Проект "Містична Івано-Франківщна": Фортифікаційна церква Вознесіння ХІVст. в селі Чесники (ФОТО)

 

 

 

Село Чесники розташоване в горбистій місцевості недалеко від сакрального об’єкту дохристиянської доби – місця Сили -- «Чортова гора». Офіційна дата виникнення села (за першою згадкою) – 1368 рік. За іншими джерелами Чесники - село ще княжої доби.

 

Адміністративно село належало до Бережанського циркулу Рогатинського повіту. Дідичами села були суддя Микола Петриловський, шляхтичі з родин Казановських (Хшановських) і Мальчевських. Історики знаходять згадки про замок, побудований поряд з Чесниками Адамом Казановським.

 

На горі, яка ландшафтно домінує над територією села, стоїть древня церква Святого Миколая (назва, яка побутує серед мешканців Чесників – «Вознесіння»). Це давнє і шановане місце Сили з виразною позитивною (захисною) енергетикою. Навіть при першому знайомстві з пам’ятником архітектури, який тепер стоїть на цьому місці, впадає в очі, що він нагадує церкви, що будувалися у перші століття після монгольської навали ХІІІ ст. Потужні контрфорси, складені з грубого каміння підтримують масивний приземкуватий куб, стіни якого збудовані з урахуванням оборонної функції. Є джерела, які твердять, що церква в Чесниках є ще старшою - називається ХІІ - ХІІІ століття. Археологи також припускають, що християнський храм Вознесіння був побудований, як часто бувало в ті часи, на фундаметі прадавнього язичницького святилища. 

 

Церква спирається на круглу у плані платформу, обкладену камінням, яке, щонайпевніше, було основою для захисного муру. Все вказує на те, що цей храм був свідком найтемніших часів у чотирнадцятому і п’ятнадцятому століттях, коли українські села кожної миті очікували нападу кримських і нагайських кінних чамбулів.  Коли кожна церква, у разі потреби, перетворювалась на фортецю, чиї міцні стіни і благодатна енергія давали захист не лише родинам селян, але й худобі, яку ховали від татар і розбійників за оборонним периметром. Мури церкви Вознесіння були додатково обведені ровом і валом, що робило її «міцним горішком». Місцева легенда розповідає про лицаря Яна Чесновського, який з церковної дзвіниці храму Вознесіння вчасно побачив розбійницький загін татар і з допомогою селян відбив їхній напад. На честь лицаря гора, біля якої відбулася збройна сутичка, названа Яновою.

 

Є не спростовані свідчення про те, що культове призначення цього місця сягає дуже давніх часів, ще до хрещення галицької землі. Зокрема, платформа, на якій стоїть храм, нагадує вівтарні платформи, присвячені Хорсу та іншим солярним божествам дослов’янського пантеону. Люди жили в цій місцевості ще у І тисячолітті до н.е. Залишки древніх поселень вперше відкрила повінь, яку спричинила річка Гнила Липа у 1853 році.

 

Солярні мотиви присутні в оздобленні кам’яних хрестів, встановлених біля храму. Містична восьмикутна троянда (розетка, зірка) у центрі хреста може трактуватися ще й  як священний знак сонця.

 

Безперечно, що символізм квітки в центрі хреста є універсальним та дохритсиянським. Хрест тут є пересіченням матеріального світу (горизонталь хреста) з Духовною вертикаллю. Відмова від земних пристрастей і віднайдення внутрішньої гармонії дозволяє віднийти Земний Рай - Духовну вертикаль, стати на Духовний шлях.

 

Квітка (лотос) в центрі хреста – це янтра для медитації в буддистів.

 

Роза в центрі хреста є також символом ісламських містиків – суфіїв. Від суфіїв цей символ перейняли і зробили його головним в своєму вченні середньовічні європейські містики-цілителі – розенкрейцери.

 

Окрім того восьмипелюсткова квітка ще в кельтів означала своєрідний календар.

 

В кельтів рік ділився на 8 періодів, які символізували циклічний час – від Різдва і зростання до періоду мудрості, згасання і далі – Смерті-Воскресіння-Відродження.

 

А коло навкруг квітки є символом циклічного часу. (Згадаймо кельтський хрест з колом-календарем).

