"Проєкт об'єднав всю Україну": івано-франківські науковці, які стали лауреатами премії Патона, розповіли про працю (ФОТО)

За роботу "Україна Соборна у боротьбі за державну незалежність 1917–1923 років" цьогоріч Національною премією України імені Бориса Патона нагородили колектив авторів, серед яких — науковці ПНУ.

В Івано-Франківську 12 грудня відбулася пресконференція з лауреатами премії. Подію відвідала журналістка Фіртки.

Так, доктор політичних наук, виконувач обов’язків ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда підкреслив, Національна премія імені Бориса Патона — це найвища державна нагорода у сфері науки, яка визнає видатні досягнення у науковій та інноваційній діяльності.

"Відзначили вісім дослідників, які реалізовували разом ще з 250 істориками України, важливу тему, присвячену "Україна соборна в боротьбі за державну незалежність 1917-1923 роках".

У першу чергу лідери нашого проєкту з ПНУ: професор — Микола Кугутяк, професор — Володимир Великочий, доцент — Микола Вітенко.

Так само наші колеги зі Львова — керівництво Інституту українознавства імені Крип'якевича та доцент — ОлегПавлишин — це Львівський національний університет.

Саме ці інституції були основою в реалізації цього проєкту. Ще раз підкреслюю вирізнення восьми осіб, які стали лауреатами національної премії. Це вирізнення інституцій, які взяли участь в цьому проєкті", — зауважив Ігор Цепенда.

Ігор Цепенда додає, проєкт об'єднав всю Україну.

"Проєкт не мав вузьколокальний характер. Тому що найкращі наукові центри України, Інститут історії, Інститут політичних та національних досліджень, університети брали участь в його реалізації.

Проєкт тривав десятки років. Фіналом цього стало — енциклопедія Західно-Українська Народна Республіка, потужне, чотиритомне видання. За цією працею є титанічна робота багатьох сотень українських істориків. Сама енциклопедія нараховує понад 3 200 статей.

Тут слід також згадати про покійного нашого вчителя, професора Олександра Карпенка, який в 50-х роках розпочав дослідження цієї проблематики за що був покараний", — додає Цепенда.

Зі слів Ігоря Цепенди, проєкт надзвичайно важливий з погляду самої ідеї.

"Тому що ми повертаємося до витоків, повертаємося до боротьби, яка тривала проти більшовицької росії. Це уроки нашої історії. Це те, що повинно нас вчити.

Тут треба подякувати комітету, який прийняв рішення і вирізнив нас серед багатьох проєктів. Та президенту Володимиру Зеленському за те, що надзвичайно в складний час для України він розуміє, на скільки важливою є наука. Премія була вручена в Маріїнському палаці.

Для нас і України цей проєкт — це повернення до історії, розуміння того, як боролися за душу українця різні імперії.

Для нас це зараз також актуально. Тому що росія надалі намагається боротися за українську душу, хоче розмити її, показати, що української нації, народу — немає.

Саме цей проєкт показує проте, що в складні часи ми вміємо об'єднатися і прагнемо мати українську державу", — наголосив Цепенда.

Доктор історичних наук, завідувач відділу Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Литвин зазначає, визвольні змагання, які почалися 100 років тому — тривають й досі. 

"Ми вже можемо говорити не лише про революцію 1917-1923 років, чи козацькі повстання, але й про боротьбу, яка триває донині. Ворог той самий, методи ті ж самі. Нам потрібно боротися.

Щодо нагороди. То думав, що сказати президенту  Зеленському, і зазначив одну фразу: "Історія — це теж зброя". Це зброя, яка зміцнює нашу гідність, додає внутрішньої сили й оптимізму.

Проте, сто вістоткова історія не присутня в нашому просторі. Бракує монографії аналітичної, художньої, документальної. У центральних медіа — історія присутня мало, в регіональних трохи більше, але недостатньо", — зауважив Микола Литвин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



12.12.2024 3792
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

513
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1427
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3014
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2065 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4134
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5909

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

364

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

388

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

387

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

519
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

818
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

788
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1072
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

499
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2364
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

827
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1148
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34108 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

367
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

710 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

905
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

676