Прикарпатець уже 30 років створює писанки (ФОТО)

Впродовж 30 років коломиянин Олег Кіращук створює писанки з перепелиних, страусиних, гусячих та курячих яєць. Займатися цією справою почав ще у дитинстві.

Писанкарством займалися бабуся та мама Олега Кіращука. Створювати писанки його навчила мама, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

"Взявся писати писанки не лише тому, що вони мені подобалися. Ми скрутно дуже жили, я допомагав мамі на Великдень писати писанки на базар", – розповідає Кіращук.

Пізніше він пішов служити в армію. За словами Олега Кіращука, тоді був впевнений, що писанкарство залишить у минулому. Та після повернення зі служби зрозумів, що в Україні криза, тому знову почав створювати писанки.

"До 1993-го року я писав писанки в автентичному стилі. Їздив по Покуттю, збирав зразки старих писанок. І вийшло так, що я зібрав протягом десяти років 80 зразків покутських, автентичних писанок. З 1995-1998 років я почав писати писанки уже в більш авторському стилі, але поєдную гуцульську орнаментику та покутські писанки у своїх роботах", – сказав Олег Кіращук.

У 2012-му році одна із писанок митця стала кращою на обласному конкурсі робіт. Пізніше художники з Франківська створили її велику копію. Ця писанка очолювала колону на параді вишиванок у Києві, який провели у 2013-му році. Тоді її також визнали кращою.

Але улюблена писанка чоловіка – з ангелом. Її задум з’явився у 2015-му році, коли Олег обороняв Вуглегірськ, що поблизу Дебальцевого. Там із собою писанкар мав блокнот, у якому в перерві між обстрілами малював ескізи. Проте цей блокнот таки залишився у зоні бойових дій.

"Коли я, власне, прийшов додому, то пам’ятав лише про цього ангела. З одного боку зобразив ангела, який доглядає за квітами. Квіти – це сім’я. Великі квіти – це мама, тато, маленькі квіти – це діти. Є і бур’ян. А ангел береже квіти від бур’яну, тобто від біди, – каже Олег Кіращук. – По колу я ще пишу напис: "Ангеле, хранителю мій, ти при мені стій. Як вдень, так вночі будь мені до помочі". Цього колись мене вчила моя бабуся".

Митець розповідає, що для створення писанки важливо знайти яйце з рівною поверхнею. Воно має бути білим. Пізніше потрібно визначитися з орнаментом. Одну писанку Олег Кіращук малює від трьох днів до місяця. Усе, каже, залежить від розміру яйця. Цікавіше працювати на страусиних яйцях, бо площа роботи більша.

Здебільшого свої писанки митець виготовляє на замовлення колекціонерів. Проте орнаменти із його робіт у своїх колекціях одягу використовували модельєри. Зокрема, у 2009-му році колекціонери із США надіслали писанкарю повідомлення з фото сукні з орнаментом, схожим на писанку. До цього, каже Олег Кіращук, спочатку поставився обережно. Та пізніше вирішив звернутися до журналістів, бо не розумів, що відбувається.

"Мені привезли глянцевий журнал. Там було зображення фотомоделі в сукні, яке абсолютно збігалося з тим, що я зобразив на писанці. Але наголошу, що на писанці були зображені народні мотиви, тобто не я їх придумав. Я просто скомбінував, вибрав кольорову гаму, оптимальну для цього орнаменту. Я цілком припускаю, що модельєри десь сиділи, шукали якісь ідеї. Знайшли чисто випадково на мої роботи. І, власне, якісь основні моменти використали", – додав писанкар.

Зараз Олег Кіращук розписує менше писанок, ніж раніше. Проте, щоб не забувати цю справу, митець проводить майстер-класи та навчає писанкарству інших.


Читайте також:

Коломиянин провів онлайн майстер-клас із писанкарства для жителів Скадовська

На Прикарпаття привезли дві сотні писанок з Канади та США

Коломийський музей Писанки змінює орнамент за допомогою смартфона (ВІДЕО)


17.04.2021 1822
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

551
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1483
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3053
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2085 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4173
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5941

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

406

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

410

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

848
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

811
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1093
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

540
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2404
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

845
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1169
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34126 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

393
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

732 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

922
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

696