Про китайця у Франківську і циганську Азію

 

Китаєць дивився у вікно купейного вагону. Годину тому він зайшов до поїзда в обласному центрі з ратушою, подібною до дзиґи, увінчаної монгольським капелюхом. Він дивився на зарослі бур’яном поля Західної України і згадував чжоуського князя Сянь-гуна, який перетворював на рабів тих, хто лінувався обробляти плодючі землі, та імператора Цао Пі, що наказав зварити у казані чиновника, який не прослідкував за посівами у довіреній йому провінції.

 

Він дивився на придорожні смітники, над якими вітер піднімав зграї пластикових пакетів, на безкраї промислові зони і технічні майданчики, що погребли під собою незліченні гектари ріллі, на зарослі очеретом болота, що тягнулися вздовж залізниці. Пам’ять підказувала йому все нові й нові імена монархів та їхні закони, котрі жорстоко карали тих недбальців, що ображали плодоносну землю байдужістю, та тих урядників, які цій байдужості сприяли.

Китаєць знав, що їде землями, яким судилися зміни. Він знав, що тутешня людність подалася на заробітки, залишаючи своїх дітей на старих і сусідів, що невдовзі у тутешні міста і села прийдуть діти інших народів і не факт, що найрозумніші і найпрацьовитіші. Але також він знав про невблаганний закон історії, який не передбачає штучного утримання порожнечі там, де зручно жити і затишно вмирати.

Він бачив місто, в якому багатоповерхова, коробчаста, розмальована у циганські кольори Азія перемагає дво- і триповерхову Європу. Місто, де на масляному фасаді жаби сусідять із левами. Він слухав, як йому розповідають про безлад і злидні люди, що під’їжджають до кав’ярень на джипах і носять швейцарські годинники. Він бачив, як по ресторанах розлітаються незароблені гроші, зауважував, які довгі сієсти у будівельних робітників з одноманітно вгодованими обличчями.

Він ходив ринками і розглядав тих, хто купує зіпсоване сало, підігріту ковбасу та зів’ялі овочі. Він дивувався цінам на гриби. Він намагався зрозуміти власників порожніх магазинів, де товсті продавчині не відлипають від сотових і не звертають уваги на покупців. Він фотографував місцеві монументи, аби довести родичам, що найбридкіші пам’ятники встановлені зовсім не у Дацуні.

Він пробував спрогнозувати, куди саме йде це місто та уявити його через півстоліття. Йому здавалося, що він бачить його майбутнє у масивних житлових спорудах за річкою, у пивних пляшках біля фонтану та в дітях, одягнених у малайзійський секонд. Для заглиблення в місто він спробував випити чвертку того, що тут називали коньяком, але відчув лише різь у шлунку та рідний смак барвника, виготовленого на хімкомбінаті у південно-східному Ганьсу.

Тепер він вирішив доїхати до Львова, не лягаючи. У купе не працював кондиціонер, а могутньої статури дядько на верхній полиці хропів так, як у Дацуні ревуть мегаватові генератори.

«У цьому всьому немає розміру, – вирішив китаєць. – Бруд, безлад і несмак можна знайти у кожній країні. Але там воно все укладено в певний розмір. Десь більший, десь менший, але пропорції зберігаються. І завжди присутні маленькі острівці міри та самоповаги. А тут розміри сплутані, люди не відрізняють головного від другорядного і жодні прогнози не працюють».

А може, подумав він, коли поїзд вже проминув Старе Село, я просто не зміг знайти отих маленьких острівців? Часу було замало і коньяк виявився несправжнім. А маленьких острівців без правильного алкоголю не роздивитись.

 

report.if.ua


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

390

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

802
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690