Профілактичне дослідження кишківника – тільки для категорії 45+?

Для середньостатистичного читача не є новиною факт про актуальність онкопрофоглядів. Щорічне обстеження молочних залоз та огляд у гінеколога для жінок. Дослідження простати для усіх чоловіків, пальпація щитоподібної залози, пальпація нижньої третини прямої кишки, обстеження меланом – знайомі нам процедури, які щороку рятують мільйони життів завдяки ранньому виявленню проблеми. 

Пригадуєте, як минулого року президент США Дж. Байден йшов у відпустку для проведення онкопрофогляду – діагностичної колоноскопії? Тоді медійники роздули цей факт, як щось за межами реального, щось комедійне або ж сенсаційне… Але варто запитати себе: «Можливо у цьому є крапля логіки?»

Лікарі медичного центру Оксфорд Медікал ендоскопіст Грибик Ірина Богданівна та хірург-проктолог Гуралюк Тетяна Тарасівна допоможуть прояснити ситуацію щодо актуальності теми новоутворень товстого кишківника та особливостей профілактичного дослідження!

«На жаль, більшість пацієнтів негативно ставляться до процедури колоноскопії, як профілактичного обстеження» - зауважує Ірина Грибик. «Звісно, частково їх можна зрозуміти, адже сама процедура є не з найприємніших і потребує доволі складної підготовки».

«Але, мусимо нагадати, що одним із завдань лікаря є просвітницька робота», - зазначає Тетяна Гуралюк, - «тому кожен лікар повинен ознайомити пацієнта із актуальними статистичними даними щодо онкозахворюваності, зважити разом із пацієнтом усі «за» і «проти», та все-таки переконати пройти профогляд усіх пацієнтів, що входять до групи ризику».

Кілька слів про колоректальний рак

Зі згоди однієї із пацієнток хочемо познайомити вас з її історією. Приємна жіночка, назвімо її Л. Л нещодавно відзначила своє 65-річчя у колі рідних, вона з гордістю називає себе бабусею зі стажем, і незабаром хоче познайомитися зі своїми правнуками. Останні кілька тижнів Л відмічає слабкість, часті запаморочення, зовні помітно бліда. «А що ще хотіти у такому віці, та й у спеку?» - віджартовується Л. Похід до лікаря – річ непотрібна для Л, що вже казати про колоноскопію.

Дякувати Богу та внучці пацієнтки, ми провели для Л повне обстеження: базовий пакет аналізів, відеогастроскопію, огляд у проктолога, колоноскопію. Виявлено новоутворення кишківника, у ділянці сигмоподібної кишки, з нерівними контурами. Попередній діагноз – колоректальний рак. Очікуємо підтвердження гістологічного дослідження біоптату, взятого під час колоноскопії. Записались на КТ. Скерували Л на консультацію онкохірурга. 

І знаєте, цей випадок завершиться хепі-ендом, адже Л вчасно звернулась до лікарів Ірини Богданівни та Тетяни Тарасівни, незважаючи на зовсім неспецифічні симптоми. 

А тепер уявіть, скільки схожих випадків діагностуються на критично пізніх термінах…

Щороку колоректальний рак діагностують у 1,8 млн. пацієнтів. Щороку близько 900 тис. пацієнтів помирають внаслідок пізно діагностованого колоректального раку.

Колоректальний рак – це група захворювань, що характерні розвитком злоякісних новоутворень товстого кишківника, починаючи від сліпої кишки і завершуючи нижньою третиною прямої кишки.

Колоректальний рак за частотою діагностованих випадків посідає 3-місце серед загальної структури онкозахворюваності. В Україні ситуація діагностики колоректального раку, на жаль, досить сумна, адже наразі у нас не запроваджена обов’язкова профілактична колоноскопія особам з групи ризику.

Хто, власне входить до групи ризику?

Лікарі зазначають, що посилаючись на сучасні рекомендації, до групи пацієнтів, яким необхідне щорічне профілактичне дослідження товстого кишківника є:

  • всі особи віком від 40 років;
  • пацієнти із діагностованими поліпами кишківника;
  • пацієнти з обтяженою спадковістю (діагностовано випадки онкології у близьких родичів);
  • діагностовані запальні процеси кишківника;
  • випадки системного сімейного поліпоматозу серед членів родини або синдрому Лінча.

«Поширеним стереотипом серед наших пацієнтів є твердження, що профілактична колоноскопія необхідна тільки пацієнтам старшого віку» - зазначає Ірина Грибик. Розбиває цей міф сумна статистика колоректального раку у юних осіб. Дівчина 23 років, яка впевнено йде на шляху до завершення магістратури, мріє про аспірантуру, чоловік 35 років, який роками досягав підвищення на омріяну посаду, військовослужбовець 32 роки, який чекає зустрічі із первістком… 

Коли варто позачергово звернутись до лікаря?

«До мене часто звертаються нажахані пацієнти, які виявивши кров у калі, вважають, що їх геморой перетворився на рак.» - Розповідає проктолог Тетяна Гуралюк. – «В мене для таких випадків завжди є дві новини: хороша і невтішна. Хороша новина у тому, що геморой НІКОЛИ не переростає у рак. Погана у тому, що кровотеча не завжди свідчить про геморой…»

Причину кровотечі ми шукаємо разом із колегами ендоскопістами. Інколи причиною є анальна тріщина, інколи поліп прямої кишки, але інколи ми виявляємо колоректальний рак. 

Пацієнти вважають, що рак проявляється вираженою симптоматикою: різке схуднення, болі, сильна слабкість, критично низькі показники гемоглобіну і тд.

Насправді, рак – це рідкісна паскуда, яка на ранніх термінах (найбільш сприятливих для пацієнта) не виказує себе симптоматично. 

В багатьох випадках – симптомів немає жодних, тому ми повинні звертати увагу на групи ризику, описані вище. Терміново звернутися до лікаря варто у випадку появи крові у калі, при появі відрази до їжі, що водночас супроводжується слабкістю, блідістю. Ми ознайомимося із скаргами та анамнезом і сформуємо індивідуальний план обстежень.

Які рекомендовані обстеження варто здійснити для онкопрофогляду?

Потреба у широкому спектрі досліджень не завжди виправдана. Ми рекомендуємо проводити для початку базові обстеження, і спираючись на результати, більш глибоко досліджувати проблему.

Базовими обстеженнями є:

  • загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, огляд у сімейного лікаря;
  • УЗД ОЧП;
  • для жінок – огляд у гінеколога + відеокольпоскопія, для чоловіків – огляд в уролога + пальпація передміхурової залози;
  • огляд у лікаря проктолога, пальцеве дослідження прямої кишки, відеоаноскопія, за потреби – ректороманоскопія;
  • при показах – діагностична колоноскопія (що ми особисто рекомендуємо проводити як мінімум щороку).
  • онкомаркери – ТІЛЬКИ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ЛІКАРЯ!

Ми сподіваємося, що ця стаття спонукає бодай одну людину пройти профогляд. Пацієнти із діагностованим колоректальним раком часто кажуть: «Якби я знав, я б звернувся раніше». Тепер ви знаєте. Тепер це ваш обов’язок, в першу чергу, перед собою. Піклуйтесь про своє здоров’я, а ми з радістю надамо професійну медичну допомогу! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


21.09.2022 7549
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2075 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

830
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

795
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

522
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2388
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

836
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34116 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683