 

 

 Церква-фортеця Вознесіння на Яновому пагорбі (післямонгольський період, ХІV століття), с. Чесники. Деякі джерела твердять, що церква в Чесниках є ще старшою -  називається ХІІ -ХІІІ століття. Не виключено, що християнський храм Вознесіння був побудований, як часто бувало в ті часи, на фундаметі прадавнього язичницького святилища

 

 

 

 

 

 

 

Бійниці церкви-фртеці. Цікаве розміщення Хреста на півмісяці - символ Творіння Світів з первинного Жіночого начала  

 

 

 

Потужні контрфорси - для міцності споруди

 

 

 

 

 

 Восьмипелюсткова квітка в центрі хреста - містичний дохристиянський символ земного Раю та циклічного часу від Різдва і до Смерті-Воскресіння-Відродження

 

 

 

Полуустав - церковнослов'янський текст (орієнтовно ХVІІІ століття)

 

 

 

 

 

Легенда про монаха-розенкрейцера

Існує древня легенда про те, що десь в районі Чортової гори є таємне поховання члена ордену лицарів Троянди і Хреста, який прийшов на Галицькі землі в кінці сімнадцятого століття, збирав тутешні унікальні лікувальні трави й дбав про здоров’я місцевих жителів.

Можливо, він переховувався від переслідувань, можливо приїхав за запрошенням однодумців – достеменно не відомо. З цією легендою перегукується згадка про таємничого монаха, який під час епідемії нібито радив селянам їсти часник, а також готував спеціальні цілющі часникові настоянки, що буцімто і породило топонім «Чесники».

Те, що місце Сили позначено хрестами з трояндами, характерними для поховань членів ордену мандрівних лікарів, ніби підтверджує цю легенду.

 

Пошукова експедиція БГКФ "Цинамоновий Хрущ"


10.09.2011 4964 6
Коментарі (6)

Цікаво 2011.09.10, 09:42
НЕЙМОВІРНО!!! ЦЕ Є В НАС???
***** 2011.09.10, 10:23
На Галичині багато памятників забутих місцевими. В народа дирява память, лише горілку цундлять. Чортова гора - унікальне місце, там Шептицький заснував ботанічний заказник. Хто про це памятає? Холопи при владі - земля без господаря.
1 2011.09.11, 10:22
Вчора був в Києві у друзів - розказав історію про церкву і неймовірні хрести в с.Чесники -ніхто не повірив. Їдуть сюди переконатися на власні очі. Тепер думаю де їх ночувати і як годувати. А як попруть з усієї України? Буду зичити гроші у " Цинамонового Хруща".
Юрій Романюк 2011.09.12, 21:57
Дуже цікаве і дивне духовне явище на Прикарпатті. Потрібно, як мінімум продовжувати зверігати і оберігати. А ще, запросити з Києва або Львова фахівців, істориків, для вивчення і пояснення цього духовної скарбу українського раннього християнства.
ВАСИЛЬ 2011.09.20, 23:44
У Вересні 2011р був у цій церкві. Зовні виглядає чарівно, правда покриття даху за витрачені більше ніж 300 тис. гривень на реставраційні роботи, мало би бути зроблено з ґонти, а не з руберойду. А у нутрі храму ЖАХ!СТРАХІТТЯ! Розграбований вівтар(зі слів жителів села Чесники, найбільш цінні ікони та навіть старовинний замок з дверей вкрали реставратори).Декілька ікон селяни перенесли у нову церкву. Символічно, але риштовання для реставраційних робіт було встановлено у 1991р.яке й досі стоїть як символ бездуховності "нашої" 20-ти літній владі.Були тут і бувши Президенти України і великі вчені і крупні можновладці (кажуть селяни:"Гірко плакали та обурювалися")та віз і нині там.
222 2014.01.05, 02:06
А у нутрі храму ЖАХ!СТРАХІТТЯ! - Вибачайте, але ніхто не заважає селянам які так гірко плачуть та обурюються поприбирати всередині ценркви - винести все сміття і підтримувати чистоту. Знаю про що говорю, оскільки був в цій церкві і бачив що там твориться.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

682
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1612
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3208
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2168 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4286
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6069

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

514

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

474

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

468

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

552
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10106
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

925
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

875
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

644
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2500
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

912
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1243
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34195 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

390
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

461
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

810 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

980