Про сліпучий морок майбутнього

Щось останнім часом сталося з публічними оптимістами. Чи то їхній оптимізм кудись випарувався, чи то побачили вони зловісні відблиски на пляшках з віскі і пророчі написи на колорадських жуках. Невідомо. Зате примножилися розмови про темряву божевілля, що наповзає на Україну.

В кулуарних розмовах панують панічні настрої. «Шість років, - приречено шепоче мій співрозмовник, - всього лише шість грьобаних років. А далі все накриється мідним тазом». В мого співрозмовника конкретні проблеми. Він вже утретє намагається чкурнути з України та відкрити блокчейн-бізнес в Індокитаї. Але тамтешні ділові шамани більш переконливі і краще освічені. Співрозмовник ходив до крутих лаоських ворожок. Ті кинули мавп’ячі кістки на чорну дошку і сказали, що  в Україні можна буде жити ще 6 років. А потім все. Крапка.

Співрозмовник відсьорбує алкоголю, відтак кладе перед мною смартфон. Там стаття Портнікова, той пише: «Демократичною Україною майбутнього, як і будь-якою іншою новою цифровою державою, керуватимуть пройдисвіти. Відверті пройдисвіти».

Я співчуваю співрозмовникові. Але не відаю, як його втішити. Пояснювати, що нині демократичною Україною керують також не святі подвижники, якось не випадає. Також не став нагадувати, що ще у 2003 році на одній закритій тусовці, де співрозмовник також був присутнім, нам чітко пояснили, що світовий горизонт сподівань звужується до тунелю усвідомленої необхідності. Може людині приємно лякати себе давно відомими речами. Може, саме в такий спосіб людина забуває, що на цій планеті ми лише гості.

Зрештою, шість років – це не так вже й мало. Цього, звісно, не вистачить, щоби відвернути суспільну катастрофу. Проте можна буде ще з’їздити на Тибет, написати кілька романів та викурити тисячу, або й дві добрих сигар. Чим не життя? А далі, зрозуміло, на розкрадені і засмічені землі насунеться завіса біснуватого мороку. З цим не посперечаєшся. Ідіотизм не можна згущувати безкінечно.

Чому все так фатально? В кожного своя відповідь. Просвітлені з індусів кажуть, що головними джерелами хаосу є низькі бажання людності, неправильне називання та змішання каст. Щось в цьому є. Змішання каст, звісно, вже не виправити. Народники з комуністами в цьому напрямі попрацювали фундаментально. З низькими бажаннями також сумно. Які касти, такі й бажання. Залишається працювати з неправильним називанням. Виправляти спотворені імена.

Одним з головних спотворень є міф про світле майбутнє. Лукаві провідники нижчих каст колись спокусили ним рільників та робітників. Сказали їм, що є така штука – «прогрес». Не сказали, що за прогрес хтось має платити. Спокушені знесли вищі касти і всілися на трони минущого віку. Спочатку будували рай на землі і збудували пекло. Потім почали красти все, що в тому пеклі лишилося. Потім виправдовували крадіжки ненавистю до минулого. Потім зненавиділи теперішнє.

А треба було лише одне – не сподіватися на світле майбутнє. Не вірити хитрунам, котрі продають його дурням. Насправді майбутнє не продається. Воно приходить без домовленостей і забирає своє без попередження. Воно само виставляє рахунки за самочинний «прогрес». За пророцтва і сподівання, за революції і реформи. Воно безжальне до тих, хто спотворював назви і грався гвинтиками, викрученими з підпор світу. Воно несе їм темряву божевілля.

Можливо майбутнє прийде через шість років. Але, не виключено, до когось воно постукає в двері вже завтра.


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3030
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4145
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

376

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

828
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

793
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2381
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1154
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681