червоним боксом біля дверей. Товариш, не зрозумівши, тисне на кнопку В червоному боксі. Починає верещати пожежна сигналізація. Перша година ночі. Наш чорний негр аж «посинів». Почав віддзвонювати до пожежної частини та поліції (відміняти виклики), бо в Франції натиснення кнопки пожежної сигналізації означає автоматичний виїзд на місце пригоди чергових пожежників, поліції, швидкої допомоги… А в цей час з семиповерхового готелю починають «евакуйовуватися» з номерів жильці. Хто в халаті, хто загорнутий в одіяло, а хто просто в трусах…

Я кажу, друзі, давайте тихенько, помаленьку, не привертаючи уваги, — на вихід, і до машин. Бо зараз нам як порахують всі ті виклики службового транспорту… Мало не здасться.

Змінивши маршрут на GPS-і, зробивши ще два кола і впершись в черговий в’їзд до тунелю, вирішили кардинально змінювати «тактику». Звернулися до поліціянтів, машина яких стояла поряд. О’кей, їдьте за нами, сміються. І паризькі поліцейські по уявних «підземеллях» Ла Дефенсу довели нас до «саме того» «Етап-готелю»… (Сам район Ла Дефенс з його хмарочосами, Великою Аркою і багатьма іншими чудесами архітектури майбутнього, пішохідними дорогами, алеями, фонтанами, постмодерними скульптурами, різдвяними ярмарками,…. знаходиться насправді на рівні сьомого поверху від землі. А вся інфраструктура: паркінги, склади, автодороги, транспортні розв’язки та інше сховані в тих шести умовно-підземних поверхах під Дефенсом).

А негра шкода… Привітний він такий був.

 

На фото:

1. Нотр’Дам де Реймс. Тут коронували французьких королів.

2. Гігантський Різдвяний ярмарок біля Великої Арки в Парижі. Запах гарячого вина з корицею та страв французької кухні, жива музика американських індіанців та гори сувенірів  створюють відчуття свята.

 

Олег Головенський


Коментарі (1)

Jozef 2011.01.08, 13:07
Того Року (2010) ті самі живі-індіанці з Марамурештського повіту Румунії файно "грали і співали" в центрі Станіслава коло Поштамту.А що Автор сего не бачив? І нащо було пертисі аж до Парижа?
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

117
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

778
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1754
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3325
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2259 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4455

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

612

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

548

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

535

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

575
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10171
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1006
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4480
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

800
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2601
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1017
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34266 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

458
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

527
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

869 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1086