Прикарпатські вівчарі вийшли на полонини (фото)

 

news-image: Прикарпатські вівчарі вийшли на полонини

 

В Карпатах почалося "чабанське літо", яке триває з травня по вересень. Чабани (пастухи) повели отари на високогірні луки (полонини). Щоб прогодувати велику отару овець, необхідно підніматися високо в гори, так як на рівнині пасовищ не вистачає.

 

Для села це велике свято. Всі жителі збираються і проводжають вівчарів з отарою овець на полонини. Це все супроводжується веселими народними гуляннями, піснями і танцями. За звичаєм, обов'язково запалюють ватру, щоб відігнати злих духів і надоїти багато молока. Ця традиція збереглася ще з часів язичництва.

 

Вівчарство - одна з найдавніших професій в Карпатах, яка збереглася до сьогоднішніх днів. Знання та секрети виводу і випасу овець передавалися з покоління в покоління, від батька до сина, від діда до онука. Цей рід занять завжди приваблював своєю романтичністю і можливістю бути вільним, адже гори це інший вимір, де ви перебуваєте за межами побутової метушні. Самі чабани кажуть, що вівчарство це заняття для душі і улюблену справу.

 

Карпатські вівчарі протягом усього літа пасуть овець високо в горах на полонинах, які знаходяться на висоті від 1600 м над рівнем моря і вище, пише Обозреватель.

 

До деяких полонин відстань 50-70 кілометрів і отару доводиться вести майже добу. На цій полонині пасуться близько 400 овець. За ними доглядають чотири пастуха і двоє хлопців-помічників. Наймолодшому - 11 років. На пасовищах чабани перебувають до кінця вересня. Там вони живуть і заготовляють овечий сир (бринза).

 

Бринза і вурда - різновиду овечого сиру. Відрізняються вони за кольором, смаком, структурою і технологією приготування. Приготування бринзи - це справжнє мистецтво. Чабани встають дуже рано і виганяють з кошари овець на доїння. Свіже овече молоко зливають у великі чани і додають до нього закваску - кляг. Це спеціальний фермент, який добувають з шлунку ягняти, не вживав ще свіжої трави, тільки материнське молоко. Потім чани ставлять на вогонь і варять, помішуючи спеціальною дерев'яною палицею.

 

Зібраний сир - великі Будз (головки свіжого сиру по 10-15 кг кожна) підвішують, щоб стікали. Так готується бринза.

 

Сироватку, яка залишилася в чані, виливають у величезний котел і ставлять на невеликий вогонь. Так народжується ще один дуже смачний сирний продукт - вурда, другий сир.


Бринза - найважливіша складова української, румунської, болгарської та молдавської кухні. Як правило, бринзу кладуть у різні салати і супи, в м'ясні страви, як начинку в вареники і пироги, а ексклюзивне карпатське блюдо - це мамалига з цибулею і шкварками, яка рясно посипається бринзою. У нас в Закарпатті навіть проходить щорічно фестиваль присвячений бринзі.

 

Як мене запевнили чабани, кожну вівцю і козу вони знають по імені, розмальовці вовни та особливими прикметами. При цьому вважається, що дзвіночки на шиї тварин не тільки допомагають знайти їх в тумані, а й відігнати злих духів.

 

З кожного двору виганяють на випас від 3 до 5 овець. У середньому за літо, кожен господар овець отримує 55-60 кг сиру.

 

Овече молоко міряють "гелетами". Одна Гелета це близько 12 літрів, з яких можна виготовити до 3 кг сиру.

 

Через півгодини після знайомства, пастухи починають розповідати різні життєві історії про своє життя. Про те, як часто їм доводиться захищати стадо від нападу вовків, популяція яких сильно зросла за останні пару років.

 

Пастухам допомагають пасти овець шість собак. Без собак тут ніяк. Відчувши вовків вони піднімають страшний шум і гавкіт, тим самим відганяючи зграю вовків.

 

За день під сонцем, у своїх теплих шубах, вівці так сильно нагріваються, що якщо ви ввечері протиснеться в стадо, то відчуєте як від них йде жива сонячна енергія і піднімається пар.

 

Процес доїння триває 1,5-2 години. Кожна вівця дає трохи молока - до 250-350 грам за один раз. Доїння відбувається тричі на день.

 

 


23.06.2014 3136 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

646
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1584
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3163
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2157 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4256
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6044

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

487

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

463

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

448

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

546
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10089
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

909
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

862
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

623
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2480
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

898
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1227
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34185 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

363
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

446
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

792 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

966