Про підтримку та сприяння інтеграції в суспільство: в Україні випустили серіал про взаємодію з ветеранами

В освітньому серіалі є 11 епізодів, де розглядають основи коректного, етичного та емпатичного спілкування з українськими ветеранами та ветеранками в різних ситуаціях.

Про це розповіли в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, пише Фіртка.

Освітній серіал створили за ініціативи Мінцифри у межах комунікаційної кампанії "Ти як?" Всеукраїнської програми ментального здоров’я — ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, ГО "Безбар’єрність" та компанії Visa — учасниці спільноти "Бізнес без бар’єрів", для платформи "Дія.Освіта".

У серіалі порушують важливе питання правильної підтримки ветеранів і ветеранок та сприяння їхній інтеграції в суспільство.


Війна відклала відбиток на кожного. Що таке бойовий досвід та як вирізняти серед інших?


Уже в першій серії серіалу фахівці розповідають про те, що після повернення з фронту військові можуть відчувати дезорієнтацію чи дискомфорт.

"Перше, що мене так торкало: якось багато цивільних взагалі не усвідомлюють що таке війна і який їм внесок треба робити.

Чи то ставати військовими або думати про те, як кожен твій день повинен наближати перемогу — каже Дмитро Кулібаба, військовослужбовець 114 бригади ТРО.

Це зумовлено тим фактом, що на війні немає "майбутнього", на службі потрібно діяти чітко й по статуту — твоя доля тут залежить лише від командира та обставин.

"Близьким захисника варто зрозуміти що таке реадаптація, які потреби виникають в нього та скільки це триває.

Зазвичай це дуже короткий проміжок часу, коли військовий повинен задовольнити свої базові потреби — сон, їжа, спокій, безпека.

У такий період ветерану чи ветеранці потрібно дати спокій: не пропонувати зайвих послуг, не турбувати запитаннями чи надмірною увагою.

У цей час їх можуть дратувати багато зовнішніх факторів — надмірна бюрократія, усміхнені обличчя, черги чи звичайна побутова нечемність, усе це може стати тригером", — каже Оксана Коляда, полковник запасу, ветеранка.


Довідка: тригер — подія, що викликає у людини раптове повторне переживання психологічної травми; сама по собі вона може не бути страшною або травматичною.


Що може зробити родина для військового/військової?


Фахівці вказують, що всіх тригерів, на жаль, уникнути не вдасться.

"Точно, що не можна "рятувати" свого рідного, якщо, до прикладу, вам здається, що він спить більше, ніж є нормальним.

Не потрібно також розпитувати, що з ним трапилось на війні. Але треба розуміти, що вам не уникнути розмов про війну.

Не потрібно намагатися навантажити ветеранів купою всіляких справ — роботою, бізнесом, будь-якою активністю", — застерігає Оксана Коляда.

Рідним ветеранів радять приймати військових такими, якими вони є, з їх поглядами та переконаннями, бо після того, що вони побачили на передовій, вони могли дуже змінитися.

"Мій чоловік дуже любить свою машину, обожнює ремонтувати автомобілі.

Коли він отримав поранення і потрапив додому, то, як тільки зміг ходити, сказав мені: "Не ображайся, але можна я побуду зі своїм автомобілем?"", — розповідає Тетяна Пономарь, дружина ветерана.

Ще один ветеран, Олег Андрієнко, має ампутацію ноги. Йому для реадаптації теж допомогло улюблене заняття:

"Навчився їхати на велосипеді, воджу також машину на механіці. Труднощів нема, поки спокійно їжджу", — каже чоловік.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Неправильно, що боєць, який відвоював, розносить повістки", — воїн, який після поранення служить у ТЦК на Прикарпатті

Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада

"Самі йдіть на фронт": історія бійця Мирослава Перепічки з Івано-Франківська, який служить в ТЦК


07.05.2024 5983
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

531
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1452
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3033
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2076 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4148
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5925

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

380

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

400

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

394

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

522
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

832
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

796
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1082
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

523
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2389
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

837
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1157
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34117 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

380
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

717 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

913
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

684