Про кульбабки у Варшаві і розвиток державності

 

 

У першій декаді травня мене запросили до Варшави на наукову конференцію  «Польща і Україна – разом в єдиній Європі». То була чергова нагода ще раз пересвідчитися, яка насправді прірва між Україною і Польщею і як вона щороку поглиблюється.

Спочатку був кордон і дорога до Варшави. Не відкрию, звісно, секрету, але на дорозі – жодної ями. Ніби й знав це, але якось щоразу вражає. Дорожні знаки, підсвічені електрикою сонячних батарей, розмітка, що також світиться вночі, у населених пунктах вздовж траси – буферні щити для ізоляції від дорожнього шуму… І хоча розумієш, що саме так і має бути, що це і є нормально, зроблено для людей, а відчуття – що потрапив з Землі на Марс. 

У готель ми вселилися вночі, а вранці я побачив за вікнами номеру газони з великою кількістю кульбабок. Вони мені запам’яталися, бо були яскравим фрагментом наповненої зеленню і комфортом Варшави. Всюди багато простору, більшість будинків не висотки, будівельного «ущільнення» тут не знають. Наші забудівельники точно б просльозилися від втрачених перспектив забудови.

Протягом двох днів я постійно й на кожному кроці натикався на дрібнички, з яких і складається звичайна Європа: лавки з маршрутами вулиць та музикою, стоянки для прокату велосипедів, інформаційні стенди про пам’ятки історії в центрі міста... Приємно дивитися, як комфортно і без пафосу відпочивають у своєму місті поляки. Ну, а про ціни в супермаркетах і не кажу: усе дешевше і якісніше, і про це знають чимало наших земляків, які їздять до Польщі на шопінг.

Під час конференції ми зустріли й кресов’яків – поляків, які досі живуть задавненими історичними травмами через втрату «їхньої» Галичини, «східних кресів». Довелося почути вислови на кшталт «наш польський Дністер» і подібні. Але таких мало, це маргінали. Більшість поляків сміливо і впевнено думають про завтрашній день і свою країну в Європі, в якій має знайтися місце і незалежній Україні.

Мабуть, польська нація заслужила на цей комфорт, спокій і заможність. Це – результат їхніх бажань і зусиль. Згадайте, що все середмістя зруйнованої у 1944 році нацистами Варшави було відновлене за старими фотографіями і кресленнями. А ми й без допомоги якихось зовнішніх ворогів самі руйнуємо власні пам’ятки історії та культури.

А все так просто: поляки поважають себе. І це проявляється у них у всьому – від доглянутих зелених газонів у спальних районах міста до захисту диких тварин обабіч транспортних автомагістралей.

А ми? Один з членів нашої делегації спочатку розказував нам, як він за великі гроші домовився для дочки за карту поляка і влаштував її на навчання в польський вуз, а ввечері у центрі Варшави лякав перехожих, горлаючи українські повстанські пісні...

Коли ж цей чоловік був щирим? Та в обидвох ситуаціях. На жаль, така роздвоєність і брак самоповаги роз’їдають багатьох українців. Будьмо відвертими з собою: ми відрізняємося від мешканців по той бік кордону якраз так, як наші дороги від польських. Наші проблеми – у нас самих, у наших головах. Пора, давно пора щось робити з собою, інакше цю прірву – між нами і Європою – не засипати вже ніколи.

 

Сергій АДАМОВИЧ,

депутат облради,

Галицький кореспондент

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чат з Сергієм Адамовичем


23.05.2013 Сергій АДАМОВИЧ 1031 5
Коментарі (5)

gryc 2013.05.24, 19:58
http://kukok.blox.pl/2011/07/10-najbrzydszych-budynkow-Warszawy.html
fff 2013.05.24, 20:05
http://pl.wikipedia.org/wiki/Urbanistyka_i_architektura_Warszawy
gryc 2013.05.24, 11:31
Прожив у Польщі 5 років. І сміливо можу не погодитися: "більшість будинків не висотки" (у Варшаві)- ну це ж неправда! "усе дешевше і якісніше" - а це просто брехня. Звісно, у них є дешевші і якісніші товари. Як правило, якщо дешевші - то не якісніші. Так само й у нас є якісніші і дешевші!
Мирон 2013.05.24, 11:36
те, що в ысторичній частині Варшави все збережено як було в часи Середньовіччя - правда. Площу Ринок, яка під час війни була повністю зруйнована відновили по старих кресленнях і фото - цеглинка до цеглинки! І ніхто там не здогадався як в Франеку поставити стодолу-АРС і перкрити прохід до прекрасного Вірменського собору. І не знайшлося там свого "Бойка", який влупив би 8-поверховий будинок на площі Ринок. Це все правда.
ola 2013.05.29, 13:48
Порівнюючи рівень доходів в Україні і в Польщі та ціни на товари, то насправді в Польщі ціни набагато дешевші. Щодо якості, то теж погоджуюся, що якість вища і вибір набагато більший, особливо овочів і фруктів. Не кажучи вже про ціни у Франківську на одяг, де ціна зовсім не відповідає якості і не знаю, де вони беруть "польське" взуття за шаленими цінами, коли в Польщі польського взуття немає...
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

642
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1577
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3154
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2153 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4251
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6039

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

480

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

458

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

445

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

544
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10085
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

905
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

859
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

620
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2473
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

895
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1222
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34182 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

350
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

443
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

787 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

963