Про січневі передчуття та окремі напрацювання

 

Сказати, що в людей похмурі передчуття, це все одно що нічого не сказати. Не просто похмурі, а темні до чорноти. Більшість відчуває, що насувається розплата за чуже осатаніння. А також за власне потурання тому осатанінню. Що, погодимося, є не менш повчальним. Адже байдужість та громадські лінощі ще нікому не відкривали світлої перспективи.

Щоправда, на людях про це не кажуть. Бо ж звичка загортати у папір нікуди не ділася. Натомість кажуть, що якось то буде. Хоча думають не так. Думають лише про те, що в той день, коли все накриється мідним тазом, сусідові буде гірше.

Подейкують, це така традиція. Думати одне, казати друге, робити третє. Думати, що дурість і крадіжки рано чи пізно доведуть до глухого кута. При всіх казати, що ми козаки і всіх порвемо. І робити те, що робили завжди. Красти, красти, красти. Ну й ще заздрити тим, кому вдалося більше запхати до кишень, та шукати винних. Хоча з останніми все просто. Подивіться у дзеркало.

Новий рік починається з ворожбитства на кавовій густині, спілкувань з духами та з експертних прогнозів, котрі ще смішніші за кавове ворожбитство. Найбільш боязкі взагалі ні про що не хочуть думати, відмахуються від зловісних пророцтв, п’ють і дивляться гумор у зомбоящику. Ті, кому ближчий провінційний цвинтар естради, вмикають «дизель-шоу», виховані на КВК — «квартал», а ті, хто звик до сільської гульні — «вар’ятів».

Гумор триває годину, третю, шосту. Й чим далі дивишся, тим ясніше: як би ті шоу не називалися, але всі вони настояні на бульйоні з радянських комедій та «старих пєсєн о главном». А відтак проступає наступна ясність — кількість смикань не переросла у якість відриву. Навколо все ще минуле століття ледь приправлене карнавальним соусом «ікс-факторів».

Тому пропоную дивитися казки. Як різдвяні, так і всі інші. Й не лише дивитися, а і пірнати в їхню прозору простоту. Там злі орки потворні, а добрі ельфи вродливі. Там перемагають герої, а зрадників очікує розплата. Кому не подобаються казки з ельфами, може поспівчувати супергероям на суперкарах, або ж детективам у довгих пальтах.

А в нашому світі перемога добрих ельфів, як виглядає, відкладається. Не надовго, можливо, навіть не на півстоліття. Це зовсім не означає, що завтра переможуть орки. Переможуть, судячи з усього, злі ельфи та підземні гноми. Нині вони стали союзниками. В них спільні кредитні історії, спільні клоуни і спільний шлях до найближчої фінансової кризи. Тобто, союз не буде довгим. Але часу вистачить на те, щоби кілька країн-невдах встигнули випаруватися з політичної карти світу.

При такому розкладі казки стають ще більш актуальними. Схована в них мудрість допомагає окремим особам вижити під час колективної параної. Зберегти себе серед неозорого натовпу «зважених і щасливих». Також пропонується не надто шкодувати за спільнотами, а працювати для майбутніх часів.

Іноді окремі напрацювання виявляються більш стійкими та стратегічними, аніж надбання посполитих рушень й тих, хто вірить у безплатний сир. Окремі напрацювання не залежать від великої брехні, яку всі ми мусимо толерувати заради непорушності родинних цінностей та стабільності світових валют.

 


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

390

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

802
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690